
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2018 р. Справа № 909/859/17
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого судді Дубник О.П.
суддів Хабіб М.І.
Юрченко Я.О.
при секретарі Лагутіні В.Б.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради б/н від 04.12.2017р. (вх. № 01-05/226/18 від 10.01.2018)
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 20.11.2017 (суддя Малєєва О.В., повний текст складено 27.11.17)
у справі № 909/859/17
за позовом: Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
до відповідача: Фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) Войцеховської Ірини Миколаївни, м. Івано-Франківськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м.Івано-Франківськ
про укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створення та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Представники:
від позивача: не з`явився (належно повідомлений);
від відповідача: не з`явився (належно повідомлений);
від третьої особи: не з`явився (належно повідомлений).
Відповідно до п.п.9 п.1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) в редакції Закону від 03.10.17 р. №2147-VIII справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відводів суддям та секретарю судового засідання в порядку ст.ст. 35, 36, 37 ГПК України не заявлялось.
У судовому засіданні 06.03.2018р. не здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу у зв'язку з неявкою в судове засідання усіх учасників справи відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України.
Сторони та третя особа у судове засідання участі уповноважених представників не забезпечили, про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованих повідомлень від 17.01.2018р. та від 09.02.2018р.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1003362835 від 12.12.2017р. станом на 04.12.2017р. місце проживання ФОП Войцеховської І.М. - АДРЕСА_1. На дану адресу апеляційним господарським судом були надіслані ухвали від 15.01.2018р. та 07.02.2018р. та повернулись на адресу суду з довідкою поштового відділення зву' язку про причини повернення: «не проживає». Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003р. № 755-IV (надалі - Закон № 755-IV) в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу - підприємця, зокрема, місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем).
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону № 755-IV якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Враховуючи наведене відповідач є належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, а згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Від представника позивача на електронну адресу суду надійшла заява б/н від 06.02.2018р. (01-04/1653/18 від 06.03.2018р.), у якій вказує на неможливість взяти участь у судовому засіданні у зв'язку з перебуванням на лікарняному, просить відкласти розгляд справи на інший день та не проводити розгляд справи без участі представника.
Колегія суддів, порадившись, вирішила клопотання відхилити, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч.ч. 11, 12, 13 ст. 270 ГПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними. Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. Якщо суд апеляційної інстанції визнав обов'язковою участь у судовому засіданні учасників справи, а вони не прибули, суд апеляційної інстанції може відкласти апеляційний розгляд справи.
Суд зазначає, що не визнав обов'язковою участь у судовому засіданні представників учасників справи, подане клопотання документально не обгрунтоване.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 20.11.2017р. (суддя Малєєва О.В., повний текст складено 27.11.2017р.) у справі № 909/859/17 у задоволенні позову Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до відповідача: ФОП Войцеховської Ірини Миколаївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створення та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в редакції, запропонованій позивачем відмовлено.
Судове рішення у справі мотивоване ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI (надалі - Закон № 3038-VI ), п.п. 4.4, 4.5, 4.6, 5.1, 5.2, 7.1, 7.3 Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста", затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради №1231-38 від 18.10.2013р. (зі змінами відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради від 28.01.2016 № 26-3) (надалі - Положення) і зроблено висновок, що право позивача на укладення договору пайової участі буде порушено з моменту, коли замовник не виконав обов'язку, встановленого п. 5.2.2 Положення, тобто подав заяву на отримання технічних умов, проте від укладення договору пайової участі ухилився, а оскільки відповідач не звертався із заявою про видачу технічних умов, то право позивача не порушено.
Фінансове управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не погоджується з ухваленим рішенням суду, вважає його необгрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним дослідженням доказів та обставин справи. Апелянт зазначає,зокрема, що строк укладення договору про пайову участь починається з моменту підтвердження наміру забудови земельної ділянки, а в даному випадку такий строк починається з моменту отримання містобудівних умов та обмежень та реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Зазначає, що наявність та відсутність технічних умов жодним чином не впливають на розрахунок попереднього розміру пайового внеску, крім випадків коли будівництво ведеться поза межами території міста Івано-Франківська, але об'єкт під'єднується до централізованих систем водопостачання та водовідведення міста. Оскільки замовник будівництва ФОП Войцеховська І.М. здійснює будівництво магазину продтоварів на вул. О. Довженка, 18, а тому таке будівництво можливе без технічних умов на приєднання до централізованих систем водопостачання та водовідведення. Апелянт просить оскаржуване рішення суду скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задоволити у повному обсязі.
