
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
26 лютого 2018 рокусправа № 804/5130/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
секретар судового засідання: Лащенко Р.В.
за участі представника позивача Фоменко В.Ю.
представника відповідача Немченко К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2017 р. (суддя Голобутовський Р.З.) в справі № 804/5130/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі - Офіс) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0003694615 від 01.06.2017 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 49 236 357 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2017 р. в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків суду обставинам справи, неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, прийняти нове рішення про задоволення позову. Апелянт вказує на необґрунтованість висновку суду першої інстанції про здійснення позивачем реалізації пального без обов'язкової реєстрації платником акцизного податку, зазначаючи, що позивач зареєстрований платником акцизного податку у 2012 р. як виробник бензолу (підакцизного товару) відповідно до пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України в редакції, чинній до 01.01.2016 р. Позивач має ліцензію на виробництво особливо небезпечних хімічних речовин з терміном дії з 08.06.2012 р. по 08.06.2017 р. Також, на думку апелянта, наявність статусу платника акцизного податку не залежить від того, за якою саме процедурою (на підставі якого підпункту пункту 212.1 ст. 212 Податкового кодексу) особа зареєстрована платником акцизного податку, оскільки особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України (пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу), так й особа, яка реалізує пальне (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу) сплачує акцизний податок при реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) на підставі пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України. При цьому окрема реєстрація осіб, які реалізують пальне, платниками акцизного податку введена для тих суб'єктів господарювання, які не є виробниками пального, але реалізують (перепродають) таке пальне. Особи, які виробляють пальне на території України, незалежно від його подальшої реалізації, визнавались платником акцизного податку й до 2016 р.
Позивач вважає необґрунтованим висновки відповідача, погоджені судом першої інстанції, що позивач в 2016 р. мав додатково, повторно, зареєструватися платником акцизного податку на підстав пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу, оскільки такий обов'язок не передбачено чинним законодавством, а диспозиція п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України передбачає відповідальність осіб, які взагалі не мають статусу платника акцизного податку, але здійснюють операції з реалізації пального.
Реєстрація позивача платником акцизного податку з реалізації пального у 2017 р. обумовлена змінами у податковому законодавстві, що набрали чинності у 2017 р., щодо обов'язкового складання акцизних накладних на обсяги пального, реалізованого для виробництва непідакцизної продукції.
Також апелянт вважає, що оскільки Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» № 909-VIII від 24.12.2015 р., що набрав чинності з 01.01.2016 р., внесено зміни до одного з елементів акцизного податку - платників податку, відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України такі зміни повинні бути внесені не пізні як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила.
Апелянтом вказується на неправильний висновок суду першої інстанції щодо того, що вартість реалізованого пального для цілей застосування штрафу за п. 117.3 ст. 117 Податкового кодекс України має визначатися з урахуванням податку на додану вартість, оскільки податок на додану вартість не є частиною вартості товару, а додається до його ціни; договірна вартість товарів є лише базою оподаткування податком на додану вартість, з якої розраховується сума податку на додану вартість, тому вартість поставленого пального для цілей застосування штрафу не може включати в себе інші непрямі податки.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з питання дотримання вимог податкового законодавства при реалізації бензолу без реєстрації як платника акцизного податку за березень-грудень 2016 р., за результатами якої складено акт від 13.05.2017 р. № 45/28-10-46-08/24432974 та встановлено порушення пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України в частині проведення реалізації бензолу за період березень-грудень 2016 року у кількості 4 173 300,00 кг на суму 41 030 297,15 грн. без обов'язкової реєстрації як платника акцизного податку.
Відповідачем на підставі акту перевірки від 13.05.2017 р. № 45/28-10-46-08/24432974 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003694615 від 01.06.2017 р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 49 236 357,00 грн.
ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» протягом 2016 р. постачався та адресу ТОВ «Альтер Групп» за договором від 19.04.2016 р. № 297S16 бензол сирий кам'яновугільний (код УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), який відноситься до підакцизних товарів відповідно п. 215.1 та пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України.
За відомостями Реєстру платників акцизного податку в системі електронного адміністрування пального ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» лише 20.01.2017 р. подано до контролюючого органу за місцем реєстрації заяву №9002391112 про реєстрацію платником акцизного податку з реалізації пального.
ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» подавало до Офісу великих платників податків ДФС декларації акцизного податку за січень-грудень 2016 р.
Відповідно до акту перевірки 13.05.2017 р. № 45/28-10-46-08/24432974 загальний обсяг реалізації бензолу протягом березня-грудня 2016 року становить 4 173 300,00 кг на суму 41 030 297,15 грн.
Зважаючи на зазначене, а також враховуючи, що Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності з 01.01.2016 року та яким розширено перелік платників акцизного податку за рахунок включення осіб, які здійснюють реалізацію пального (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України), та визначено порядок їх реєстрації контролюючими органами, судом першої інстанції зроблений висновок, що ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» на протязі березня-грудня 2016 року здійснювало реалізацію пального без обов'язкової реєстрації як платника акцизного податку, що стало підставою для висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України.
Суд вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» зареєстровано як юридична особа 08.04.2004 р., код ЄДРПОУ 24432974, перебуває на податковому обліку в Центральному офісі великих платників податків ДФС.
Офісом великих платників податків ДФС проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з питання дотримання вимог податкового законодавства при реалізації бензолу без реєстрації як платника акцизного податку за березень-грудень 2016 р., за наслідками якої складно акт від 13.05.2017 р. № 45/28-10-46-08/24432974, за висновками якого встановлено порушення позивачем пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України в частині проведення без обов'язкової реєстрації платником акцизного податку протягом березня-грудня 2016 р. реалізації бензолу у кількості 4 173 000 кг. на суму 41 030 297,15 грн. (а.с. 12-15).
На підставі вказаного акту перевірки Офісом 01.06.2017 р. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003694615 від 01.06.2017 р. про застосування до ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 49 236 357 грн. (а.с. 11).
Також судом встановлено, що ПАТ «АрселомМіттал Кривий Ріг» здійснює виробництво і реалізацію продукції чорної металургії та має повний цикл переробки гірничо-металургійного виробництва. Супутньою продукцією коксохімічного виробництва є бензол сирий кам'яновугільний.
Міністерством екології та природних ресурсів України видано ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» ліцензію серії АВ № 586941 на здійснення виду господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин зі строком дії з 08.06.2012 р. по 08.06.2017 р. (а.с. 22).
Протягом 2016 року позивачем здійснювалась реалізація бензолу власного виробництва на адресу ТОВ «Алтер Групп» на підставі договору № 297S16 від 19.04.2016 р.
Протягом березня-грудня 2016 р. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» реалізовано 4 173 300 кг бензолу на суму 41 030 297,15 грн.
З 2012 року ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» зареєстровано платником акцизного податку, протягом 2016 року подавались контролюючому органу декларації з акцизного податку, в яких здійснювалось декларування операцій з реалізації бензолу сирого кам'яновугільного.
Спірним питанням в цій справі є наявність у позивача обов'язку із реєстрації платником акцизного податку як особи, яке здійснює реалізацію пального, відповідного до пп. 212.3 4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України в редакції, що діє з 01.01.2016 р.
Згідно з пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Відповідно до пп. 14.1.141№ п. 14.1 ст. 14 цього кодексу пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Бензол сирий кам'яновугільний класифікується за кодом УКТЗЕД 2707 10 90 00 та відповідно до п. 215.1 та пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України є підакцизним товаром.
У розумінні пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України, яким встановлено, що платником податку є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини, позивач як виробник бензолу як підакцизного товару був до 01.01.2016 р. платником акцизного податку.
Законом України від 24.12.2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності з 01.01.2016 року, розширено перелік платників акцизного податку за рахунок включення до такого переліку осіб, які здійснюють реалізацію пального (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України).
За приписами пп. 212.3.1 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу реєстрація у контролюючих органах як платника податку суб'єкта господарювання, що здійснює діяльність з виробництва підакцизних товарів (продукції) та/або імпорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів, яка підлягає ліцензуванню, здійснюється на підставі відомостей щодо видачі такому суб'єкту відповідної ліцензії.
Органи ліцензування, що уповноважені видавати ліцензії на зазначені види діяльності, зобов'язані надати контролюючому органу за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців інформацію про видані, переоформлені, призупинені або анульовані ліцензії у п'ятиденний строк з дня здійснення таких дій.
Пунктом 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 в редакції, що діє з 01.01.2016 р., встановлено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Порядок реєстрації платників акцизного податку з реалізації пального встановлений Порядком електронного адміністрування реалізації пального, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 113 (далі - Порядок № 113), відповідно до пунктів 6-8 розділу ІІ «Порядок реєстрації платників акцизного податку з реалізації пального» реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується Мінфіном.
Заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.
Заява підписується керівником юридичної особи або уповноваженою особою, фізичною особою - підприємцем або його представником.
Датою та часом подання заяви до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції про доставку (перша квитанція).
У заяві в розрізі КОАТУУ надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші об'єкти) з реалізації пального. Щодо кожного пункту у заяві зазначається код пункту реалізації пального (код згідно з ЄДРПОУ, якщо пункт є відокремленим підрозділом юридичної особи) або код за кодифікацією, прийнятою самою особою, назва, місцезнаходження та інші дані, встановлені формою заяви.
Не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви засобами системи електронного адміністрування реалізації пального особа реєструється платником податку шляхом включення її до реєстру платників або такій особі надсилається повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, встановленої наказом Мінфіну, порядку заповнення і подання заяви згідно з цим Порядком.
Інформація про результати розгляду заяви надсилається особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді у другій квитанції.
Датою реєстрації платника податку є дата включення його до реєстру платників.
Відтак, з 01.01.2016 р. законодавцем розширено перелік платників акцизного податку та встановлено правила реєстрації платників акцизного податку з реалізації пального.
При цьому необхідність реєстрації осіб платниками акцизного податку з реалізації пального пов'язано з введенням електронного адміністрування реалізації пального та створенням реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.
Так, п. 5 розділу ІІ Порядку № 113 визначено, що ДФС веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (далі - реєстр платників). Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.
Сукупність приведених законодавчих норм дає суду підстави для висновку, що особи, які здійснюють реалізацію пального, та є платниками акцизного податку у зв'язку з введенням електронного адміністрування реалізації пального повинні бути включені до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, що можливо тільки внаслідок реєстрації таких осіб саме як платників акцизного податку з реалізації пального, не зважаючи на те, що такі особи раніше вже були зареєстровані платниками акцизного податку на загальних підставах.
Пунктом 117.3 статті 117 Податкового кодексу України встановлена відповідальність за здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, и вигляді накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Оскільки позивачем протягом березня-грудня 2016 р. здійснювалась реалізація пального без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального, загальний обсяг реалізації бензолу становив 4 173 300,00 кг на суму 41 030 297,15 грн., є обґрунтованим застосування спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача штрафних санкцій на підставі п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу в розмірі 49 236 357 грн.
При цьому цілком правомірним є висновок суду першої інстанції, що контролюючим органом правильно обрахована сума штрафних санкцій, виходячи з вартості реалізованого пального з урахуванням податку на додану вартість.
Оскільки за правилами п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу сума штрафних санкцій становить 100% вартості реалізованого пального, а до вартості реалізованого товару включається сума податку на додану вартість, таким чином, вартість реалізованого пального та, відповідно, сума з якої відбувається розрахунок штрафних санкцій, встановлених п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України, визначаються з урахуванням податку на додану вартість.
Відтак, суд погоджує висновок суду першої інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України.
Доводи апелянта про неврахування судом першої інстанції факту реєстрації ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» платником акцизного податку ще у 2012 р. та відсутності у законодавстві імперативного припису щодо необхідності в такому разі повторної реєстрації позивача платником акцизного податку з реалізації пального спростовані приведеними вище висновками суду апеляційної інстанції, як й доводи про неправильний висновок суду першої інстанції щодо того, що вартість реалізованого пального для цілей застосування штрафу за п. 117.3 ст. 117 Податкового кодекс України має визначатися з урахуванням податку на додану вартість.
Стосовно доводів апелянта, що оскільки Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» № 909-VIII від 24.12.2015 р., що набрав чинності з 01.01.2016 р., внесено зміни до одного з елементів акцизного податку - платників податку, відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України такі зміни повинні бути внесені не пізні як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила, суд зазначає наступне.
Дійсно, відповідно до пп. 4.9.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується, в тому числі, й на принципі стабільності, відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Разом з тим, Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» № 909-VIII від 24.12.2015 р. є діючим законом, його положення не визнавались неконституційними.
Оскільки відповідач є органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а позивач є платником податку, обов'язком якого відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України є постановлення на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, контролюючий орган та суд першої інстанції обґрунтовано застосували норми діючого закону, дотримавшись принципу законності, закріпленого статтею 9 КАС України в редакції, що діяла на час прийняття судом першої інстанції рішення в справі.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2017 р. в справі № 804/5130/17 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2017 р. в справі № 804/5130/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття 26.02.2018 р. та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05.03.2018 р.
Суддя-доповідач: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко