
Номер провадження 2-а/243/45/2018
Номер справи 243/10550/17
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
«12» березня 2018 року Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді - Хаустової Т.А.,
за участю:
- секретаря судового засідання – Кобець О.М.,
- позивача – ОСОБА_1,
- представника відповідача - ОСОБА_2 міської ради Донецької області - ОСОБА_3
- відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі №19 Слов’янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Донецької області, Виконуючого обов’язки міського Голови міста ОСОБА_2 секретаря Святогірської міської ради Донецької області ОСОБА_4 про визнання протиправної бездіяльності, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 міської ради Донецької області, Виконуючого обов’язки міського голови міста ОСОБА_2 секретаря Святогірської міської ради Донецької області ОСОБА_4 про визнання протиправної бездіяльності, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що 02 листопада 2017 року виконуючим обов’язки міського голови міста ОСОБА_2, секретарем Святогірської міської ради VII скликання ОСОБА_4 було видане Розпорядження № 61 «Про скликання чергової XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання».
Згідно вимог ст. 24 Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання Проект порядку денного сесії ради, не пізніше як за два тижні до дати початку сесії ради, формує міський голова на основі затвердженого радою плану роботи ради; пропозицій міського голови - у вигляді розпорядження міського голови; пропозицій депутатів ради, депутатських груп чи фракцій - у вигляді листа депутата (депутатів), депутатської групи, депутатської фракції міської ради на ім’я міського голови; пропозицій постійних комісій ради - у вигляді рішення постійної комісії; пропозицій виконавчого комітету - у вигляді рішення виконавчого комітету міської ради; пропозицій голови місцевої державної адміністрації - у вигляді відповідного документа голови обласної державної адміністрації; пропозицій голови обласної ради у вигляді відповідного документа голови обласної ради; пропозицій, прийнятих на загальних зборах громадян - у вигляді рішення загальних зборів громадян за місцем проживання; пропозицій, що надійшли у формі електронної петиції.
16 серпня 2017 року, він, як депутат ОСОБА_2 міської ради VII скликання звернувся з листами на ім’я виконуючого обов’язки міського голови м. Святогірськ, секретаря Святогірської міської ради VII скликання ОСОБА_4, згідно яких надав дві Пропозиції щодо включення питань до проекту порядку денного чергової сесії ОСОБА_2 міської ради.
Згідно вимог ст. 26 Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання разом з Листами він додав два проекти Рішення та пояснювальні записки до них. Вищевказані документи було зареєстровано у міській раді під № 92/02-45 та № 93/02-45.
06 листопада 2017 року він ще раз вніс ці пропозиції стосовно включення питань до Проекту порядку денного, реєстрація листів депутата у ОСОБА_2 міській раді за № 30/02-45 та № 31/02-45.
Згідно ч. 13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Згідно п. п. 4-6, 8, ч. 2 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право: вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті, вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них,вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно ст. 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Місцеві ради та їх органи забезпечують необхідні умови для ефективного здійснення депутатами місцевих рад їх повноважень. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, зобов'язані сприяти депутатам місцевої ради у здійсненні їх депутатських повноважень.
Згідно вимог ст. 36 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» невиконання посадовими особами вимог закону щодо забезпечення гарантій депутатської діяльності тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Всупереч вимог Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», виконуючий обов’язки міського голови м. Святогірськ, секретар Святогірської міської ради VII скликання ОСОБА_4 не включила питання, пропозиції щодо яких були внесені ним, згідно вимог чинного законодавства, до Проекту порядку денного чергової XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання, чим порушила його права як депутата ОСОБА_2 міської ради.
Одне з питань, щодо якого була внесена Пропозиція на розгляд чергової сесії, було питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», не включаючи дане питання до проекту порядку денного секретар Святогірської міської ради ОСОБА_4 вступає в реальний конфлікт інтересів при цьому використовуючи своє службове становище.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, на обґрунтування яких послався на обставини, викладені у позовній заяві та просить суд визнати протиправною, такою, що перешкоджає депутатській діяльності, бездіяльність виконуючого обов’язки міського Голови м. Святогірськ, секретаря Святогірської міської ради VII скликання ОСОБА_4, яка полягала у не включенні до проекту порядку денного чергової XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання питань «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради».
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_4 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні та зазначила, що статтею 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що система місцевого самоврядування включає сільського, селищного і міського голову.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова с головною посадовою особою територіальної громади міста.
Частиною 3 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Повноваження міського Голови визначені статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження секретаря міської ради.
Статтею 1 Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання, затвердженого рішенням ОСОБА_2 міської ради №4-11-7 від 15 січня 2016 року «Про затвердження Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання» з внесеними змінами та доповненнями, визначено, що Регламент ОСОБА_2 міської ради це нормативний акт, що визначає порядок скликання і проведення сесії ОСОБА_2 міської ради, утворення і діяльність її органів, депутатських формувань, визначає процедуру підготовки і прийняття рішень ОСОБА_2 міської ради. Положення цього Регламенту відповідно до ч.2 ст. 1 Регламенту є обов'язковими для виконання ОСОБА_2 міською радою, її органами (у тому числі виконавчими органами) і їх посадовими особами, депутатськими групами та фракціями, а також особами, які беруть участь у підготовці і роботі сесій ОСОБА_2 міської ради і її органів.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи відповідно до ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 24 Закону діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України.