Відзиву на апеляційну скаргу на адресу суду не надходило.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою, оцінивши зібрані по справі докази, та дослідивши фактичні обставини у справі, колегія суддів прийшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, при цьому, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду встановила наступні обставини та керувалася такими мотивами.
Відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 17.03.2017 №47-31.2.1-01 (а.с. 14-15) та Декларації про початок виконання будівельних робіт від 02.06.2017 №ІФ082171534416 (а.с. 16-18) ФОП Войцеховська І. М. є замовником будівництва магазину продтоварів по вул. О. Довженка, 18 в м. Івано-Франківську.
Фінансове управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулось до замовника з листом від 03.07.2017р. вих. № 273/16.5-14/35в, в якому вказало на необхідність укладення договору пайової участі і запропонувало в 10-денний строк з моменту отримання даного повідомлення звернутись до виконавчого комітету через Центр надання адміністративних послуг з заявою про укладення такого договору (а.с. 19).
Листом №321/16.5-14/35в від 25.07.2017р. позивач направив відповідачу для укладення два примірники проекту договору про пайову участь з додатком - розрахунком розміру пайового внеску (а.с. 20).
Відповідно до довідки-розрахунку розміру пайового внеску по об'єкту "будівництво магазину продтоварів по вул. О. Довженка, 18" його визначено таким чином:
7 769,17 * 72,24 * 7% = 39 287,14 грн, де
7 769,17 - показник опосередкованої вартості спорудження 1 кв. м в Івано-Франківській обл. (без ПДВ) на момент укладання угоди (наказ Мінрегіонбуду від 03.05.2017 №102);
72,24 - площа об'єкту будівництва (нежитло);
7% - відсоток передбачений п.6.2.1 Положення про пайову участь за будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та о інфраструктури міста від 18.10.2013;
39 287,14 - розмір пайової участі, що підлягає до сплати (а.с. 23).
На пропозиції позивача щодо укладення договору відповіді від відповідача не було отримано.
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, у якому просив суд визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ФОП Войцеховською Іриною Миколаївною в редакції запропонованій позивачем.
Загальний порядок укладання господарських договорів визначений ст.181 ГК України.
Примусовий порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст.187 ГК України та ст.649 ЦК України, виходячи зі змісту яких і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна зі сторін ухиляється від його укладення, та на спори з умов договору, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов.
Згідно ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.ч. 2-5 ст. 181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Позивач звернувся до відповідача з листом №321/16.5-14/35в від 25.07.2017р. з направленими двома примірниками проекту договору про пайову участь з додатком - розрахунком розміру пайового внеску (а.с. 20).
Відповідач вказаний проект договору з додатком не підписав.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (надалі - Закон № 3038-VI ), статтею 40 якого встановлено обов'язок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту та визначено механізм його реалізації.
Відповідно до ч.ч. 2- 3 ст. 40 Закону № 3038-VI замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено законодавством. Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Відповідна правова позиція наведена у постановах судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 16.11.2016р. №922/5937/15, від 30.11.16 р. № 922/6409/15.
Згідно ч. 5 ст. 40 Закону № 3038-VI величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону № 3038-VI договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про те, що обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування. Не укладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади.
Разом із тим, ч. 1 ст. 648 ЦК України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону № 3038-VI істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 року №1231-38 затверджено Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста" (надалі - Положення) (а.с. 49-58).
Згідно п. п. 1.2 та 1.3 Положення замовники будівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь. Для укладення такого договору замовник зобов'язаний повідомляти виконавчий комітет про будь-які вчинені ним дії щодо забудови земельної ділянки, відповідно до діючого законодавства та звернутися про укладення Договору про пайову участь.
Згідно з абзацом 2 п. 3.1 Положення замовник зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених пунктом 6.6, 6.7 цього положення.
Відповідно до п. 4.4 Положення (зі змінами внесеними рішення Івано-Франківської міської ради від 28.01.2016р. № 26-3) договір про пайову участь укладається на підставі звернення замовника будівництва на ім'я заступника міського голови (голови комісії з питань визначення пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста) та вихідних даних на проектування об'єктів містобудування (технічних умов та містобудівних умов і обмежень).
