
№ 243/1830/18
Кримінальне провадження № 1-кс/243/365/2018
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
13 березня 2018 року слідчий суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області - Кузнецов Р.В., при секретарі – Малиновській І.Ю., за участі слідчого – Мазурік Г.О., прокурора – Мироненка С.П. розглянувши клопотання слідчого СВ Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_1, про проведення перевірки суб’єкта господарювання, -
В С Т А Н О В И В :
До Слов’янського міськрайонного суду Донецької області, в межах якого здійснюється досудове розслідування, слідчим СВ Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області подано клопотання щодо проведення перевірки суб’єкта господарювання – Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця».
Із вказаного клопотання вбачається, що слідчим відділом Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, за заявою гр. ОСОБА_2 про підроблення документів посадовими особами Структурного підрозділу «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40150216), відомості про яке 25.04.2013 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12013050930000108 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1, ст. 366 КК України.
Так, при вивчені матеріалів встановлено, що згідно наказу № 81 від 06.04.1987 року гр. ОСОБА_2 прийнято на роботу до Слов’янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління ДП «Донецька залізниця» про що було внесено відомості до її трудової книжки. Як вважає гр. ОСОБА_3, до наказу №81 від 06.04.1987 було внесено відомості, що не відповідають записам, внесеним до її трудової книжки. В подальшому, в її трудову книжку вносилися дані про переведення її на інші посади, що не відповідало дійсності. Крім того, ОСОБА_3 вважає недійсним наказ №169 від 26.06.1996 щодо оголошення їй догани у зв’язку з прогулом, тому що вважає що була відсутня на робочому місці на законних підставах, а саме з дозволу начальника ОСОБА_4
Остання вважає, що буда звільнена незаконно з Слов’янського будівельно-монтажного управління №8 ДП «Донецька залізниця» та після отримання травми, за станом здоров’я вона не могла виконувати обов’язки гардеробника, вважає всі переводи її на посади незаконними, у зв’язку з тим, що свого дозволу на них не давала та з приказами ознайомлена не була. Таким чином, на думку гр. ОСОБА_2 в діях посадових осіб Структурного підрозділу «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Згідно матеріалів кримінального провадження, відповідно до відомостей наданих СП «Служба кадрової та соціальної політики» Регіональної філії «Донецька залізниця «ПАТ «Українська залізниця» встановлено, що ОСОБА_5 згідно наказу №81 від 06.04.1987 прийнята на роботу до Слов’янського будівельно-монтажного експлуатаційного управління ДП «Донецька залізниця» на посаду техніка технічного відділу. З 17.06.1987 ОСОБА_5 була переведена на посаду інженера дистанції, згідно наказу №203 від 17.06.1987. З 15.01.1992 ОСОБА_5 була переведена оператором газової котельної 3-го розряду котельні №2 по вул. Свердлова м. Слов’янська, станції Слов’янськ, згідно наказу №8. 20.12.1994 ОСОБА_5 була травмована на виробництві. Згідно з висновком МСЕК від 09.06.1995 їй встановлена III група інвалідності з втратою працездатності 60%, згідно з трудовими рекомендаціями МСЕК наказом №182 від 10.10.1995 вона була переведена на посаду гардеробника БК культури залізничників Слов’янської дільниці. З 25.12.1995 ОСОБА_5 згідно наказу №236 переведена на посаду гардеробника спортивної школи Слов’янської дільниці. З 10.06.1996 ОСОБА_5 переведена на посаду гардеробника спортивної школи Слов’янської дільниці, згідно наказу №93. З 12.06.1996 ОСОБА_5 переведена на посаду гардеробника Слов’янської дільниці, згідно наказу №95. З 16.10.1996 ОСОБА_3 переведена на посаду гардеробника спортивної школи Слов’янської дільниці, згідно наказу №189. З 05.05.1997 наказом №71 ОСОБА_5 була звільнена на підставі п.3 ст.40 КЗпП України за систематичне невиконання без поважних причин обов’язків, покладених на неї трудовим договором.
Таким чином, в діях посадових осіб Структурного підрозділу «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.І ст. 172 КК України, тобто грубе порушення законодавства про працю.
Крім того, згідно статті 3 Закону України від 02.09.2014 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.
07.12.2017 року Слов’янським міськрайонний судом Донецької області винесено ухвалу про надання дозволу посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445) провести перевірку суб’єкта господарювання - Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця (код ЄДРПОУ 40150216), структурним підрозділом якої є «Слов’янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління». Зазначена Ухвала була спрямована для виконання до головного управління Держпраці у Донецькій області.