Пунктом 3 частини 2 статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами.
Скориставшись своїм правом, ОСОБА_1, депутат VII скликання ОСОБА_2 міської ради, голова фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 міській раді 16 серпня 2017 року звернувся до неї, як до виконуючого обов’язки міського Голови та секретаря Святогірської міської ради з Пропозиціями про включення до проекту порядку денного чергової XVIII сесії ОСОБА_2 міської ради питань «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», а саме рішень: «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду» від 12 грудня 2016 року №1-Х-7 та «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об'єднану територіальну громаду» від №1-ХІІ-7 (зареєстровано відповідно за номерами №92/02-45 та №93/02-45).
Частина 1 статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлює, що «депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб здійснити певні дії, вжити заходи чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції».
В строки встановлені частиною 2 статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» нею були надані відповіді-повідомлення щодо розгляду даних пропозицій (зареєстровано відповідно за номерами № 1182/02-31. № 1183/02-31) в яких було зазначено, що Проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та пояснювальна записка до нього оприлюднені на офіційному сайті ОСОБА_2 міської ради 28 серпня 2017 року, проект Рішення «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» не надано у електронному форматі і буде оприлюднено після надання його Позивачем в електронній формі (по факту надане від Позивача в електронному вигляді 05 вересня 2017 року, оприлюднене на офіційному сайті 06 вересня 2017 року). Також повідомлялося, що зазначенні проекти Рішень міської ради не можуть бути внесеними до проекту порядку денного XVIII сесії ОСОБА_2 міської ради у зв'язку з недотриманням вимог частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме «Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття». Дата проведення XVIII сесії ОСОБА_2 міської ради встановлена розпорядженням міського голови від 19 серпня 2017 року № 49 «Про скликання XVIII сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання» на 08 вересня 2017 року.
Однак, пунктом 4 частини 2 статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», передбачено, що депутат місцевої ради має право вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорених питань та їх суті.
Враховуючи вищезазначені правові норми, скориставшись правами, наданими Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламентом та Положенням про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради (затверджено Рішенням міської ради від 15 січня 2016 року №6-11-7) до неї, як до виконуючого обов’язки міського Голови, секретаря Святогірської міської ради надійшли наступні документи:
- ОСОБА_5 постійної комісії з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності (далі - ОСОБА_5) від 26 жовтня 2017 року (зареєстровано в міській раді 26 жовтня 2017 року за №125/02-45) з проханням при формуванні проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради VII скликання врахувати висновок ОСОБА_5 від 04 вересня 2017 року щодо проекту рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» (далі - Висновок 1) (Протокол комісії №27 від 04 вересня 2017 року);
Пропозиція ОСОБА_5 від 25 жовтня 2017 року щодо не включення питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та Протокол комісії №28 від 25жовтня 2017 року до проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради VII скликання до надання документів, що підтверджують підстави для дострокового припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради, які викладені у пояснювальній записці розробника даного проекту рішення;
- ОСОБА_5 від 26 жовтня 2017 року (зареєстровано в міській раді 26 жовтня 2017 року за №126/02-45) з проханням при формуванні проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради VII скликання врахувати висновок ОСОБА_5 від 25 жовтня 2017 року щодо проекту рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» та Протокол комісії №28 від 25 жовтня 2017 року;
Пропозиція ОСОБА_5 від 25 жовтня 2017 року щодо не включення питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та Протокол комісії №28 від 25 жовтня 2017 року до проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради VII скликання до остаточного вирішення питання щодо визначення протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 міської ради №1-УІІ-7 від 06 липня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад» в суді касаційної інстанції.
Також, скориставшись правами, наданими ст.28 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст. 14, ч.1,4 ст.25 Регламенту, депутатська Фракція «Наш край» при ОСОБА_2 міській раді VII скликання розглянула проекти рішень «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» та за результатами розгляду Фракцією були надані Висновки від 31 жовтня 2017 року. Згідно до цих Висновків Фракція вважає та пропонує не включати дані питання до проекту денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради.
Щодо виконання нею, як виконуючою обов’язки міського Голови та секретаря Міської ради своїх обов’язків та повноважень стосовно розгляду вищезазначених пропозицій депутата ОСОБА_1 пояснює наступне.
Пунктом 5 частини 4 статті 42 Закону визначено, що міський Голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради. Також, п.2 ч.3 ст.50 Закону встановлено, що секретар Міської ради скликає сесії ради у випадках передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону, скликає сесії ради і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради.
