Рішення № 72678706, 05.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
822/446/18
Номер документу
72678706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/446/18

РІШЕННЯ

іменем України

05 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участі:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. представника позивача - ОСОБА_1 представника третьої особи - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" до Приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 від 31.01.2018 №39451212 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та п. 10, п. 12, п. 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.11.2017 між ТОВ "Агропартнер-1" в особі директора ОСОБА_5 (орендар) та ОСОБА_6 (орендодавець) укладено договір оренди землі б/н, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6822789800:05:003:0009, яка розташована на території Яворовецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.

Позивач стверджує, що на підставі вищевказаного договору та з метою проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822789800:05:003:0009 ТОВ "Агропартнер-1" звернулося до державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень земельної ділянки за реєстраційним номером 26540256.

Позивач вказує, до вищевказаної заяви ТОВ "Агропартнер-1" долучено: квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень №0000524, договір оренди землі від 01.11.2017, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №206117 від 21.03.2012, кадастровий план земельної ділянки, паспорт громадянина України ОСОБА_6, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_6 від 17.03.2000, виписку з ЄДР ТОВ "Агропартнер-1", а також копії паспорта, ідентифікаційного коду та довіреність представника ТОВ "Агропартнер-1".

Позивач стверджує, що ТОВ "Агропартнер-1" надало для державного реєстратора вичерпний перелік документів необхідних для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки, однак 31.01.2018 відповідачем прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 31.01.2018 №39451212.

Позивач вважає рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 31.01.2018 №39451212 незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Справа розглянута справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином, 05.03.2018 подав до суду клопотання, в якому просить суд відкласти розгляд справи у зв'язку з непередбачуваними обставинами.

Третя особа в судовому засіданні надала свої пояснення у справі від 05.03.2018 та копію Поземельної книги.

Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Заслухавши думку представника позивача та третьої особи, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача.

Суд встановив, що між 01.11.2017 ТОВ "Агропартнер-1" в особі директора ОСОБА_5 (орендар) та ОСОБА_6 (орендодавець) укладено договір оренди землі б/н, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6822789800:05:003:0009, яка розташована на території Яворовецької сільської ради Красилівського району Хмельницької області.

До вищевказаної заяви ТОВ "Агропартнер-1" долучено: квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень №0000524, договір оренди землі від 01.11.2017, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №206117 від 21.03.2012, кадастровий план земельної ділянки, паспорт громадянина України ОСОБА_6, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_6 від 17.03.2000, виписку з ЄДР ТОВ "Агропартнер-1", копії паспорта, ідентифікаційного коду та довіреність представника ТОВ "Агропартнер-1".

За результатами розгляду поданої позивачем заяви з доданими документами, приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 31.01.2018 прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 31.01.2018 №39451212.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державним реєстратором є:

1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав;

2) нотаріус;

3) державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв'язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.

Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. N 1127 (далі - Порядок).

Пунктом 10-1 Порядку передбачено, що під час формування та реєстрації заяви щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у режимі реального часу отримуються відомості Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку, у тому числі з метою перевірки її кадастрового номера щодо його наявності та автентичності, а також з метою встановлення наявності відомостей про власників, користувачів такої земельної ділянки, перенесених з державного реєстру земель, що містяться в Державному земельному кадастрі, та відповідності таким відомостям про власників, користувачів відомостей, зазначених заявником у заяві.

Відповідно до абз.2 пункту 18 Порядку у разі надходження відповідно до цього Порядку відомостей з Державного земельного кадастру про відсутність в останньому відомостей про земельну ділянку державний реєстратор за зазначеним у заяві кадастровим номером за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав приймає виключно рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.

Враховуючи наведені правові норми, які встановлюють порядок дій реєстратора, а також ту обставину, що програмний засіб ведення Державного реєстру прав отримав інформацію про неповні данні в Державному земельному кадастрі про земельну ділянку, приватний нотаріус Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 не мала права вчиняти інших дій окрім прийняття рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог ТОВ "Агропартнер-1" - відсутні.

Оскільки у задоволенні позовних вимог ТОВ "Агропартнер-1" відмовлено в повному обсязі, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Агропартнер-1" (код 31359733, вул. Центральна, с. Воскодавинці, Красилівський район, Хмельницька область, 31056) до приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 (код НОМЕР_1, вул. Грушевського, 55, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код 39767479, вул. Інститутська 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 березня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_7