Постанова № 72678465, 07.03.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2018
Номер справи
820/6213/17
Номер документу
72678465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 березня 2018 р. № 820/6213/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В.

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.

у присутності представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позов ТОВ “ Бронта” до Державної фіскальної служби України про визнання рішення протиправним, зобов’язання вчинити певні дії

встановив

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд: скасувати рішення ДФС України № 244453/33898092 від 24.10.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ “БРОНТА” № 55 від 22.08.2017 року, рішення № 244453/33898092 від 09.10.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 73 від 29.08.2017 року, рішення № 244454/33898092 від 24.10.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 76 від 30.08.2017 року, рішення № 173968/33898092 від 21.09.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 25 від 12.07.2017 року; зобов’язати ДФС України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ “Бронта” № 55 від 22.08.2017 року, № 73 від 29.08.2017 року, № 76 від 30.08.2017 року, № 25 від 12.07.2017 року за датами їх направлення для реєстрації; визнати протиправною відмову у прийнятті Таблиці даних платників податків ТОВ “Бронта”, складеної 14.11.2017 року за № 1 та зобов’язати ДФС України врахувати інформацію, подану ТОВ “Бронта” у Таблиці даних платників податків від 14.11.2017 року за № 1 шляхом внесення до відповідної інформаційної бази інформації, повідомленої ТОВ “Бронта” у Таблиці даних платника від 14.11.2017 року.

Ухвалою суду від 22.02.2018 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення ДФС України № 244453/33898092 від 24.10.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ “БРОНТА” № 55 від 22.08.2017 року, рішення № 214758/33898092 від 09.10.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 73 від 29.08.2017 року, рішення № 244454/33898092 від 24.10.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 76 від 30.08.2017 року, рішення № 173968/33898092 від 21.09.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 25 від 12.07.2017 року; зобов’язання ДФС України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ “Бронта” № 55 від 22.08.2017 року, № 73 від 29.08.2017 року, № 76 від 30.08.2017 року, № 25 від 12.07.2017 року за датами їх направлення для реєстрації.

У судовому засіданні представник позивача заявлений позов в частині визнання протиправною відмови у прийнятті Таблиці даних платників податків ТОВ “Бронта”, складеної 14.11.2017 року за № 1 та зобов’язання ДФС України врахувати інформацію, подану ТОВ “Бронта” у Таблиці даних платників податків від 14.11.2017 року за № 1 шляхом внесення до відповідної інформаційної бази інформації, повідомленої ТОВ “Бронта” у Таблиці даних платника від 14.11.2017 року підтримала, просила вимоги задовольнити. В обґрунтування позовної вимоги зазначила, що відмовляючи у реєстрації Таблиці даних відповідач діяв у спосіб не визначений діючим законодавством.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив залишити позов без задоволення, пославшись на те, що Таблиці даних платника податку є додатком до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. Така інформація подається виключно в електронному вигляді, подані з порушенням цієї вимоги не приймаються до розгляду та врахування в роботі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржувані рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 ст. 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в т.ч. зазначається: в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Платник податку, який отримав квитанцію про зупинення реєстрації, має право подати на розгляд Комісії Державної фіскальної служби (далі – ДФС) інформацію за встановленою формою щодо: видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку; кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010) (далі - ДКПП), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.

Така інформація подається у вигляді Таблиці даних платника податку, яка є додатком до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (далі – Таблиця).

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем, внаслідок зупинення реєстрації податкових накладних подано до контролюючого органу Таблицю даних платника податку № 1 від 14.11.2017, яка згідно квитанції № 2 (а.с.186, 186 зворотній бік) відповідачем не прийнята.

Підпунктами 3.3., 9.9 Регламенту комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (наказ ДФС від 26.06.2017 року № 450) визначено, що Комісії ДФС здійснює в т.ч.: розгляд інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Критерії), затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Суд зазначає, що абз. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" № 190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Абзацами 2,5 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування. У разі якщо до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником недостовірної інформації згідно з додатком до цих Критеріїв, Комісія ДФС має право прийняти рішення про неврахування інформації, наданої платником за встановленою формою, при здійсненні ДФС Моніторингу. Якщо така інформація була врахована системою Моніторингу автоматично, після прийняття Комісією ДФС рішення про неврахування інформації в порядку, передбаченому цим пунктом, така інформація згідно з додатком до цих Критеріїв не підлягає автоматичному врахуванню.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування", або "надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування".

Проте, в рішенні не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Отже, на думку суду, оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову у прийнятті інформації, поданої у вигляді Таблиці даних платника податку.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимога позивача про визнання протиправною відмови у прийнятті Таблиці даних платників податків ТОВ “Бронта”, складеної 14.11.2017 року за № 1 є такою, що підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання ДФС України врахувати інформацію, подану ТОВ “Бронта” у Таблиці даних платників податків від 14.11.2017 року за № 1 шляхом внесення до відповідної інформаційної бази інформації, повідомленої ТОВ “Бронта” у Таблиці даних платника від 14.11.2017 року, то суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню оскільки відповідачем зареєстровано податкові накладні, на підтвердження, яких підприємством подано відповідну Таблицю даних.

Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ст. 139 КАС України

Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову у прийнятті Таблиці даних платників податків ТОВ “Бронта”, складеної 14.11.2017 року за № 1

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) на користь ТОВ “Бронта” (код ЄДРПОУ 33898092, поштовий індекс 61105, м.Харків. вул. Морозова,18) судовий збір у розмірі 6400 (вісімсот) грн. 00 коп. сплачений згідно платіжних доручень № 42 від 20.11.2017 року та №46 від 22.11.2017 року.

Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

У повному обсязі рішення складено 12.03.2018 року

Суддя Зоркіна Ю.В.