На виконання цих правових вимог, згідно Розпорядження міського Голови від 29 вересня 2017 року № 55, було скликано XIX сесію ОСОБА_2 міської ради, пленарне засідання якої передбачалося провести 30 жовтня 2017 року та винесено на розгляд XIX сесії питання згідно додатку. До переліку питань, що запропоновані для включення до порядку денного XIX сесії входили питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради». Порядок денний XIX сесії ОСОБА_2 міської ради відповідно до статті 24 Регламенту був оприлюднений на офіційному сайті ОСОБА_2 міської ради 09 жовтня 2017 року.
Крім того, п.4 ч.3 ст.50 Закону передбачено, що секретар Міської ради організовує підготовку сесії ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів.
Секретарем Святогірської міської ради, на виконання цих правових норм були оприлюднені на офіційному сайті ОСОБА_2 міської ради проекти рішень міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», дата оприлюднення 28 серпня 2017 року та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», дата оприлюднення 06 вересня 2017 року.
Тобто, нею в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та Законами України і на виконання п.7 ч.3 ст.50 Закону були здійснені усі дії для сприяння у здійсненні повноважень депутата VII скликання ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_1 і були вчинені усі, передбачені діючим законодавством України дії. Тому, вважає, що в її діях відсутні ознаки бездіяльності і перешкоджання депутатській діяльності.
Також, зазначає, що нею ніяким чином права Позивача не були порушені, тому вважає, що у Позивача відсутні підстави для подання даного позову.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 міської ради Донецької області – ОСОБА_3, яка діє на підставі Довіреності № 1816/02-31 від 27 грудня 2017 року (а.с.89) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні та надала суду пояснення аналогічні поясненням ОСОБА_4, а також зазначила, що секретар Міської ради ОСОБА_4 діяла виключно відповідно до ст. 19 Конституції України, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За результатами повторних виборів депутатів ОСОБА_2 міської ради Донецької області 27 грудня 2015 року та відповідно до Постанови ОСОБА_2 міської виборчої комісії від 29 грудня 2015 року №92 «Реєстрація депутатів ОСОБА_2 міської ради» ОСОБА_1 обраний та зареєстрований депутатом ОСОБА_2 міської ради VII скликання.
Правовий статус ОСОБА_1 як представника територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності визначається Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».
Згідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Статтею 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначені права депутата місцевої ради у виборчому окрузі. Депутат місцевої ради має такі права:
- офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня;
- брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу;
- порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення;
- доступу до засобів масової інформації комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою;
- вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді.
При здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право:
- на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання;
- на невідкладний прийом;
- вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
Депутат місцевої ради є відповідальним перед виборцями свого виборчого округу і їм підзвітний. У своїй роботі у виборчому окрузі взаємодіє з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами самоорганізації населення, трудовими колективами, об'єднаннями громадян.
Статтею 15 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу у разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також до правоохоронних і контролюючих органів та їх керівників з вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності.
У разі виявлення порушення законності депутат місцевої ради має право на депутатське звернення до керівників відповідних правоохоронних чи контролюючих органів.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об'єднання громадян, керівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані негайно вжити заходів до усунення порушення, а в разі необхідності - до притягнення винних до відповідальності з наступним інформуванням про це депутата місцевої ради.
У разі невжиття відповідних заходів посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та керівники правоохоронних і контролюючих органів, до яких звернувся депутат місцевої ради, несуть адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
Тобто, зазначеним та іншими законами України депутати не наділені повноваженнями вимагати усунення порушення законності шляхом індивідуального звернення до суду з адміністративним позовом.
Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Суд, розглянувши подані учасниками справи документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Донецької області, Виконуючого обов’язки міського Голови міста ОСОБА_2, секретаря Святогірської Міської ради Донецької області Божко Тетяни Василівни, про визнання протиправної бездіяльності не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що Рішенням ОСОБА_2 міської ради №1-ІІ-7 від 30 грудня 2015 року «Про обрання секретаря Святогірської міської ради VII скликання», обрано секретарем Святогірської міської ради VII скликання ОСОБА_4 (а.с. 21).
З Рішення ОСОБА_2 міської ради №37-ХУІІ-7 від 15 серпня 2017 року «Про дострокове припинення повноважень міського Голови» вбачається, що даним рішенням вирішено прийняти до відома факт дострокового припинення повноважень ОСОБА_2 міського Голови ОСОБА_6 та покладено здійснення повноважень ОСОБА_2 міського Голови на секретаря Святогірської Міської ради ОСОБА_4 до моменту початку повноважень новообраного міського Голови (а.с. 22).
16 серпня 2017 року Виконуючому обов’язки міського Голови м. Святогірська та Секретарю Святогірської Міської ради VII скликання ОСОБА_4, від Депутата ОСОБА_2 міської ради VII скликання, голови фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 Міській раді ОСОБА_1, надійшов ОСОБА_5 про включення до Проекту порядку денного чергової ХУІІІ сесії ОСОБА_2 міської ради питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради». До даного листа депутат ОСОБА_1 додав проект Рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради» (а.с. 8, 9).