Згідно з п. 4.6. Положення (зі змінами внесеними рішення Івано-Франківської міської ради від 28.01.2016р. № 26-3) в залежності від долучених документів замовником до заяви про укладання договору про пайову участь, укладений договір про пайову участь може бути: а) попередній - при відсутності технічного паспорта на об'єкт будівництва, затвердженого в установленому порядку; б) остаточний - при введенні об'єкта в експлуатацію (за умови, якщо був укладений попередній договір) та наданні затвердженого в установленому порядку технічного паспорта; в) єдиний - при введенні об'єкта в експлуатацію та наявності затвердженого технічного паспорта.
Відповідно до п.5.1. Положення в залежності від етапу укладання договору розрахунок пайового внеску може бути: а) попередній - при отриманні технічних умов на приєднання об'єкта будівництва до централізованих систем водопостачання, водовідведення та теплопостачання та містобудівних умов та обмежень; б) остаточний - при введенні об'єкта в експлуатацію (за умови, якщо був зроблений попередній розрахунок); в) єдиний - при введенні об'єкта в експлуатацію
Згідно п. 5.2. Положення визначено, що замовник будівництва має право на одержання технічних умов згідно із поданою заявою. Склад, зміст надання технічних умов погоджується комісією з питань визначення пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури теплопостачання, водопостачання та водовідведення поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури міста зменшується на суму їх кошторисної вартості та актів виконаних робіт, визначених згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність, після погодження комісією з питань визначення пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та відповідного рішення сесії міської ради. Вартість таких робіт повинна бути погоджена експлуатуючими організаціями (п. 5.2.1 Положення).
Відповідно до п. 5.2.2 Положення для погодження та затвердження технічних умов на приєднання об'єкта будівництва до централізованих систем теплопостачання, водопостачання та водовідведення, замовник будівництва також зобов'язаний подати в установленому порядку заяву про укладання договору на пайову участь та надати документи у відповідності до пункту 4.5. Договір про пайову участь укладається згідно методики, визначеної у розділі 6 даного Положення. У випадку, якщо будівництво ведеться поза межами території міста Івано-Франківська, але об'єкт під'єднюється до централізованих систем водопостачання та водовідведення міста, то розрахунок проводиться в залежності до потреб водопостачання та водовідведення, відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 21.01.2008 № 23 "Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 23.07.2007 № 49 "Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 17.07.2001 № 295".
Суд першої інстанції дійшов висновку, що право позивача на укладення договору пайової участі буде порушено з моменту, коли замовник не виконав обов'язку, встановленого п. 5.2.2 Положення, тобто подав заяву на отримання технічних умов, проте від укладення договору пайової участі ухилився. Зміст п/п а) п. 5.1 Положення підтверджує те, що попередній розрахунок пайового внеску здійснюється саме при отриманні технічних умов, тобто після звернення замовника для їх отримання.
З таким висновком суду першої інстанції не можна погодитись з врахуванням наступного. Так, згідно до п.5.1. Положення в залежності від етапу укладання договору розрахунок пайового внеску може бути: а) попередній - при отриманні технічних умов на приєднання об'єкта будівництва до централізованих систем водопостачання, водовідведення та теплопостачання та містобудівних умов та обмежень. У даному випадку у замовника наявні затверджені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 17.03.2017 №47-31.2.1-01 (а.с. 14-15). У наведених містобудівних умовах у п. 14 вказано на необхідність укладення з виконавчим комітетом міської ради договору про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Що ж до отримання технічних умов то їх отримання є саме правом замовника згідно п. 5.2. Положення. Крім того, згідно п. 5.2.2 Положення для погодження та затвердження технічних умов на приєднання об'єкта будівництва до централізованих систем теплопостачання, водопостачання та водовідведення, замовник будівництва також зобов'язаний подати в установленому порядку заяву про укладання договору на пайову участь та надати документи у відповідності до пункту 4.5, а не навпаки.
Також слід зазначити, що п.5.1. Положення стосується розрахунку пайового внеску в залежності від етапу укладання договору, та не ставить в залежність попередній розрахунок пайового внеску від наявності чи відсутності технічних умов.
Також суд першої інстанції прийшов до висновку, що, оскільки, позивачем не подано доказів того, що відповідач у визначений Законом чи Положенням строк добровільно не виконав свій обов'язок і не звернувся з заявою про укладення договору про пайову участь, то слід вважати, що право позивача не порушене. Однак, згідно ст. 40 Закону № 3038-VI обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, а позивач звертався до відповідача з листом №321/16.5-14/35в від 25.07.2017р. з направленими двома примірниками проекту договору про пайову участь, які відповідач не підписав, чим порушив право позивача щодо його укладення та не виконав зобов'язання відповідача передбачене законом, а тому такий висновок суду першої інстанції є безпідставним.
