
Справа № 822/271/18
РІШЕННЯ
іменем України
12 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 комісія Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 комісія Управління МВС України в Хмельницькій області, в якій просить суд: визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_2 комісія УМВС України в Хмельницькій області, щодо повернення матеріалів з відмовою у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України, затвердити висновок та нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 виходячи з 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ, а також п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у грудні 2017, на виконання рішень Хмельницького окружного адміністративного суду та Вінницького апеляційного адміністративного суду, що набрали законної сили у справі №822/2598/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, позивач повторно звернувся з заявами (рапортами) та відповідним пакетом документів до Головного управління національної поліції у Хмельницькій області з метою нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги. Вказує, що Головне управління національної поліції у Хмельницькій області, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850, сформувала та направила висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги позивачу, у зв'язку із встановленням йому відповідної групи інвалідності.
Позивач зазначає, що в грудні 2017 року від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області (в особі голови ліквідаційної комісії) на адресу позивача надійшов лист від 29.12.2017 №1418/121/29/05-2017 разом із копією листа Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 26.12.2017 №15/2-4888 про повернення матеріалів з відмовою виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що призначення та виплата вказаної допомоги повинна здійснюватись ГУНП в Хмельницькій області, відповідно до Закону України "Про національну поліцію".
Вважаючи дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення матеріалів з відмовою у виплаті одноразової грошової допомоги протиправними та такими, що порушують його права, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Справа розглянута справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Від представника відповідача 12.02.2018 надійшов відзив на адміністративний позов.
В поданому відзиві представник відповідача зазначає, що твердження позивача про те, що за колишніми працівниками міліції, які після звільнення зі служби в міліції проходили службу в поліції, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, є помилковим. А тому просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи 16.02.2018 подав до суду пояснення, проти адміністративного позову ОСОБА_1 заперечив, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд встановив наступні обставини у справі.
Наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 17 о/с від 16.02.2016 року майора поліції ОСОБА_1, інспектора роти дорожньо - патрульної служби ГУНП, звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (через хворобу).
Відповідно до копії довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АГ №001733 від 24.02.2016 року, позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 16.02.2016 року (захворювання, пов’язане з проходженням служби в ОВС).
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.06.2017 року справі №822/835/17, визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, щодо не подання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту), висновку щодо виплати грошової допомоги разом з підтверджуючими документами, які додані до заяви.
Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо нарахування та виплати грошової допомоги, у зв'язку зі встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.10.2017 року по справі №822/2598/17 (яка залишена без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.02.2018) позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, без прийняття рішення, яке передбачене Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10. 2015 року № 850. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути документи про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ та в порядку, визначеному пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У грудні 2017, на виконання рішень Хмельницького окружного адміністративного суду та Вінницького апеляційного адміністративного суду, що набрали законної сили у справі №822/2598/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, позивач повторно звернувся з заявами (рапортами) та відповідним пакетом документів до Головного управління національної поліції у Хмельницькій області з метою нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги.
Головне управління національної поліції у Хмельницькій області, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850, сформувала та направила висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги позивачу, у зв'язку із встановленням йому відповідної групи інвалідності.
В грудні 2017 року від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області (в особі голови ліквідаційної комісії) на адресу позивача надійшов лист від 29.12.2017 №1418/121/29/05-2017 разом із копією листа Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 26.12.2017 №15/2-4888 про повернення матеріалів з відмовою виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що призначення та виплата вказаної допомоги повинна здійснюватись ГУНП в Хмельницькій області, відповідно до Закону України "Про національну поліцію".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Так, розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII (зі змінами) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Тобто, ст. 23 Закону України "Про міліцію" передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850), яким встановлено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно з п. 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
За змістом п. 8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
В силу п. 9 Порядку №850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у п. 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених п. 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, після надходження передбачених Порядком № 850 документів, МВС України в місячний строк зобов'язане прийняти одне з двох рішень: 1) про призначення грошової допомоги або 2) про відмову в призначенні грошової допомоги у випадках, передбачених п. 14 цього Порядку.
Також, Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4), що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року за №163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року.
Порядком №4 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено механізм та умови виплати одноразової грошової допомоги поліцейському, право на яку встановлено спеціальним законом, що регулює відповідну сферу діяльності (тобто Законом України "Про Національну поліцію").
Положеннями пп. 3 п. 5 Розділу І Порядку №4 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) дано значення терміну "пов'язаного з проходженням служби в поліції", що визначає випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського. Так, пов'язаного з проходженням служби в поліції (пункти 4, 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок отриманого захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з проходженням поліцейським служби, крім випадків, зазначених у підпункті 1 цього пункту.
Таким чином, як Законом України "Про Національну поліцію", так і Порядком №4 ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачена виплата одноразової грошової допомоги поліцейським у тому разі, якщо їхнє захворювання пов'язане із проходженням служби в поліції, а не в органах внутрішніх справ.
Наказом МВС України № 916 від 12.09.2016 року внесено зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, яким п. 5 Розділу І доповнено підпунктом 4 такого змісту: "4) пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ".
Однак, станом на момент виникнення спірних правовідносин у ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік випадків, у разі настання яких виплачується одноразова грошова допомога. При цьому, Закон України "Про Національну поліцію" в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, не містив такого випадку, як отримання поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Законом України "Про внесення змін до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському" у пункті 6 стаття 97 Закону України "Про національну поліцію" слова "служби в поліції" замінено словами "служби в органах внутрішніх справ або поліції".
Відповідно до ч. 8 ст. 23 Закону України "Про міліцію" якщо працівник міліції та члени його сім'ї одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цією статтею, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими законами, виплата відповідних грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором особи, яка має право на отримання таких виплат.
Щодо встановлення способу захисту порушеного права суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 8-11 Порядку №850 встановлений такий механізм:
1) Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, подає Міністерству внутрішніх справ України в 15-денний строк з дня реєстрації матеріали;
2) Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови;
3) Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.
Таким чином, за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат передбачених Законом України "Про міліцію" відповідно до Порядку №850, виходячи з положень якого обов'язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги покладено саме на МВС України, яке, всупереч наведеному, повернуло документи позивача без розгляду.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 26 червня 2017 у справі № К/800/20824/17 (296/9457/16-а).
Враховуючи встановлену процедуру прийняття рішення про нарахування та виплату грошової допомоги, позовні вимоги про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України нарахувати та виплатити грошову допомогу задоволенню не підлягають.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що заперечення відповідача та третьої особи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовій збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 29000, АДРЕСА_1) задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10) у погодженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги, складеного на підставі матеріалів ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 29000, АДРЕСА_1).
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України затвердити висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 29000, АДРЕСА_1).
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_3