Рішення № 72679789, 01.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
825/567/18
Номер документу
72679789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повне)

01 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/567/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тихоненко О.М.,

за участі секретаря Якуш І.В.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними, бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

31.01.2018 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_2, ОСОБА_3 позивачі) звернулися до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач), в якому просять:

визнати приховування, отримання довідок про грошове забезпечення та використання інформації цих довідок: 101/8988 № 2503003380 від 14.11.2012 на ім'я ОСОБА_2, 101/5203 від 29.05.2012 на ім'я ОСОБА_3 - без згоди осіб, на чиє ім'я вони були видані, неправомірними та такими, що не відповідають приписам Конституції України;

визнати бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 за довідкою 101/8988 №2503003380 від 14.11.2012 та ОСОБА_3 за довідкою 101/5203 від 29.05.2012 про грошове забезпечення станом на 01.04.2012 відповідно приписів ч.18 ст.43 та ст.51 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неправомірними та протиправними;

визнати неправомірним здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.11.2012 при переводі його з одного виду пенсії на інший без урахування розміру грошового забезпечення, який вказаний у довідці 101/8988 №2503003380 від 14.11.2012, яка була витребувана відповідачем для здійснення цього перерахунку пенсії;

визнати відмову відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 за довідкою 101/8988 № 2503003380 від 14.11.2012 та ОСОБА_3 за довідкою 101/5203 від 29.05.2012 про грошове забезпечення станом на 01.04.2012, відповідно приписів ч, 2 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за їх заявами від 28.12.2017 про перерахунок пенсій неправомірною;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.11.2012 ОСОБА_2 з урахуванням додаткового документу, який дає право на подальше підвищення пенсії, довідки 101/8988 №2503003380 від 14.11.2012, наданої до органів Пенсійного фонду 14.11.2012;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 ОСОБА_3 з урахуванням додаткового документу, який дає право на подальше підвищення пенсії, довідки 101/5203 від 29.05.2012, наданої до органів Пенсійного фонду 30.05.2012;

зобов'язати відповідача почати здійснювати виплати поточних платежів перерахованого розміру пенсії позивачам по справі та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно п. 1 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України;

зобов'язати відповідача здійснити відповідні виплати пенсії за минулий час з дати, яку встановить суд.

Свої вимоги позивачі обґрунтовують тим, що у грудні 2017 року випадково при ознайомленні в ГУПФУ в Чернігівській області з документами пенсійної справи позивачі виявили довідки (№ 101/8988 № 2503003380 від 14.11.2012 на ім'я ОСОБА_2, № 101/5203 від 29.05.2012 на ім'я ОСОБА_3 Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про грошове забезпечення позивачів станом на 01.04.2012 зі збільшеним розміром грошового забезпечення, про які останнім не було відомо. Відповідні довідки були видані для перерахунку пенсій, однак, як стало позивачам відомо в грудні 2017 року ні яких перерахунків пенсії з використанням розмірів грошового забезпечення, вказаних в довідках, проведено не було. Позивачі у відповідності до вимог чинного законодавства звернулися до відповідача з заявами про перерахунок пенсій, однак ГУПФУ в Чернігівській області в перерахунку пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено. Вважають такі дії відповідача неправомірними, що призвели до порушення прав позивачів.

31.01.2018 прийнято позовну заяву, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.02.2018 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог та розгляд справи проводити за його участю.

Ухвалою від 22.02.2018 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивачі в судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені у встановленому порядку, про що свідчать поштові зворотні повідомлення та надали клопотання, в якому позовні вимоги підтримують та просять розглянути справу за їх відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі та зазначив, що позовні вимоги є безпідставними, такими, що не відповідають дійсності та не ґрунтуються на законодавстві. Довідки, на які посилаються позивачі в позові були враховані в роботі при призначенні останнім надбавок на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Стосовно заявленого відповідачем клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частинами другою та четвертою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Зважаючи на характер матеріально-правового спору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки рішення суду у даній справі не може вплинути на її права чи обов'язки, а тому клопотання про залучення до участі у справі третьої особи задоволенню не підлягає.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивачі перебувають на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ в Чернігівській області.

Як вбачається з матеріалів справи, в зв'язку зі зверненням, у тому числі ОСОБА_2, пенсіонера МВС, ІНФОРМАЦІЯ_1, звільненого з посади начальника розвідувально-аналітичного відділу «Скорпіон» при УМВС України в Чернігівській області за поновленням виплати пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося до ВФЗБО УМВС України в Чернігівській області про надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується листом від 02.11.2012 № 2510/03 (а.с.12).

Як вбачається з матеріалів справи на підставі довідки № 101/8988 № 2503003380 від 14.11.2012 (а.с.13) ОСОБА_2 28.12.2017 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.15), однак 05.01.2018 ГУПФУ в Чернігівській області надано відповідь № 183/03/У-12, в якій зазначено, що здійснено перерахунок пенсії останнього та збільшено її розмір з 01.11.2012 на 23%, а з 01.01.2013 на 35%. На даний час пенсія виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.16-17).

ОСОБА_3 на підставі довідки № 101/5203 від 29.05.2012 (а.с.20) 28.12.2017 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.21), однак 10.01.2018 ГУПФУ в Чернігівській області надано відповідь № 212/03/М-12, в якій зазначено, що здійснено перерахунок пенсії останнього та збільшено її розмір з 01.07.2012 на 11%, з 01.09.2012 на 23%, а з 01.01.2013 на 35%. На даний час пенсія виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.22-23).