За змістом положень ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Отже, обов'язок укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська виник у сторін в силу вищенаведених вимог Закону № 3038-VI.
Позивачем подано розрахунок розміру пайової участі (попередній) у сумі 39287,14 грн (а.с. 8, 23).
Розрахунок проведено на основі показника опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. об'єкту будівництва, оскільки загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена.
Згідно п. 12.4.1 Положення опосередкована вартість 1 м2 об'єкту нерухомого майна (житлове/нежитлове приміщення, без урахування ПДВ), який передається територіальній громаді м. Івано-Франківська, доведена Мінрегіонбудом та визначається в договорі, який укладений та діє на момент передачі вказаного об'єкту.
Згідно ч. 6 ст. 40 Закону № 3038-VIІ встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Відповідно до п. 6.2 Положення розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту та порядок її сплати визначається в залежності від категорії об'єктів містобудування та відповідно до типового договору укладеного з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури) (додаток №1) та на основі вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування.
Вартість будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування не може бути нижчою за загальну кошторисну вартість будівництва об'єкту: 7 відсотків вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для нежитлових будівель та споруд; 4 відсотки вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків (п.п. 6.2.1, 6.2.2 Положення).
70 % поступлень спрямовуються на соціальну інфраструктуру міста та 30 % - на інженерно-транспортну інфраструктуру міста (п. 6.2 Положення).
Розрахунок пайової участі у сумі 39287,14 грн не перевищує граничний розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, передбачений ч. 6 ст. 40 Закону № 3038-VIІ, та здійснений з врахуванням 7 % вартості будівництва для нежитлових будівель та споруд на підставі п.п. 6.2.1 Положення. Також розрахунок проведений з урахуванням п. 6.2 Положення та спрямуванням 70 % поступлень на соціальну інфраструктуру міста (27501,00 грн.) та 30 % - на інженерно-транспортну інфраструктуру міста (11786,14 грн.).
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 20.11.2017р. у цій справі та прийняття нового рішення, яким позов задоволити та визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ФОП Войцеховською Іриною Миколаївною, у редакції запропонованій позивачем.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з ФОП Войцеховської Ірини Миколаївни на користь Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради слід стягнути 1600,00 грн. судового збору за розгляд позовної заяви та 1760,00 грн. за розгляд апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 129, 252, 269, 270, 275, 277, 281, 282 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу задоволити.
2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 20.11.2017р. у цій справі скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
3. Визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, код ЄДРПОУ 04054346), Фінансовим управлінням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 28, код ЄДРПОУ 02314062) та ФОП Войцеховська Іриною Миколаївною (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1), в наступній редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста
м. Івано-Франківськ " " 2017р.
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради (далі - Виконком) в особі заступника міського голови О. Кайди, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» (сторона 1), фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - Фінансове управління) в особі начальника В. Сусаніної, що діє на підставі Положення «Про фінансове управління виконавчого комітету міської ради» (сторона 2) з однієї сторони, та ФОП Войцеховська Ірина Миколаївна, (далі - Замовник), (сторона 3), з іншої сторони, а разом надалі - Сторони, у відповідності до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» а також беручи до уваги те, що Замовник у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зобов'язані взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська, констатуючи, що правовідносини, які виникають за цим Договором, є майново-господарськими зобов'язаннями і обов'язковими до виконання, уклали цей договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (далі - Договір) про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. За цим Договором Замовник, що здійснює будівництво магазину продтоварів на
вул. О. Довженка, 18, в порядку та на умовах, визначених Договором, бере участь
у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури
м. Івано-Франківська.
1.2. Земельна ділянка, на якій здійснюється будівництво, розташована за адресою:
м. Івано-Франківськ, вул. Довженка, 18, витяг з Державного реєстру речових прав на
нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.10.2015 року.
2. Обов'язки сторін
2.1. Замовник зобов'язується сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені Договором.
2.2. Виконком зобов'язується використати кошти отримані від Замовника на розвиток
інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
3. Розмір і порядок сплати пайового внеску
3.1. Розрахунок попереднього розміру пайового внеску здійснюється відповідно до
додатку 1 до Договору.
Попередній розмір пайового внеску складає 39 287,14 грн.
3.2. Величина пайового внеску визначена на підставі нормативів для одиниці створеної
потужності (функціональної одиниці виміру) затвердженої Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у сумі 7 769,17 грн. (без ПДВ).
