
Код суду 233 № 233/931/18
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2018 року м.Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Стадченко О.В., вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, який надійшов з Військової комендатури м. Костянтинівка про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, який народився 30 липня 1975 року в с. Залужжя Рогатинського району Івано-Франківської області, який знаходиться на дійсній військовій службі в/ч А0998, обіймає посаду механіка водія 2-го протитанкового артилерійського взводу 2-ї протитанкової батареї протитанково-артилерійського дивізіону, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1,
- за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
Офіцером організації охорони, патрульно-постової служби, розшуку військової комендатури м. Костянтинівка молодшим лейтенантом ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДНК № 0262 від 01 березня 2018 року за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП, відповідно до якого військовослужбовця військової служби за контрактом ОСОБА_1, який проходить військову службу у військовій частині А0998, 25 лютого 2018 року о 15 годині 00 хвилин було затримано заступником військового коменданта військової комендатури м. Костянтинівка капітаном ОСОБА_3 разом з командиром військової частини у зв’язку з перебуванням останнього на території базового табору військової частини А0998 (місце розташування підрозділу – Костянтинівський район Донецької області) при виконанні службових обов’язків у стані алкогольного сп’яніння, що підтверджується висновком медичного обстеження КУ «Центральна районна лікарня м. Костянтинівки» від 25 лютого 2018 року № 48 – вміст алкоголю становить 1,3%, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно диспозиції частини 1 ст.172-20 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об’єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп’яніння, або виконання ними обов’язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп’яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.
Частина 3 ст. 172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за вчинення дій передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
При вивченні матеріалу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДНК № 0262 від 01 березня 2018 року не в повній мірі викладена суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: не зазначено чим передбачений особливий період і чи діє він на території України та сьогоднішній день, та не додано належних доказів на підтвердження цього факту.
Також, в порушення вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення до протоколу замість оригіналів додані копії документів, які не завірені належним чином, зокрема не посвідчені особистим підписом посадової особи, яка їх складала, із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові та звання цієї посадової особи та не завірені з відміткою «Згідно з оригіналом» та датою засвідчення копій.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Окрім того, відповідно до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.255 КУпАП протоколи про адміністративні правопорушення передбачені статтями 17210-17220 складають командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).
Як вбачається з матеріалу, протокол ДНК № 0262 від 01 березня 2018 року про адміністративне правопорушення складено та підписано офіцером організації охорони патрульної постової служби, розшуку військової комендатури м. Костянтинівки молодшим лейтенантом ОСОБА_2
Статтею 255 КУпАП передбачений вичерпний перелік осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, а саме офіцер організації охорони патрульної постової служби, розшуку військової комендатури м. Костянтинівки до осіб, які перелічені в ст.255 КУпАП не входить, а отже він позбавлений права складати протоколи про адміністративне правопорушення.
Вище зазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суддю можливості здійснити всебічне, повне і об’єктивне з’ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст. 245 КУпАП та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній. Тож, за таких обставин протокол про адміністративне правопорушення з доданими матеріалами підлягає поверненню до військової комендатури м. Костянтинівкадля належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 256, 276, 283 КУпАП, суддя, –
П О С Т А Н О В И В:
Протокол про адміністративне правопорушення серії ДНК № 0262 від 01 березня 2018 року відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП з додатками повернути до військової комендатури м. Костянтинівкадля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В.Стадченко