
Справа № 234/15824/17
Провадження № 2-а/234/31/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Данелюк О.М.,
за участю секретаря судового засідання Аксеніної В.М.,
представник відповідача – ОСОБА_1,
представника третьої особи – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3, що мешкає за адресою: Донецька область м. Єнакієве вул. Айвазовського, 76-49,
до
ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України, юридична адреса: Донецька область м. Слов’янськ пл. Соборна, 3,
третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, юридична адреса: Донецька область м. Краматорськ вул. Героїв небесної сотні, 23
про визнання діяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
Обставини справи:
23.10.2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання діяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_3 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, де отримував пенсію, виплата якої була припинена відповідачем у квітні 2017р. у зв'язку з проведенням верифікації, перевіркою фактичного місця проживання. Позивач постійно проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. кв.49, де отримував пенсію до того, як на початку листопада 2014 року в результаті та з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту був змушений залишити місце свого постійного проживання га реєстрації в місті Єнакієве Донецької області і переміститись до м. Краматорськ Донецької області, де став на облік внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення №1426078792 від 23.09.2016р. позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Спортивна, б.12. кв.6. Останнє нарахування пенсії позивачу було здійснено у березні 2017 року. 3 квітня 2017 року Управлінням пенсійного фонду і України у м. Краматорську Донецької області виплату пенсії позивачу було припинено. Позивачем відкрито поточний рахунок у відповідному відділенні АТ «Ощадбанк» для перерахування пенсії, проте з 01 квітня 2017 року пенсійна виплата на поточний рахунок не перераховується. Пенсійний Фонд без належних правових підстав не здійснює нарахування та виплату пенсії. Будь-якої інформації щодо прийняття рішення про припинення пенсії від відповідача, як це вимагає законодавство не надходило. Таким чином, припинення нарахування пенсії є незаконним, безпідставним та протиправними як такі, що суперечать Конституції України та Законам України.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 25.10.2017 провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання діяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії відкрито та призначено судовий розгляд по справі у судовому засіданні на 03.11.2017 року.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 13.11.2017 допущено заміну первинного позивача УПФУ в м. Краматорську на належного відповідача ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 02.02.2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору – Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Від позивача ОСОБА_3 надійшла заява, в якій позивач просить справу слухати без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення вимог позивача, про що надали письмові заперечення, вважає, що дії відповідача не порушували прав позивача, управління діяло в межах повноважень та й у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить повністю відмовити в їх задоволенні.
Представник третьої особи Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа, і станом на 12.02.2018 року він є на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб м. Краматорська, що підтверджується довідкою №1426/78792 від 23.09.2016р.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (згідно копії паспорта а.с.7), перемістився з тимчасово окупованої території до м. Краматорська Донецької області вул. Спортивна, б.12. кв.6, дані обставини підтверджуються довідкою від 23.09.2016 за № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с.9).
ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа, і станом на 12.02.2018 року він є на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб м. Краматорська, що підтверджується довідкою №1426/78792 від 23.09.2016р. (а.с.52).
Станом на теперішній час виплата пенсії ОСОБА_3 припинена з квітня 2017 року, та не поновлювалася.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною 1 ст.4 зазначеного Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб’єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами ч.2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України, ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Згідно ст.49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
З огляду на положення ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
До того ж, відповідно до ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст.49 Конституції України).
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а саме: поновленню виплати пенсії з 01.04.2017 року.
На підставі викладеного, суд повно та всебічно дослідивши доводи позову та заперечення відповідача, надані сторонами докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про визнання діяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, слід задовольнити, а саме зобов’язати Головне Управління пенсійного фонду України поновити нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсії, починаючи з 01.04.2017 року.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України судовий збір в сумі 640,00 гривень за рахунок його бюджетних асигнувань в дохід держави.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст.2, 6, 19, 139, 242-247, 250-251 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про визнання діяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_5.
Зобов’язати Головне Управління пенсійного фонду України поновити нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсії, починаючи з 01.04.2017 року.
Стягнути з ОСОБА_4 Управління пенсійного фонду України судовий збір в сумі 640,00 гривень за рахунок його бюджетних асигнувань в дохід держави.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Згідно розділу VII п.15.5 Перехідних положень КАС України апеляційні скарги подаються до Апеляційного адміністративного суду Донецької області учасниками справи через Краматорський міський суд.
Суддя О.М. Данелюк