3.3. Замовник сплачує 20 % попереднього розміру пайового внеску у сумі 7 857,43 грн.,
протягом 30-ти робочих днів з моменту реєстрації Договору.
3.4. Розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до остаточного Договору, який оформлюється після затвердженого в установленому порядку архітектурно-технічного/технічного паспорту та загальної вартості будівництва.
3.5. Суму остаточного розміру пайового внеску замовник сплачує до прийняття об'єкта в експлуатацію.
4. Строк дії Договору
4.1. Договір набуває чинності з моменту його реєстрації і діє до моменту повного виконання умов Договору.
5. Відповідальність сторін
5.1. При простроченні платежу, визначеного пунктом 3.3, 3.5, Договору, Замовник сплачує до міського бюджету суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, три проценти річних від простроченої суми та пеню у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ, що діє у період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості за кожний прострочений день.
5.2. Спори, пов'язані з пайовою участю (внеском) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, вирішуються комісією з питань визначення пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, в іншому випадку в судовому порядку, згідно чинного законодавства.
6. Інші умови
6.1. Тлумачення термінів Договору здійснюється згідно Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста».
6.2. Зміни до Договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється додатковою угодою до цього Договору, у разі невиконання пункту 3.3, 3.5, з урахуванням пункту 5.1, Виконком та/або Фінансове управління здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, про що повідомляє Замовника.
6.3. Зміни до Договору оформляються додатком, який є його невід'ємною частиною мають однакову юридичну силу, якщо вони викладені в письмовій формі та підписані уповноваженими на те представниками сторін. В разі невиконання пункту 3.3, 3.5, з урахуванням пункту 5.1 Договору, Виконком та/або Фінансове управління здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, оформляючи додатком, про що повідомляє замовника.
6.4. Усі правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням умов Договору та не врегульовані ним, регламентуються нормами чинного в Україні законодавства.
6.5. Договір складений на 3-х сторінках у 2-х примірниках, кожний із яких має однакову юридичну силу.
Місцезнаходження та реквізити сторін
Виконавчий комітет Івано-Франківської ФОП Войцеховська Ірина Миколаївна
міської ради вул. Пулюя, 8/32
м. Івано-Франківськ м. Івано-Франківськ
вул. Грушевського, 21,
тел.556515
Одержувач платежу: Ідентифікаційний код
міський бюджет м. Івано-Франківська НОМЕР_1
24170000
код: 37952250
р/р: 31511921700002
МФО: 836014
УДКСУ в м. Івано-Франківську
Призначення платежу:
на інженерно-транспортну та
соціальну інфраструктуру міста
Виконком_____/О. Кайда/ Замовник__/І. Войцеховська/
МП МП
Фінансове управління виконавчого комітету
Івано-Франківської міської ради
м. Івано-Франківськ
вул. Дністровська, 28
тел. 785005
Фінансове управління _____/В. Сусаніна/
МП
Додаток
до Договору № _від"___"___201 р.
про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста
Розрахунок розміру пайової участі
(попередній)
Об'єкт: магазин продтоварів на вул. О. Довженка, 18
Показник опосередкованої вартості спорудження 1 м.кв.
об'єкту будівництва в Івано-Франківській обл.,(без ПДВ),
грн 7 769,17
Площа об'єкта будівництва, м. кв. (нежитло) 72,24
Відсоток, передбачений п.6.2.1 Положення "Про пайову
участь замовників будівництва у створенні і розвитку
інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури
міста" від 18.10.2013 року (нежитло) 7
Розмір пайової участі всього, грн. 39 287,14
Розмір пайової участі на соціальну інфраструктуру
міста, грн. 27 501,00
Розмір пайової участі на інженерно-транспортну
інфраструктуру міста, грн. 11 786,14
Одержувач платежу:
МБ м.Івано-Франківськ
24170000 код: 37952250
р/р: 31511921700002
МФО: 836014
УДКСУ в м. Івано-Франківську
Призначення платежу:
на інженерно-транспортну та соціальну інфраструктуру міста
Виконком __ /О. Кайда/ Замовник__/І. Войцеховська/
Фінансове управління______/В.Сусаніна/
4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Войцеховської Ірини Миколаївни (76018, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Фінансового управління Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 28; код ЄДРПОУ 02314062) 1600,00 грн. судового збору за розгляд позовної заяви та 1760,00 грн. за розгляд апеляційної скарги.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з ст.ст. 287, 288 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 12.03.2018р.
Головуючий суддя Дубник О.П.
Суддя Хабіб М.І.
Суддя Юрченко Я.О.