З Пояснювальної записки до проекту Рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради» вбачається, що депутат ОСОБА_2 міської ради VII скликання, голова фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 Міській раді - ОСОБА_1 вважає за необхідне внести даний проект Рішення на розгляд чергової сесії ОСОБА_2 Міської ради у зв’язку з систематичним порушенням Регламенту ОСОБА_2 міської ради, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» секретарем Святогірської Міської ради ОСОБА_4 та неналежним виконанням своїх посадових обов’язків, упереджене ставлення до депутатів, неодноразове ненадання документів, також, у зв’язку з Постановою Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2017 року, якою були визнані протиправними дії секретаря Святогірської Міської ради ОСОБА_4, які полягали у оприлюдненні протиправного рішення ОСОБА_2 міської ради №1- VII -7 від 06 липня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад», що призвело до зриву процесу добровільного об’єднання громад у ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду (а.с. 10).
Також, 16 серпня 2017 року Виконуючому обов’язки міського Голови м. Святогірська та Секретарю Святогірської Міської ради VII скликання ОСОБА_4, від Депутата ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, голови фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 Міській раді - ОСОБА_1, надійшов ОСОБА_5 про включення до проекту порядку денного чергової ХУІІІ сесії ОСОБА_2 Міської ради питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 Міської ради «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду» від 12 грудня 2016 року №1-Х-7 та «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду» від 01 січня 2017 року №1-ХІІ-7. До даного листа депутат ОСОБА_1 додав проект Рішення «Про скасування рішень ОСОБА_2 Міської ради» (а.с. 11,12).
З Пояснювальної записки до проекту Рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 Міської ради» вбачається, що депутат ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, голова фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 Міській раді - ОСОБА_1 вважає за необхідне внести даний проект Рішення на розгляд чергової сесії ОСОБА_2 Міської ради у зв’язку з тим, що 29 березня 2017 року Постановою Слов’янського міськрайонного суду Донецької області було визнано протиправним та скасовано Рішення ОСОБА_2 міської ради №1- VII -7 від 06 липня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад». Оскільки всі наступні рішення по добровільному об’єднанню територіальних громад у ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду є похідними від скасованого Рішення, вони підлягають скасуванню. (а.с. 13).
Розпорядженням Виконуючого обов’язки міського Голови ОСОБА_4 №55 від 29 вересня 2017 року було скликано ХІХ сесію ОСОБА_2 Міської ради VII скликання на 10 годину 30 жовтня 2017 року та внесено на розгляд питання згідно додатку, до якого, зокрема, входять питання про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради та скасування Рішень ОСОБА_2 міської ради. Доповідач Кімирин О.П., депутат ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, голова фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 Міській раді (а.с. 41,42).
Як вбачається зі списку депутатів, присутніх на засіданні чергової ХІХ сесії ОСОБА_2 Міської ради 7 скликання, 30 жовтня 2017 року з 14 депутатів ОСОБА_2 Міської ради, на сесії були присутні лише ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 43).
Розпорядженням Виконуючого обов’язки міського Голови ОСОБА_4 №59 від 30 жовтня 2017 року було перенесено пленарне засідання ХІХ сесії ОСОБА_2 Міської ради VII скликання на 10 годину 01 листопада 2017 року та зазначено, що перелік питань, що запропоновані для включення до порядку денного ХІХ сесії ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, залишити без змін (а.с. 44, 45-46).
Зі списку депутатів, присутніх на засіданні чергової ХІХ сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання, пленарне засідання якої перенесено на 01 листопада 2017 року, вбачається, що з 14 депутатів ОСОБА_2 Міської ради, на сесії 01 листопада 2017 року була присутня лише депутат ОСОБА_2 Міської ради ОСОБА_4 (а.с. 47).
Рішенням ОСОБА_2 міської ради Донецької області №4-VII-7 від 06 липня 2016 року «Про внесення змін до Положення про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради» було внесено зміни до положення про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради, затвердженого Рішенням міської ради від 15 січня 2016 року №6-ІІ-7 «Про затвердження Положення про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради», а саме: викладено пункт 5 статті 7 розділу ІІ Положення про постійні комісії свято гірської міської ради в новій редакції: «5. До складу постійних комісій повинно входити не менш ніж три депутата»; статтю 15 «Особливості проведення закритих засідань постійних комісій» - виключено; статті 16-27 Положення про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради вважати статтями 15-26 (а.с. 164).
Так, відповідно до ч.1 ст.15 Положення «Про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання», слухання в постійній комісії ради є особливою формою засідання комісії за участю інших осіб, присутність яких є доцільною з метою отримання необхідної інформації, аналізу всіх можливих варіантів вирішення питання та надання обговорюваному питанню публічності у випадках, коли питання є надзвичайно складним для вирішення, а наслідки його вирішення можуть мати значний вплив на громаду в цілому чи на окремі її частини.
