
Номер провадження 2-а/754/178/18
Справа №754/10060/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 лютого 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
судді Саламон О.Б.
з участю секретаря судового засідання Вільховченко І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві до Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій державного виконавця щодо накладення штрафу та скасування постанови, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача державного виконавця Головного територіального управління юстиції у м. Києві протиправними та скасування постанови про накладення штрафу.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що до позивача надійшла постанова державного виконавця про накладення штрафу на У правління у розмірі 5 100 грн. за невиконання рішення суду по справі №754/8986/16-а. Позивач вважає, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про накладення штрафу є неправомірними, оскільки рішення суду управлінням виконано в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з»явився, до суду надано клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, хоча про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Судом встановлено, що постановою Деснянського районного суду м. Києва від 28.07.2016 р. зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком з дати поновлення виплати - 01.07.2011 р. - із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, як не працюючому пенсіонеру та дитині війни, передбачених чинним законодавством та здійснювати в подальшому перерахунок розміру пенсії на підставі змін у пенсійному законодавстві.
Постанова набрала законної сили.
26.12.2016 р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 754/8986/16-а, виданого 10.10.2016 р., виданого Деснянським районним судом м. Києва та направлено на адресу боржника вимогу, якою зобов'язано виконати рішення суду.
Листом № 9051/05 від 12.06.2017 р. позивач направив відповідачу лист з повідомленням про те, що постанова Деснянського районного суду м. Києва від 28.07.2016 р. знаходиться на опрацюванні в Управлінні з координації та контролю за виплатою пенсії ГУ ПФУ в м. Києві.
19.07.2017 р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Гречух О.Я. у рамках ВП № 53191077 винесено постанову про накладення штрафу на боржника за невиконання рішення суду, зобов'язано виконати рішення та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі - Закон № 1404).
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження» визначено порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Так за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Статтею 75 Закону № 1404 визначено відповідальність за невиконання рішення, згідно якої у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Пенсійного фонду України, підпорядкованими відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Пенсійного фонду України в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для накладення штрафу є невиконання боржником рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконанні лише боржником, у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин. При цьому, державний виконавець перед застосуванням штрафних санкцій має з'ясувати, зокрема, наявність або відсутність поважних причин невиконання рішення і обов'язку виконати певні дії лише боржником.
На підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку про те, що неодноразове звернення позивача до органів Пенсійного фонду України, а саме Головного управління Пенсійного фонду України щодо надання макетного вводу для перерахунку пенсії, відкорегування бази надбавок, в подальшому звернення з листами щодо підтвердження правомірності нарахування пенсії, зокрема направлення позивачем листа до Відділу примусового виконання рішень, в якому повідомлялося, що постанова суду знаходиться на опрацюванні в Управлінні з координації та контролю за виплатою пенсії Головного управлінн в м. Києві, - не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
В матеріалах справи відсутні відомості, які б дозволили суду встановити факт невиконання позивачем рішення Деснянського районного суду м. Києва по справі без поважних причин. Зокрема, в матеріалах справи містяться докази направлення позивачем державному виконавцю повідомлень про фактичне виконання рішення суду. Оскільки в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві були поважні причини невиконання судового рішення, то постанова про накладення штрафу є передчасною.
Враховуючи викладене суд, діючи в межах заявлених позовних вимог, приходить до висновку щодо задоволення позову.
Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст.ст. 9, 11, 12, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (м. Київ, вул. Каштанова, 6, код ЄДРПОУ 40379527) до Головного територіального управління юстиції у м. Києві (м. Київ, вул. Виборзька, 32, код ЄДРПОУ 34691374) про визнання дій щодо накладення штрафу протиправними, скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.
Визнати дії державного виконавця неправомірними щодо накладення штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві по виконавчому провадженню №53191077.
Скасувати постанову державного виконавця № 53191077 від 19.07.2017 р. про накладення на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві штрафу в розмірі 5 100 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Постанову може бути оскаржено протягом 30 днів з дня її проголошення шляхом подання безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги. В разі оголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи в порядку письмового провадження строк оскарження рішення обчислюється з дня складання його повного тексту.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. В разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили, якщо її не скасовано, після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови за наслідками апеляційного перегляду.
Повний тест постанови виготовлено 22 лютого 2018 року.
Суддя Деснянського районного суду м. Києва О.Б. Саламон