Рішення № 72706767, 13.03.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
803/184/18
Номер документу
72706767
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/184/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (Камінь-Каширське ОУПФ України Волинської області, відповідач) про зобов'язання відповідача з 12.12.2017 провести позивачу перерахунок пенсії за віком з врахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсій, допустити негайне виконання в межах суми платежу за один місяць та стягнути на її користь судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 3. В 2010 році ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 12.12.2017 позивач звернулася із заяву до Камінь-Каширського ОУПФ України Волинської області про проведення перерахунку пенсії з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.12.2017. Листом від 26.12.2017 відповідачем відмовлено в такому перерахунку, оскільки підвищення до пенсії за понаднормований стаж передбачено ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач з таким рішенням не погоджується та просить зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії з 12.12.2017 провести позивачу перерахунок пенсії за віком з врахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсій.

Відповідно до ухвали судді від 14.02.2018 розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву (а.с.36-38).

В обґрунтування своєї позиції відповідача вказав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VII від 03.10.2017 року частину 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-ХІІ) доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV).

Частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV, передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії визначається згідно зі статтею 27 Закону №1058-IV, а доплата за понаднормативний стаж - згідно зі статтею 28 цього ж Закону, якою передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам та понад 30 років жінкам (для пенсій, призначених до 01.10.2011 року - понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам), пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону № 1058-IV від 09.07.2003 року, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком.

Відтак, частина 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ, якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1,2,3,4, за умови стажу роботи не менш як: 20 років для чоловіків і 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058- IV.

Твердження позивача на те, що пенсія їй призначена тільки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не відповідає дійсності, оскільки листом від 26.12.2017 року № 2163/М-01 ОСОБА_1 була повідомлена, що їй призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач отримує пенсію на підставі частини 1 статті 27 Закону № 1058-IV, а право на перерахунок пенсії на підставі частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ мають особи, яким призначено пенсію на умовах частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV.

З наведених підстав відповідач у задоволенні позову просив відмовити.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та частини 3 статті 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 3 (а.с.32).

ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону № 796-ХІІ (а.с.39). Загальний стаж позивача складає 38 років 9 місяців 3 дні .

12.12.2017 позивач звернулася із заявою до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про перегляд призначеної позивачу пенсії з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (а.с.26).

Листом №2163/Ш-01 від 26.12.2017 в проведенні такого перерахунку, було відмовлено з посиланням на відсутність підстав для застосування частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (а.с.27-28).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та частини 3 статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення передбачено Законом №796-XII.

Згідно статті 15 Закону №1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2 статті 27 Закону №1058-ІV встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Пунктом 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Отже, цією нормою особі надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-ІV або спеціальним Законом №796-XII.

Позивач фактично обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що зокрема, підтверджується її заявою.

Абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону України №1058-ІV передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частини 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Частиною 2 статті 56 Закону України №796-XII, встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та перебуває на обліку у Камінь-Каширському ОУПФ України Волинської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII.

З аналізу наведених норм пенсійного законодавства, встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові умови та порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії (стаття 55, стаття 56 Закону № 796-ХІІ).

Суд погоджується з твердженням позивача, що згідно з частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ він має право на пенсію в повному розмірі як громадянин, віднесений до категорії 3, з подальшим додатком до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 20 років, але не вище за 75% заробітку.

Відтак, суд вважає протиправною поведінку відповідача щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен день роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 справа №560/675/17.

Судом лишаються без задоволення позовні вимоги в частині зобов'язання Камінь-Каширське ОУПФ України Волинської області з 12.12.2017 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з огляду на наступне.

Оскільки, відповідно до статті 44 Закону №1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 4 статті 45 Закону №1058-ІV зазначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що позивач 13.12.2017 звернувся до відповідача з відповідною заявою, що підтверджується відміткою про отримання (а.с.26).

Тому, суд вважає за потрібне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу починаючи з 01.12.2017, тобто з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернулася за перерахунком пенсії , оскільки заяву подано до 15 числа.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За результатом розгляду справи суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені діями Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням пільг, встановлених частини 2 статті 56 Закону №796-XII, про що було доведено до відома позивача листом №2163/Ш-01 від 26.12.2017. При цьому, зазначений лист безпосередньо не створює, не змінює та не припиняє прав та обов'язків позивача, відтак не є актом індивідуальної дії в розумінні закону, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним в судовому порядку.

Отже, суд вважає, що належним способом захисту прав та законних інтересів позивача є визнання протиправними дій органу Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку пенсії з часу звернення ОСОБА_1

Щодо вимоги позивача про звернення судового рішення до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Таким чином, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача.

Оскільки належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії, а не стягнення грошових сум, негайне виконання не застосовується.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень частково не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач частково не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Також, за правилами частин першої та третьої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 705,00 грн. грн., сплачений відповідно до квитанції №0.0.957311148.1 від 06.02.2018.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 263, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з врахуванням пільг наданих частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинської область, місто Камінь-Каширськ, вулиця 1-го Травня, 1-А, код ЄДРПОУ 41248058) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) починаючи з 01.12.2017 із урахуванням збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, визначеного частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В задоволенні решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинської область, місто Камінь-Каширськ, вулиця 1-го Травня, 1-А, код ЄДРПОУ 41248058) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 705,00 грн. (сімсот п'ять гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський