Постанова № 72685939, 13.03.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
243/10676/17
Номер документу
72685939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року справа №243/10676/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Арабей Т.Г., Гайдара А.В.,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Бердник Ю.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 січня 2018 року у справі № 243/10676/17 (головуючий І інстанції Мірошниченко Л.Є., м.Слов'янськ) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі - ГУ МВС України в Донецькій області) №10636 від 17.10.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону №2262, починаючи з 01.01.2016 (а.с. 2-4).

Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 січня 2018 року зазначений позов ОСОБА_1 задоволений: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у нездійснені ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років МВС України з 01.01.2016; зобов'язано ГУ ПФУ Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №10636 від 17.10.2017; допущено негайне виконання рішення суду в частині присудження перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 в межах суми стягнення за один місяць (а.с. 31-33).

Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом норм матеріального права, у зв'язку з чим просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів посилався на пропущення позивачем строку звернення з адміністративним позовом до суду. Вважає, що право позивача на зміну розміру його пенсії виникло лише після отримання відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення у 2017 році. Також зазначив, що перерахунок та виплата перерахованого розміру пенсії позивачеві буде проведено після виділення додаткових асигнувань з Державного бюджету України (а.с. 39-40).

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Позивач заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив судове рішення залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, позивача, перевірив матеріали справи, вивчив доводи апеляційної скарги, і дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ (а.с. 9).

В запереченнях на позовну заяву відповідач зазначає про отримання довідки від 17.10.2017 №10636 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області (а.с. 25).

Відповідно до довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 17.10.2017 №10636 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 змінено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад підвищено до 2700 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) полковник міліції підвищено до 2400 грн.; надбавка за стаж служби підвищена до 2550 грн. (а. с. 8).

З заперечень на адміністративний позов та апеляційної скарги встановлено, що перерахунок та виплату пенсії позивачеві буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 25,40).

Вказані обставини підтверджені матеріалами справи.

Спірним у справі є правомірність бездіяльності ГУПФУ в Донецькій області щодо непроведення позивачеві перерахунку пенсії за вислугу років на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з необхідністю виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Суд апеляційної інстанції вважає неприйнятними доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення з адміністративним позовом до суду з огляду на те, що перерахунок пенсії в даному випадку повинен був здійснений централізовано, в зв'язку з законодавчими змінами в пенсійному забезпеченні військовослужбовців, без будь-яких звернень позивача, що підтверджено в судовому засіданні представником відповідача. Пенсія є власністю позивача і відповідач внаслідок нездійснення перерахунку пенсії, передбаченого законом, не може позбавити позивача на отримання пенсії в належному розмірі.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

За приписами абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 102 Закону №580).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишньому працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відповідно до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За приписами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За приписами п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем було отримано довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 (а.с. 25).

Таким чином, ГУ МВС України в Донецькій області направило до ГУ ПФУ України в Донецькій області інформацію про підстави перерахунку пенсії позивачеві.

Отже, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії згідно вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.

Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Отже, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у справі №21-484а13 від 22.04.2014 року.

Згідно рішень ЄСПЛ «Сук проти України», «Кечко проти України» та Бурдов проти Росії» державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років МВС України з 01.01.2016.

Решта позовних вимог, задоволених судом першої інстанції, щодо зобов'язання ГУ ПФУ Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №10636 від 17.10.2017 також підлягають задоволенню, оскільки є похідними від задоволених позовних вимог.

Доводи представника відповідача про те, що пенсія позивачеві буде перерахована відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» суд апеляційної інстанції вважає неприйнятними, оскільки зазначена постанова прийнята пізніше ніж постановлене рішення судом першої інстанції.

Отже, спір за суттю вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, підстави для скасування рішення суду відсутні.

При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Постанова складена в повному обсязі 13 березня 2018 року.

Керуючись ч.5 ст.250, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 19 січня 2018 року у справі № 243/10676/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді Т.Г. Арабей

А.В. Гайдар