Рішення № 72707313, 14.03.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2018
Номер справи
п/811/493/18
Номер документу
72707313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2018 року м.Кропивницький Справа № П/811/493/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області до Новоукраїнського житлово – комунального підприємства про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Новоукраїнського житлово – комунального підприємства, а саме зобов’язати Новоукраїнське житлово – комунальне підприємство зупинити виконання робіт в колодязях, траншеях, котлованах, замкненому просторі; газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах; робіт, пов’язаних з виробництвом, зберіганням, транспортуванням та застосуванням хлору; робіт з експлуатації комплектної трансформаторної підстанції (далі – КТП) 46, КТП 73, КТП 584 до усунення порушень.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що під час планової перевірки підприємства встановлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу життю і здоров'ю людей.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просять відмовити в задоволені позову з тих підстав, що на даний час роботи з підвищеною небезпекою, а саме виконання робіт в колодязях, траншеях, котлованах, замкненому просторі; газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах; робіт, пов’язаних з виробництвом, зберіганням, транспортуванням та застосуванням хлору; робіт з експлуатації комплектної трансформаторної підстанції (далі – КТП) 46, КТП 73, КТП 584 Новоукраїнським житлово – комунальним підприємством не проводяться.

Дослідивши письмові докази у справі суд дійшов наступних висновків.

Встановлено і матеріалами справи підтверджено, що наказом Управління від 05 грудня 2017 року №1824 та направлення на проведення перевірки від 05 грудня 2017 року №702, з 12 по 18 грудня 2017 року посадовими особами Управління проведено планову перевірку в Новоукраїнському житлово-комунальному підприємстві, розташованого за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 83/14 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 18 грудня 2017 року №1423-ДП/17, яким встановлено 122 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення, визначене у рядку №№1,2,6,7,8,12,13,14,41,42,46,75,76,77,99,107,115 таблиці розділу V, можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки:виконання робіт в колодязях, траншеях, котлованах,. бункерах, камерах, замкненому просторі; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах, що є порушення вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;

- не отриманий дозвіл в органах Держпраці на експлуатацію електроустановок вище 1000 В, їх технічне обслуговування та виконання робіт в діючих електроустановках вище 1000 В, що є порушення вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»;

- на виконання робіт підвищеної небезпеки не оформлюються наряди-допуски, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.5.5 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- відсутні проекти на споруди систем водопостачання та водовідведення, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1.4 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- відсутні документи на ввід в експлуатацію споруд систем водопостачання та водовідведення, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1.5 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення. населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- на підприємстві не розроблені та не виконуються інструкції з безпечної експлуатації

споруд, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту-1.1.8 Глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і ювідведення населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- не проведено періодичне випробування поясів і мотузок, для виконання робіт в колоодязях, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.5.6 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і юдовідведення населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- у бригад, які виконують роботи в колодязях, відсутній комплект ламп ЛБВК та газоаналізатор ЗОНД-1, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.5.6 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- працівники, що обслуговують споруди системи водопостачання не пройшли навчання та. перевірку знань вимог «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць», що є порушенням вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці», пунктів 1.3.3, 1.6.4 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при ексеплуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць, затверджених наказом Мінжитлокомзгагосп УРСР від 04.10.1977 №407;

- до виконання робіт, пов'язаних з виробництвом, зберіганням, транспортуванням та (застосуванням хлору, допускаються особи, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог п.4.1 розділу 4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», що є порушення вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці»;

- працівники не забезпечені спецодягом, спецвзуттям та 313:

бавовняним костюмом з водо відштовхуючим просоченням, рукавицями комбінованими, курткою бавовняною на утеплювальній прокладці, чоботами кирзовими, плащем прогумованим з капюшоном, захисною каскою і жилетом помаранчевого кольору, що є порушенням вимог статті 8 Закону України «Про охорону праці», пунктів 1.3.9 глави 1 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць, затверджених наказом Мшжитлокомунгосп УРСР від 04.10.1977 №407;

для захисту органів дихання - фільтруючими протигазам, для захисту очей -захисними окулярами марки "Ґ" або ТД" відповідно до ДСТУ ЕИ 166-2001, для захисту шкіри від їдких речовин - гумовими або прогумованими рукавицями, гумовими чоботами або шкіряними черевиками, сукняними костюмами відповідно до ГОСТ 12.4.103-83, що є порушенням вимог статті 8 Закону України «Про охорону праці», пунктів 7 глави 2 розділу І НПАОП 0.00-1.23-10 Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12.03.2010 № 56;

не проведено випробовування електроустановок: опору заземлюючих пристроїв, опору силових та освітлювальних електромереж, перехідних опорів спрацювання захисту петлі ( фаза - нуль) та релейного захисту, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пунктів 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4;

- електроустановкам, які вичерпали свій ресурс експлуатації не проведено опосвідчення безпечного стану експертнотехнічним центром, або спеціалізованою організацією яка має дозвіл, що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пунктів 8.4, 8.6 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4;

- не проведено опосвідчення безпечного стану електроустановок та копії актів не надані органам Держпраці, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пунктів 8.4 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4;

- в РУ 10 кВ (трансформаторна підстанція КТП 46) використовуються не калібровані плавкі вставки, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 3.20 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 № 258 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості 13.02.2012 № 91), пункту 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4;

- в РУ 10 кВ (трансформаторна підстанція КТП 73) використовуються не калібровані плавкі вставки, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 3.20 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 № 258 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості 13.02.2012 № 91), пункту 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4;

- в РУ 10 кВ (трансформаторна підстанція КТП 584) використовуються не калібровані плавкі вставки, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 3.20 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 №258 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості 13.02.2012 № 91), пункту 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, і затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4 (а.с.16-22).

Примірник акту перевірки отримано без будь-яких зауважень або заперечень.

Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" 14 жовтня 1992 №2694-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з частини 1 статті 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).

При цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (стаття 27 Закону № 2694).

Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 39 Закону № 2694, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.

З матералів справи вбачається, що позивачем 18 грудня 2017 року було винесено припис №1423-ДП/17, яким відповідачу встановлено терміни усунення порушень (а.с.37-44).

Згідно ч.11 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження усунення виявлених порушень, що в свою чергу свідчить про обґрунтованість вимог позивача.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Кіровоградській області (вул. Дворцова, б. 24, п/с 1/37, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39808965) до Новоукраїнського житлово – комунального підприємства (вул. Покровська, 83/14, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 27100 код ЄДРПОУ 23221436) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Новоукраїнського житлово – комунального підприємства, а саме зобов’язати Новоукраїнське житлово – комунальне підприємство зупинити виконання робіт в колодязях, траншеях, котлованах, замкненому просторі; газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах; робіт, пов’язаних з виробництвом, зберіганням, транспортуванням та застосуванням хлору; робіт з експлуатації комплектної трансформаторної підстанції (далі – КТП) 46, КТП 73, КТП 584 до усунення порушень встановлених приписом від 18 грудня 2017 року №1423-ДП/17.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_1