
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Світличний Р.В.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" березня 2018 р. Справа № 561/794/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від "05" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах , -
ВСТАНОВИВ:
20 листопада 2017 року ОСОБА_4 звернулася до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 08 листопада 2017 року № 2669/06 про відмову у призначенні їй пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на шість років, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи, з 27 жовтня 2017 року, та зобов'язати відповідача призначити їй пільгову пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на шість років, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27 жовтня 2017 року.
Постановою Зарічненського районного суду Рівненської області від 05 грудня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 08 листопада 2017 року № 2669/06 про відмову у призначенні ОСОБА_4 пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на шість років, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи, з 27 жовтня 2017 року.
Зобов'язано Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_4 пільгову пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на шість років, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27 жовтня 2017 року.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу в межах, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1) є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 20 травня 1995 року, виданим Рівненською обласною державною адміністрацією Рівненської області.
27 жовтня 2017 року ОСОБА_4 звернулась до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на шість років.
Листом Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області №2669/06 від 08.11.2017 року відмовлено в призначенні зазначеної пенсії з підстав не підтвердження первинними документами факту проживання та/або роботи в зоні гарантованого (добровільного) відселення в період, що зазначений в довідках.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду. Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким адміністративний позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Вимогами статті 15 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Частиною другою статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на призначення пенсії з зниженням пенсійного віку до 6 років.
З зазначеної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії з зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.
Відповідно частини третьої статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Статтею 44 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846), з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).
Відповідно пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи: довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; документи про стаж; довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, додатком 3; документи про місце проживання (реєстрації) особи; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Як зазначено в апеляційній скарзі, для визначення права на пенсію ОСОБА_4 було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, копію трудової книжки БТ-ІІ № 0134152, копії довідок Серницької сільської ради від 21.09.2017 року № 5298 та від 07.11.2017 № 5692, копію паспорта, тощо.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. З копії трудової книжки ОСОБА_4 видно, що вона з 08 квітня 1985 року по 09 квітня 1987 року працювала рівничницею фабрики об'ємної пряжи Пінського виробничого прядильно-текстильного об'єднання Республіки Білорусь, з 11 вересня 1987 року по 12 листопада 1987 року продавцем Вичівського споживчого товариства Зарічненського району, з 24 січня 1989 року по 12 липня 2000 року поштарем Рівненського поштамту (а.с.7).
З довідки Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області від 07 листопада 2017 року № 5692 видно, що ОСОБА_4 проживала без реєстрації з 19 лютого 1987 року по 08 березня 1987 року, з 03 листопада 1989 року по 28 квітня 1990 року, з 07 вересня 1990 року по 15 вересня 1990 року, з 07 травня 1991 року по 14 червня 1991 року в с. Серники Зарічненського району Рівненської області. З 10 квітня 1987 року по 23 січня 1989 року, з 12 лютого 1991 року по даний час постійно проживає в АДРЕСА_1, територія якої віднесена до зони гарантованого добровільного відселення (а.с.12).
Враховуючи викладене, колегія суддів частково погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що первинними документами підтверджено факт постійного проживання ОСОБА_4 у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 року лише 2 роки 8 місяців 1 день.
Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Рівненською обласною державною адміністрацією Рівненської області.
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", село Серники Зарічненського району Рівненської області входить до переліку населених пунктів, віднесених до зони гарантованого (добровільного) відселення.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 року визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається в місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, колегія суддів зазначає, що оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалося, то його посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3.
Крім того, в силу вимог ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Зазначене правова позиція неодноразово викладена в ухвалах Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року справа № 21-1048во06 та від 04 вересня 2015 року справа № 690/23/15-а.
Зважаючи на вищезазначене, судом обґрунтовано взято до уваги наявність у позивача посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та визнано його право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, не зважаючи на не підтвердження цього стажу первинними документами.
Щодо доводів апеляційної скарги про помилковість стягнення судового збору з огляду на те, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то вони є надуманими, оскільки процедура розгляду справи, в тому числі і порядок розподілу судових витрат, визначаються спеціальним процесуальним законодавством, яким є Кодекс адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та зміни чи скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Зарічненського районного суду Рівненської області від "05" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Судове рішення прийнято та складено "12" березня 2018 р.