Рішення № 72698548, 27.02.2018, Бориславський міський суд Львівської області

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
438/1096/17
Номер документу
72698548
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 438/1096/17

Провадження № 2-а/438/5/2018

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

27 лютого 2018 року Бориславський міський суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Слиша А.Т.

при секретарі Наминанік О.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

29 листопада 2017 року позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до відповідача управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради, у якому просить визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні житлової субсидії та зобов'язати повторно розглянути питання щодо призначення житлової субсидії з дати закінчення попередньої субсидії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначає, що перебувала на обліку у відповідача як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. 03 серпня 2017 року за вихідним номером №2762 отримала повідомлення відповідача наступного змісту: «ОСОБА_4 про те, що Вам не буде призначено субсидію на наступний період (з травня 2017 року) в зв’язку з наявністю простроченої понад два місяці заборгованості з оплати таких комунальних послуг, комфорт – 1440,43. У зв’язку із цим просимо до 03.10.2017 р. терміново з’явитись в управління праці та соціального захисту населення (вул.Грушевського, 3). З собою мати квитанції про сплату заборгованості або договір про реструктуризацію заборгованості».

Далі, як зазначає позивач, підставою для відмови у призначенні житлової субсидії на наступний термін стала наявність заборгованості понад два місяці з оплати послуг згідно довідки, наданої ПП «Борислав-Комфорт». Позивач водночас вважає, що дії відповідача є протиправними, оскільки будь-які цивільно-правові відносини між ПП «Борислав-Комфорт» та позивачем відсутні.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3- ОСОБА_1, який діє на підставі договору-доручення від 15 грудня 2017 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить їх задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності від 27 грудня 2017 року, в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, вважає, що рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії позивача винесена відповідно до вимог законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, прийшов до такого висновку.

Так, судом встановлено, що не заперечується представниками сторін, що позивач ОСОБА_3, яка проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала на обліку у відповідача як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Позивач ОСОБА_3 отримала повідомлення управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області від 03 серпня 2017 року за вихідним номером №2762 зі змісту якої слідує: «ОСОБА_4 про те, що Вам не буде призначено субсидію на наступний період (з травня 2017 року) в зв’язку з наявністю простроченої понад два місяці заборгованості з оплати таких комунальних послуг, комфорт – 1440,43. В зв’язку із цим просимо до 03.10.2017 р терміново з’явитись в управління праці та соціального захисту населення (вул.Грушевського, 3). З собою мати квитанції про сплату заборгованості або договір про реструктуризацію заборгованості».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848).

Дане положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, визначено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням у відповідності до абз.1 п.3 Положення №848 здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Тобто відповідач наділений повноваженням щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на виплату субсидій, в тому числі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 13 Положення № 848 в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Згідно з п.14 Положення №848 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначаються з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Також даним пунктом передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.

Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Підставою для відмови у призначенні житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачу ОСОБА_3 на наступний термін, як стверджує у судовому засіданні представник відповідача, стала наявність заборгованості понад два місяці з оплати послуг згідно довідки, наданої ПП «Борислав-Комфорт» у розмірі 1 440 гривень 43 копійки.

Разом з тим, згідно вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд, здійснивши перевірку дій відповідача щодо відповідності вимогам ч.3 ст.2 КАС України, вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В п.1 ст.69 КАС України вказано, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до п. 2 ст. 69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.75, ст.76 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Водночас відповідно до п.2 ст.86 КАС України ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Далі, в розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках, спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і прави. Водночас згідно цієї норми виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Далі, із наданих в судовому засіданні пояснень представника позивача ОСОБА_1 вбачається, що позивач ОСОБА_3 із ПП «Борислав Комфорт» договору про надання житлово-комунальних послуг не укладала.

У свою чергу, представником відповідача, в силу приписів ч. 2 ст.77 КАС України, не подано суду інформації наданої ПП «Борислав Комфорт» про наявність у позивача ОСОБА_3 простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг утримання будинку та прибудинкової території, а також доказів про те, що саме ПП «Борислав Комфорт» є суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг та останній є виконавцем вищезазначених послуг позивачу. Тобто, відповідачем не подано жодних доказів правомірності прийняття відмови у призначенні житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачу ОСОБА_3 на наступний термін.

Аналізуючи вищенаведені правові норми та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови у призначенні житлової субсидії на підставі інформації, наданої ПП «Борислав Комфорт», про наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг утримання будинку та прибудинкової території.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 є підставними та обґрунтованими, такими, що знайшли своє підтвердження матеріалами справи.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради щодо відмови у призначенні житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивачу ОСОБА_3 на наступний термін слід визнати протиправними. Суд також дійшов висновку, що для вірного способу відновлення порушених прав позивача, слід зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_3 житлової субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії - з 01 травня 2017 року.

Крім цього, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, відповідно до квитанцій від 28 листопада 2017 року № 148в51449 та № 148в44628 позивачем було сплачено судовий збір у розмірі по 640 гривень, всього 1280 гривень.

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача ОСОБА_3 за рахунок місцевого бюджету м.Борислава суму судового збору у розмірі 1280 гривень.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст.2, 11, 69, 75, 76, 77, 86, 139, 241- 246 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області в частині відмови призначення ОСОБА_3 житлової субсидії з 1 травня 2017 року.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області розглянути питання щодо призначення ОСОБА_3 житлової субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії - з 1 травня 2017 року.

Стягнути з місцевого бюджету м.Борислава на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 1280 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бориславський міський суд Львівської області.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення воно може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Т.Слиш