Позивач ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності (2 група) внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80 % грошового забезпечення: посадовий оклад - 1150 грн; оклад за військове звання - 130 грн; надбавка за вислугу років (35 %) - 448 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (45 %) - 777,60 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) - 172,50 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (19 %) - 218,50 грн; надбавка за службу в спецпідрозділах (31 %) - 356,50 грн; премія (24 %) - 780,74 грн, всього: 4033,84 грн.

Основний розмір пенсії становить 3227,07 грн. (4033 грн. 84 коп. х 80 %), з урахуванням доплати (806 грн. 77 коп.): збільшення основного розміру пенсії (3227 грн. 07 коп. х 25 %), складає 4033 грн. 84 коп.

Загальний розмір пенсії ОСОБА_2 з урахуванням підвищення інваліду війни 2 групи (580 грн. 80 коп.), додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи (379 грн. 60 коп.), цільової грошової допомоги на прожиття (50 грн. 00 коп.), підвищення згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (1129 грн. 47 коп.) складає 6173 грн. 71 коп.

Позивач ОСОБА_3 отримує пенсію по інвалідності (1 група) внаслідок каліцтва, отриманого при виконанні службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 100 % грошового забезпечення: посадовий оклад - 970 грн; оклад за військове звання - 125 грн; надбавка за вислугу років (35 %) - 383,25 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (43 %) - 635,65 грн; премія (15 %) - 317,09 грн, всього: 2430,99 грн.

Основний розмір пенсії становить 2430,99 грн. (2430 грн. 99 коп. х 100 %), з урахуванням доплати (607 грн. 75 коп.): збільшення основного розміру пенсії (2430 грн. 99 коп. х 25 %), складає 3038 грн. 74 коп.

Загальний розмір пенсії ОСОБА_4 з урахуванням підвищення інваліду війни 1 групи (726 грн. 00 коп.), додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 1 групи (474 грн. 50 коп.), державної соціальної допомоги на догляд (726 грн. 00 коп.), цільової грошової допомоги на прожиття (70 грн. 00 коп.) та підвищення згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (850 грн. 85 коп.) складає 5886 грн. 09 коп.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (пункт 2 постанови № 355).

Для перерахунку пенсії відповідно до вищевказаної постанови № 355 та визначення розміру підвищення пенсії УМВС України в Чернігівській області була надана довідка від 23.11.2012 № 101/8988 про розмір грошового забезпечення, згідно із якою грошове забезпечення за посадою начальника розвідувально-аналітичного відділу «Скорпіон», яку ОСОБА_2 обіймав на день звільнення зі служби, за нормами чинними на 1 квітня 2012 року, становить: посадовий оклад - 1150 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 130 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років (35 %) - 448 грн. 00 коп.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%)- 864 грн. 00 коп.; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (50%) - 172 грн. 50 коп.; надбавка за службу в спецпідрозділах (45%) - 517 грн. 50 коп.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) - 471 грн. 50 коп.; премія (80%) - 3002 грн. 80 коп., всього: 6756 грн. 30 коп.

Виходячи з вищевикладеного з 01.11.2012, тобто з дати переходу на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з заявою ОСОБА_2, було проведено перерахунок пенсії останнього та збільшено її розмір на 23 %, а саме на 742 грн. 23 коп. (3227 грн. 07 коп. х 23 %).

З 01.01.2013 підвищення розміру пенсії зросло до 1129 грн. 47 коп. (3227 грн. 07 коп. х 35 %).

Для перерахунку пенсії відповідно до вищевказаної постанови № 355 та визначення розміру підвищення пенсії УМВС України в Чернігівській області була надана довідка від 29.05.2012 № 101/5203 про розмір грошового забезпечення, згідно із якою грошове забезпечення за посадою заступника начальника 9 ВПЧ 1 розряду Прилуцького отряду ВПО, яку ОСОБА_3 обіймав на день звільнення зі служби за нормами чинними на 01.04.2012, становить: посадовий оклад - 970 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 125 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років (35 %) - 383 грн. 25 коп.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50% )- 739 грн. 13 коп.; премія (55,2%) - 1223 грн. 99 коп., всього 3441 грн. 37 коп.

Виходячи з вищевикладеного з 01.07.2012 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 та збільшено її розмір на 11 %, а саме на 267 грн. 41 коп. (2430 грн. 99 коп. х 11 %).

З 01.09.2012 підвищення розміру пенсії зросло до 559 грн. 13 коп. (2430 грн. 99 коп. х 23 %).

З 01.01.2013 підвищення розміру пенсії зросло до 850 грн. 85 коп. (2430 грн. 99 коп. х 35%).

Факт проведення перерахунку пенсії позивачів у відповідності до вимог чинного законодавства підтверджується витягами з пенсійної справи останніх (а.с.14, 20 на звороті).

Верховним Судом України неодноразово було зроблено висновок, шо постановою №355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262- XII, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підстав: належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Тобто дані довідки не змінювали грошове забезпечення позивачів, а лише встановлювали відсоткову надбавку на виконання постанови № 355.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій та рішень.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (код НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 14000) та ОСОБА_3 (код НОМЕР_3, АДРЕСА_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005) про визнання дій неправомірними, бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.М. Тихоненко

Повний текст рішення виготовлено 13.03.2018.