Слов’янським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області отримано лист Головного управління Держпраці у Донецькій області (вих.№04.4/-13/75 від 03.01.2018), у якому зазначено, що відповідно п.2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів. Відповідно до п.п 4 п.5 інспекційні відвідування проводяться за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю. У зв’язку з чим Ухвалу Слов’янського міськрайонного суду Донецької області №243/11072/17 від 07.12.2017 повернуто без виконання, як таку що не відповідає Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
У зв’язку з викладеним виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог законодавства України про працю Структурним підрозділом «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області.
Слідчий в судовому засіданні підтримала заявлене клопотання, просила його задовольнити.
Вислухавши слідчого, яка підтримала клопотання, вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
Частиною 2 ст. 93 КПК України зазначено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України, а також здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів ( ч. 2 ст. 22 КПК України).
Згідно ст. 99 КПК України висновки ревізій та акти перевірок є джерелом доказів, з яких встановлюються факти та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 2 ст. 1 КПК України Кримінальне процесуальне законодавство України, окрім відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, та КПК України, складається з інших законів України.
Відповідно до Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці»(далі Положення) державним органом виконавчої влади, яким здійснюється контроль за додержанням законодавства про працю є Державна інспекція України з питань праці.
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до абз. 1 п. 4 Положення Державна інспекція України з питань праці здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб,ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці,забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів праці та інших норм законодавства.
Відповідно до абзацу 5 п. 6 Положення Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях в роботодавця, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями, з метою нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавця, необхідні для виконання повноважень копії або витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю та законодавством про зайнятість.
Слідчим доведена необхідність проведення спеціалістами, які мають необхідні спеціальні знання у сфері дотримання вимог законодавства про працю, а саме спеціалістами Територіального управління Державної інспекції з питань праці в Донецькій області перевірки дотримання вимог законодавства про працю, зібрання доказів які б свідчили про порушення вимог законодавства про працю, а також обставин, що мають значення для кримінального провадження, кола осіб, причетних до вказаного злочину.
Згідно з Переліком державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців, що є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13 серпня 2014 року, Держпраці є таким контролюючим органом.
Згідно ст. 3 Положення «Про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року за № 96, основними завданнями Держпраці є:
1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;
3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки;
4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об’єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об’єктів Єдиної газотранспортної системи.
Без проведення зазначеної перевірки спеціалістами Територіального управління Державної інспекції з питань праці в Донецькій області неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 КПК України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та окрім того може призвести до приховування злочину.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Згідно з п. 2 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Діючим Кримінальним процесуальним законодавством не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення будь яких перевірок в рамках кримінального провадження. Проведення перевірки не є заходом забезпечення кримінального провадження визначених ст. 131 КПК України, а є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Разом з цим, відповідно до ч. 6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст.7 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, а також те, що в процесі досудового розслідування для з’ясування обставин, що мають значення у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства про працю із залученням спеціалістів з числа працівників Територіального управління Державної інспекції з питань праці в Донецькій області та неможливість отримати відомості в інший спосіб, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Слідчий суддя погоджується з тими питаннями, які просить поставити на вирішення інспекторів Державної інспекції з питань праці в Донецькій області орган досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 36, 93 КПК України, абз.1 п.4, абз. 5 п.6 Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці», п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року,-
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого СВ Слов’янського ВП ГУНП в Донецькій області капітана поліції ОСОБА_1, про проведення перевірки суб’єкта господарювання - задовольнити.
Надати дозвіл посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Прокофєва, будинок 82) зареєстрованого 14.05.2015 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, номер запису: 1 271 102 0000 001810, в період з 26.03.2018 року по 26.04.2018 року (з врахуванням терміну продовження у разі виникнення необхідності) провести інспекційне відвідування суб'єкта господарювання – Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40150216), структурним підрозділом якої є «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління», зареєстрованого за адресою: 84400, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22, з використанням матеріалів кримінального провадження № 12013050930000108 від 25.04.2013 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
На вирішення інспекторів поставити такі питання:
1)чи дотримується вимог законодавства про працю Структурний підрозділ Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» що використовує найману працю;
2)чи дотримувалось вимог законодавства про працю Структурний підрозділ «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» в частині оформлення трудових відносин з ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1;
3)чи дотримувалось вимог законодавства про працю Структурний підрозділ «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» при веденні дисциплінарного провадження та застосування стягнень відносно ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1;
4)чи дотримувалось вимог законодавства про працю Структурний підрозділ «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» в частині належного - юридичного оформлення наказів та розпоряджень відносно ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1;
5)чи дотримувалось вимог законодавства про працю Структурний підрозділ «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» в частині дотримання прав громадян під час звільнення з роботи ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1;
6) чи дотримувалось вимог законодавства про працю Структурний підрозділ «Слов'янське будівельно-монтажне експлуатаційне управління» Регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» з питань страхування від нещасного випадку на виробництві, який стався з ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Слов’янського міськрайонного суду ОСОБА_6