
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/129/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/129/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
15 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Кременчуцьке ОУПФ) , в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення від 27.12.2017 щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язавши відповідача здійснити такий перерахунок на підставі статті 501 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на день призначення пенсії) з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно з довідкою про заробітну плату Прокуратури Полтавської області від 10.03.2017 №18-106/вих17, починаючи з 01.01.2016 без обмеження її максимального (граничного) розміру та здійснювати відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що протиправна відмова відповідача перешкоджає в реалізації його права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури із застосуванням нових посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (суддя Кукоба О.О.).
Ухвалою суду від 26.02.2018 відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 23.02.2018 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
27.02.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує на правомірність відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з огляду на відсутність законних передумов. Стверджує, що пенсія призначена відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а розмір пенсії відповідно до чинного законодавства не переглядається та не індексується до переведення, за бажанням особи, на пенсію з інших підстав. Обмеження ж пенсії максимальним розміром не призвело до зменшення розміру пенсії позивача, яку він отримував до цього, а тому не звужує зміст та обсяг вже набутих ним прав.
27.02.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він вказує, що всупереч позиції відповідача, враховуючи те, що пенсія призначена до 01.01.2016, то до розміру пенсії позивача не застосовується обмеження максимального її розміру.
У зв'язку з перебуванням судді Кукоби О.О. у відпустці, відповідно до частини дев'ятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України справу №816/129/18 за наслідками повторного автоматизованого розподілу за розпорядження керівника апарату суду від 01.03.2018 передано до провадження судді Є.Б. Супрун.
Ухвалою судді від 03.03.2018 адміністративну справу №816/129/18 прийнято до провадження судді Супрун Є.Б.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому ОУПФ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
22.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати діючого працівника прокуратури (а.с. 83).
Відповідно до наданої позивачем довідки від 10.03.2017 №18-106/вих17, виданої Прокуратурою Полтавської області, про розмір заробітної плати прокурора природоохоронної міжрайонної прокуратури з 01.12.2015 його фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора природоохоронної міжрайонної прокуратури складає 19121,87 грн (а.с. 84).
Відповідно до рішення Кременчуцького ОУПФ від 27.12.2017 №441, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії через відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (а.с. 85).
Не погоджуючись з таким рішення відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розв'язуючи спір по суті, суд виходить з наступних міркувань.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам на час призначення пенсії позивачу (у 2002 році) були врегульовані частинами дванадцятою, сімнадцятою статті 501 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 501 Закону №1789-ХІІ, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з частиною сімнадцятою статті 501 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІI, частина статті 501 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ про перерахунок пенсії (сімнадцята) викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно з пунктом 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015.
Поряд з цим, підпунктом 1 пункту 3 розділу XII Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, що набрав чинності з 15.07.2015 (надалі - Закон №1697-VII), визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-XII, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501.
Положення частини сімнадцятої статті 501 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом №1697-VII, а саме, з 15.07.2015.
Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 (набрала чинності з 01.12.2015), та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі частини сімнадцятої статті 501 Закону №1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.
Закон №1697-VII не містить норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача до Кременчуцького ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Кременчуцьке ОУПФ є територіальним органом виконавчої влади, отже має керуєватися Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами.
Крім іншого, право на перерахунок пенсії у позивача виникає за загальним правилом, або у разі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати (що має місце в межах спірних правовідносин) та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.
Наведені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований статтею 501 Закону №1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України. Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
Положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII, якими частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-XII та частину двадцяту статті 86 Закону №1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи наведені положення джерел права, з 01.12.2015 - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 501 Закону України №1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії.
Такий висновок відповідає правовій позиції, яку висловив Верховий Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішеннях від 21.02.2018 у справі №415/1186/16-а (номер рішення ЄДРСР 72366856), від 02.03.2018 у справі №264/1617/17 (номер рішення ЄДРСР 72554027), від 06.03.2018 у справі №344/12381/16-а (номер рішення ЄДРСР 72605426).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1І є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39601) до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, 9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_2