Відповідно до ст. 16 Положення «Про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання», Рішення комісії приймаються після всебічного обговорення та вивчення питання, що розглядається шляхом голосування. Рішення комісії ухвалюються у формі висновків та рекомендацій. Рішення у формі висновків приймаються під час розгляду питань, віднесених до компетенції комісії, які стосуються підготовки проектів нормативних актів до розгляду радою, а також щодо призначення чи обрання посадових осіб. Рекомендації ухвалюються комісіями щодо питань, які стосуються контрольної діяльності комісії, вивчення проблеми із застосуванням механізмів слухань та громадських обговорень, а також за наслідками перевірок, що проводились за ініціативою чи за участю комісії (а.с. 165-174).
Статтею 1 Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання (далі Регламент), затвердженого рішенням ОСОБА_2 Міської ради №4-11-7 від 15 січня 2016 року «Про затвердження Регламенту ОСОБА_2 міської ради VII скликання» з внесеними змінами та доповненнями, визначено, що Регламент ОСОБА_2 Міської ради - це нормативний акт, що визначає порядок скликання і проведення сесії ОСОБА_2 Міської ради, утворення і діяльність її органів, депутатських формувань, визначає процедуру підготовки і прийняття рішень ОСОБА_2 міської ради. Положення цього Регламенту відповідно до ч.2 ст. 1 Регламенту є обов'язковими для виконання ОСОБА_2 міською радою, її органами (у тому числі виконавчими органами) і їх посадовими особами, депутатськими групами та фракціями, а також особами, які беруть участь у підготовці і роботі сесій ОСОБА_2 міської ради і її органів.
Відповідно частини 4 статті 25 «Попередній розгляд проекту рішення» Регламенту ОСОБА_2 міської ради Донецької області VІІ скликання, висновки виконавчого комітету міської ради, постійних комісій міської ради, пропозиції депутатських груп і фракцій за результатами попереднього розгляду проектів рішення міської ради носять рекомендаційних характер і можуть враховуватися міським головою при формуванні проекту порядку денного сесії міської ради (а.с. 94-108).
26 жовтня 2017 року Голова постійної комісії з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_7, направив Пропозицію до виконуючого обов’язки міського Голови, секретаря Святогірської міської ради ОСОБА_4, в якій зазначив, що розглянувши вдруге на засіданні комісії, Протокол № 28 від 25 жовтня 2017року, проект Рішення Міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради», на підставі Висновку постійної депутатської комісії з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності від 04 вересня 2017 року щодо розгляду проекту Рішення Міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», Протокол № 27, керуючись ст. 25, ч. 13 ст. 46, ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламентом ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, Положенням про постійні комісії ОСОБА_2 міської ради VII скликання, враховуючи Протокол засідання постійної комісії з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності від 25 жовтня 2017 року № 28, комісія вносить пропозицію про вилучення з проекту порядку денного XIX сесії ОСОБА_2 міської ради питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради». Також комісія вносить пропозицію не включати питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради» до проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 Міської ради УІІ скликання до надання документів, що підтверджують підстави для дострокового припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради, які викладені у Пояснювальній записці розробника даного проекту рішення.
До Пропозиції додано Висновок щодо проекту Рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», складеного 04 вересня 2017 року Постійною депутатською комісією з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_2 Міської ради. (а.с. 53).
У Висновку щодо проекту Рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», складеного 04 вересня 2017 року Постійною депутатською комісією з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_2 міської ради, зазначено, що відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Розпорядники інформації відповідно до ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», зобов’язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Доступ до публічної інформації відповідно до п.1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації на офіційних веб - сайтах в мережі Інтернет.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до п.5 ч.3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Регламенту ОСОБА_2 Міської ради, усі рішення ради підлягають обов’язковому оприлюдненню на офіційному веб – сайті міської ради.
На виконання вищевказаних норм законодавства 11 липня 2017 року після підписання ОСОБА_2 міським Головою ОСОБА_6 рішення «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад» №1-УІІ-7 від 06 липня 2016 року, секретар Святогірської міської ради ОСОБА_4 забезпечила оприлюднення цього рішення на офіційному веб – сайті ОСОБА_2 міської ради.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламентом та іншими законодавчими актами України не визначені повноваження секретаря ради щодо проведення моніторингу прийнятих радою рішень і встановлення факту законності та правомірності їх прийняття.
Тобто, оприлюднюючи рішення ради «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад» №1-УІІ-7 від 06 липня 2016 року, секретар Святогірської Міської ради діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Також, розробником Проекту рішення у відношенні секретаря Святогірської Міської ради ОСОБА_4 не надано жодного документу та не наведено жодного факту упередженого ставлення до депутатів та неодноразового ненадання документів.
Таким чином, при виконанні обов’язків міського Голови м. Святогірська та повноважень секретаря Святогірської Міської ради ОСОБА_4 керується статтею 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламентом ОСОБА_2 міської ради VII скликання.
Враховуючи вище викладене, Постійна депутатська комісія з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_2 Міської ради, вважає, що Проект рішення Міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської Міської ради» не відповідає правовим нормам Регламенту та діючому законодавству України і не може бути включеним до порядку денного чергової сесії ОСОБА_2 Міської ради (а.с. 54-55).
Також 26 жовтня 2017 року Голова постійної комісії з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_7, направив Пропозицію до виконуючого обов’язки міського Голови, секретаря Святогірської Міської ради ОСОБА_4, в якій зазначив, що Керуючись ст. 25, ч. 13 ст. 46, ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламентом ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, Положенням про постійні комісії ОСОБА_2 Міської ради VII скликання, на підставі Висновку постійної депутатської комісії з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності від 25 жовтня 2017 року щодо розгляду проекту Рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 Міської ради», комісія вносить Пропозицію про вилучення з проекту порядку денного XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 Міської ради», а також не включати питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 Міської ради» до проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 Міської ради VII скликання до остаточного вирішення питання щодо визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 міської ради № 1-УІІ-7 від 06 липня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад» в суді касаційної інстанції.
До Пропозиції додано Висновок щодо проекту рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», складеного 25 жовтня 2017 року Постійною депутатською комісією з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_2 міської ради (а.с. 59).
У Висновку щодо проекту рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», складеного 25 жовтня 2017 року Постійною депутатською комісією з питань землекористування, містобудування, екології та питань депутатської діяльності ОСОБА_2 міської ради, зазначено, що Проектом рішення ОСОБА_1 передбачається скасування рішення ОСОБА_2 міської ради від 12 грудня 2016 року № 1-Х-7 «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду» та рішення ОСОБА_2 міської ради від 04 січня 2017 року № 1-ХІІ-7 «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду». Відповідно до пояснювальної записки до Проекту рішення підставою для скасування вищевказаних рішень є постанова Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2017 року, якою було визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_2 міської ради № 1-VІІ-7 від 06 липня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад», а оскільки всі наступні рішення по добровільному об’єднанню територіальних громад у ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду є похідними від скасованого рішення, вони підлягають скасуванню. На даний час в Вищому адміністративному суді України відкрите провадження по справі № 2-а/243/367/2016 за касаційною скаргою ОСОБА_2 міської ради на постанову Слов’янського міськрайонного суду від 29 березня 2017 року, що означає, що остаточне рішення по справі ще не прийнято, а вищевказана постанова суду може бути скасована. Тому до прийняття рішення по даній справі судом касаційної інстанції розгляд питання щодо скасування «похідних» Рішень є передчасним та безпідставним, тому повинно бути виключено з порядку денного ХІХ сесії ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання та не може бути включене до проектів порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання до остаточного вирішення питання щодо визнання протиправним та скасування Рішення ОСОБА_2 міської ради №1-УІІ-7 від 06 липня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад» в суді Касаційної інстанції (а.с. 58).
Фракцією «Наш Край» надано Висновок щодо попереднього розгляду проекту Рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», складеного 31 жовтня 2017 року Фракцією «Наш Край» при ОСОБА_2 міській раді VІІ скликання, в якому зазначено, що за результатами попереднього розгляду питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» на засіданні фракції 31 жовтня 2017 року з урахуванням висновку постійної комісії, з метою недопущення дестабілізації в роботі міської ради та життєдіяльності міста шляхом дострокового припинення повноважень секретаря Міської ради, яка на даний час виконує повноваження міського Голови, фракція «Наш Край» прийшла до висновку щодо безпідставності розгляду питання дострокового припинення повноважень секретаря Міської ради та рекомендує виконуючому обов’язків міського Голови не включати до проекту порядку денного наступних сесій ОСОБА_2 міської ради дане питання (а.с. 56).
Також Фракцією «Наш Край» надано Висновок щодо попереднього розгляду проекту рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», складеного 31 жовтня 2017 року Фракцією «Наш Край» при ОСОБА_2 міській раді VІІ скликання, в якому зазначено, що за результатами попереднього розгляду питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» на засіданні фракції 31 жовтня 2017 року з урахуванням висновку постійної комісії, фракція «Наш Край» прийшла до висновку щодо передчасності та безпідставності розгляду даного питання та пропонує виконуючого обов’язки міського Голови не включати питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» до проекту порядку денного наступних сесій (а.с. 60).
Враховуючи, що два рази поспіль пленарне засідання XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання не було відкрите у зв'язку з відсутністю кворуму, на підставі Висновків та Пропозицій постійних комісій ОСОБА_2 міської ради VII скликання та Висновку фракції «Наш край» у ОСОБА_2 міській раді, керуючись п.8, 20 ч. 4 ст. 42, ч. 4 ст. 46 Закону, ч.4 ст. 25 Регламенту ОСОБА_4 02 листопада 2017 року було видано Розпорядження №61 «Про скликання XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання», яким пленарне засідання XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання було визнано таким, що не відбулося. Відповідно до п.3 Розпорядження було вирішено внести на розгляд XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VII скликання питання згідно додатку, до якого питання про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради та скасування Рішень ОСОБА_2 міської ради включено не було (а.с. 48- 49, 50-51).
06 листопада 2017 року депутат ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання, голова фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 міській раді - ОСОБА_1 вніс Пропозиції включити до проекту порядку денного чергової ХVІІІ сесії ОСОБА_2 міської ради «Про схвалення проекту рішення «Про добровільне об’єднання територіальних громад в ОСОБА_2 міську об’єднану територіальну громаду» від 04 січня 2017 року № 1-ХІІ-7, Проект рішення оприлюднено 09 вересня 2017 року та питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», Проект рішень оприлюднено 28 серпня 2017 року (а.с. 72,74).
З матеріалів справи вбачається, що секретарем Міської ради, Виконуючим обов’язки міського Голови ОСОБА_4 15 листопада 2017 року, депутату ОСОБА_2 міської ради, Голові фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 міській раді - ОСОБА_1 було направлено ОСОБА_5 щодо розгляду Пропозиції від 06 листопада 2017 року щодо включення до проекту порядку денного XVIII сесії ОСОБА_2 міської ради питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», в якому повідомлено, що XVIII сесія ОСОБА_2 міської ради відбулася 08 вересня 2017 року і внести до порядку денного даної сесії запропоноване питання не має можливості. Також повідомлено, що питання «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» було внесено до проекту порядку денного XIX сесії ОСОБА_2 міської ради Розпорядженням міського голови від 29 вересня 2017 року № 55, пленарне засідання якої було призначено на 30 жовтня 2017 року. У зв’язку з відсутністю кворуму 30 жовтня 2017 року, Розпорядженням міського Голови від 30 жовтня 2017 року № 59 пленарне засідання було перенесено на 01 листопада 2017 року. На пленарному засіданні 01 листопада 2017 року також не було кворуму. Розпорядженням міського голови від 02 листопада 2017 року № 61 була скликана XIX сесія ОСОБА_2 міської ради з новим переліком питань запропонованих для розгляду на пленарному засіданні 30 листопада 2017 року. Згідно вимог частини 4 статті 25 Регламенту ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання при формуванні даного переліку питань були враховані клопотання Виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради, Висновки та Пропозиції постійних комісій та фракції «Наш край», які надані Виконуючому обов’язки міського Голови за результатами попереднього розгляду на їх засіданнях проектів Рішень міської ради у тому числі проекту Рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» (а.с. 73)
Також, секретарем Міської ради, Виконуючим обов’язки міського Голови ОСОБА_4 15 листопада 2017 року, депутату ОСОБА_2 міської ради, Голові фракції «Волонтерська партія України» у ОСОБА_2 міській раді ОСОБА_1 було направлено ОСОБА_5 щодо розгляду Пропозиції від 06 листопада 2017 року щодо включення до проекту порядку денного XIX сесії ОСОБА_2 міської ради питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради», в якому повідомлено, що питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» було внесено до проекту порядку денного XIX сесії ОСОБА_2 міської ради розпорядженням міського голови від 29 вересня 2017 року № 55. Пленарне засідання якої було призначено на 30 жовтня 2017 року. У зв’язку з відсутністю кворуму 30 жовтня 2017 року засідання було перенесено на 01 листопада 2017 року Розпорядженням міського Голови від 30 жовтня 2017 року № 59. На пленарному засіданні 01 листопада 2017 року не було кворуму.
Розпорядженням міського голови від 02 листопада 2017 року № 61 була скликана XIX сесія ОСОБА_2 міської ради з новим переліком питань запропонованих для розгляду на пленарному засіданні 30 листопада 2017 року. Згідно вимог частини 4 статті 25 Регламенту ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання виконуючим обов’язки Голови ОСОБА_2 міської ради Донецької області при формуванні даного переліку питань були враховані клопотання Виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради, Висновки та Пропозиції постійних комісій та фракції «Наш край», які надані Виконуючому обов’язки міського Голови за результатами попереднього розгляду проектів Рішень міської ради на їх засіданнях, у тому числі проекту Рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» (а.с. 75).
Таким чином спірним питанням даної справи є правомірність виконуючого обов’язки міського Голови м. Святогірська, секретаря Святогірської міської ради VІІ скликання ОСОБА_4, щодо не включення до проекту порядку денного чергової XIX сесії ОСОБА_2 міської ради VІІ скликання питань «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради».
Згідно ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Правовий механізм дострокового припинення повноважень секретаря міської ради передбачений ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, відповідно до ч.5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Відповідно до ч.3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради:
1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
Пунктом 5 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що міський Голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради.
Пунктом 2 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлено, що секретар міської ради скликає сесії ради у випадках передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону, скликає сесії ради і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради.
Так, на виконання п.2 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Виконуючим обов’язки міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_4, кожен раз надавалися Розпорядження, якими скликалися сесії ОСОБА_2 міської ради, пленарні засідання якої передбачалося провести, вносилися на розгляд сесії питання згідно додатків. До переліку питань, що запропоновані для включення до порядку денного XIX сесії входили питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради». Порядок денний XIX сесії ОСОБА_2 міської ради відповідно до статті 24 Регламенту оприлюднювався на офіційному сайті ОСОБА_2 міської ради.
Також, відповідно до п.4 ч.3 ст.50 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що секретар міської ради організовує підготовку сесії ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів.
Секретарем Святогірської міської ради ОСОБА_4, на виконання цих правових норм, були оприлюднені на офіційному сайті ОСОБА_2 міської ради проекти Рішень міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» (дата оприлюднення 28 серпня 2017 року) та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» (дата оприлюднення 06 вересня 2017 року).
Відповідно частини 4 статті 25 «Попередній розгляд проекту рішення» Регламенту ОСОБА_2 міської ради Донецької області VІІ скликання, висновки Виконавчого комітету міської ради, постійних комісій міської ради, пропозиції депутатських груп і фракцій за результатами попереднього розгляду проектів рішення міської ради носять рекомендаційних характер і можуть враховуватися міським головою при формуванні проекту порядку денного сесії міської ради.
Суд не бере до уваги твердження позивача ОСОБА_1, що питання, які були ним ініційовані належать виключно до компетенції пленарних засідань ради, у повноваженнях комісії відсутні повноваження щодо надання висновків щодо не включення питань до розгляду на пленарних засіданнях ради, оскільки питання щодо формування порядку денного належать до відання та повноважень міського голови, оскільки такі твердження позивача ОСОБА_1 спростовуються частиною 4 статті 25 Регламенту ОСОБА_2 міської ради Донецької області VІІ скликання, яка має назву «Попередній розгляд проекту рішення» та яка передбачає, що висновки постійних комісій міської ради, пропозиції депутатських груп і фракцій за результатами попереднього розгляду проектів рішення міської ради носять рекомендаційних характер і можуть враховуватися міським головою при формуванні проекту порядку денного сесії міської ради.
Таким чином Виконуюча обов’язки міського Голови міста ОСОБА_2 секретар Святогірської міської ради Донецької області ОСОБА_4 діяла у відповідності до ч.4 ст. 25 Регламенту ОСОБА_2 міської ради Донецької області VІІ скликання, а тому в її діях відсутні ознаки протиправної бездіяльності, яка б призвела до неналежного виконання її посадових обов’язків.
Також суд не приймає до уваги посилання позивача ОСОБА_1 на ті підстави, що проект Рішення «Про припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» було оприлюднено лише 28 серпня 2017 року, тобто через 12 днів після його надходження, а проект Рішення « Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» було оприлюднено 06 вересня 2017 року, обидві вимоги депутата місцевої ради розглядались без забезпечення його права на прийняття участі у розгляді при прийнятті рішення за результатами розгляду депутатського звернення що є порушенням вимог ч.4, ст.13, Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки ОСОБА_1 ОСОБА_5 № 1182/02-31 від 28 серпня 2017 року Виконуючої обов’язки міського голови, секретар міської ради ОСОБА_4 було повідомлено про те, що проект Рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» та пояснювальну записку до зазначеного проекту було надано ним лише у друкованій формі. Відповідно до статті 24 Регламенту ОСОБА_2 міської ради 7 скликання, затвердженого Рішенням міської ради від 15 січня 2016 року № 4-ІІ-7 (із внесеними змінами та доповненнями), «Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається у письмовій формі з проектом Рішення секретарю ради у друкованій та електронній формах...». Відповідно до статті 26 Регламенту, «Проект рішення надається одночасно як на друкованому так і на електронному носії інформації...».
Тому ОСОБА_1 було запропоновано надати проект Рішення міської ради «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради» та пояснювальну записку до зазначеного проекту в електронній формі. (а.с. 39).
Статтею 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до обґрунтованого переконання, що секретарем Святогірської міської ради - ОСОБА_4 були здійснені усі дії, передбачені статтею 50 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме: видавалися Розпорядження щодо скликання сесій, пленарні засідання якої передбачалося провести, вносилися на розгляд сесії питання згідно додатків, до переліку питань, яких входили питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Святогірської міської ради» та «Про скасування рішень ОСОБА_2 міської ради», тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1, є безпідставними, не обґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню, оскільки, як встановлено в судовому засіданні і у передбачений законом спосіб не спростовано позивачем, ОСОБА_4, будучи секретарем Святогірської міської ради, так і Виконуючи обов’язки міського Голови м. Святогірська, діяла в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст. ст. 2-15, 35, 72, 77, 90, 159-161, 168, 192-196, 227-228, 241, 244, 246, 250-251, 255, 292, 293, 295, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Донецької області, Виконуючого обов’язки міського Голови міста ОСОБА_2 секретаря Святогірської міської ради Донецької області ОСОБА_4 про визнання протиправної бездіяльності – відмовити у зв’язку з відсутністю підстав.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий загальний суд як адміністративний суд.
Учасники справи, а також особи які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове Рішення складено 14 березня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Головуючий:
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_10