Ухвала суду № 72678406, 06.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
815/6302/17
Номер документу
72678406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6302/17

У Х В А Л А

06 березня 2018 року м.Одеса

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Аракелян М.М.

За участю секретаря - Гуманенко В.О.

За участю сторін:

Від позивача: Панчук Д.В. - за довіреністю.

Від відповідача: не з'явився

Розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача та представника відповідача про затвердження умов примирення сторін у справі за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним Головного управління ДСНС України в Одеській області, в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» (ідентифікаційний код юридичної особи:02774415), яка розташована за адресою: 65006, Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 5 у вигляді повного зупинення роботи корпусу №4 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №113 від 20.11.2017р.скасувати податкове повідомлення-рішення №0026251409 від 02.09.2017 року Головного управління ДФС в Одеській області.

26 січня 2018 року від представників сторін до суду надійшла заява (вх.№2291/18) про примирення сторін від 24.01.2018 року. Відповідно до зазначеної заяви, підписаної заступником начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в Одеській області Вовк М.І. та Головним лікарем Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» Турчин М.І., учасники справи просять суд затвердити умови примирення сторін і закрити провадження у справі №815/602/17, на підставі ч.ч. 1, 5 ст. 190 КАС України.

В судовому засіданні 06.03.2018 року представник позивача підтримав зазначену заяву.

Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно.

Розглянувши заяву про затвердження умов примирення сторін від 24.01.2018 року, суд дійшов наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 190 КАС України сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на підставі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін. Сторони можуть примиритися на умовах, які виходять за межі предмета спору, якщо такі умови примирення не порушують прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб. Умови примирення не можуть суперечити закону або виходити за межі компетенції суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч.3 ст. 190 КАС України умови примирення сторони викладають у заяві про примирення сторін. Заява про примирення сторін може бути викладена у формі єдиного документа, підписаного сторонами, або у формі окремих документів: заяви однієї сторони про умови примирення та письмової згоди іншої сторони з умовами примирення.

Як вбачається з умов примирення сторін викладених у зазначеній заяві, 10 січня 2018 року за зверненням Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту та стану виконання попередніх приписів відповідно до акту №113 від 20.11.2017 року. За результатами позапланового заходу складено акт №3 від 10.01.2018 року, в якому зазначені порушення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту які залишились до виконання (залишились не усунутими).

Серед таких порушень, на перевіряємому об'єкті - корпус №4, встановлено: відсутність системи протипожежного захисту із застосуванням димових або комбінованих сповіщувачів; відсутність експлуатаційно-технічної документації на пристрої захисту території, будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; приміщення корпусу не обладнані системою оповіщення людей та управління евакуюванням; евакуаційні виходи не позначено світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеним до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення або такими, що переключаються на нього автоматичного у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення; сходові клітки, внутрішні відкриті сходи коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, світильники евакуаційного освітлення не вмикаються з настання сутінків у разі перебування в будівлі людей.

При цьому, в заяві про примирення зазначено, що за результатом позапланової перевірки вбачається те, що Комунальна установа «Міська клінічна лікарня №11» усуває виявлені порушення вимог пожежної та техногенної безпеки на об'єкті та приймає заходи щодо забезпечення виділення коштів для повного виконання акту перевірки №113 від 20.11.2017 року та припису №115 від 14.11.2017 року, на даний момент сторонами досягнуто домовленість про усунення виявлених недоліків до 15 серпня 2018 року.

Відповідно до умов, встановлених у вищевказаній заяві, Комунальна установа «Міська клінічна лікарня №11» зобов'язується: вжити вичерпних по усуненню виявлених недоліків зазначених у Акті №113 від 20.11.2017 року, приймає всю відповідальність за пожежну, техногенну безпеку та цивільний захист на час дії угоди про примирення; повністю усунути порушення вимог законодавства у сфері техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту, які загрожують життю та здоров'ю людей, визначених в акті №113 від 20.11.2017 року до 15 серпня 2018 року; до 15.08.2017 року звернутися до Головного управління ДСНС України в Одеській області з клопотанням про проведення позапланової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту та виконання вимог попередніх приписів на об'єкті Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11».

В свою чергу, як зазначено у пункті 2 переліку умов, Головне управління ДСНС України в Одеській області зобов'язується на підставі клопотання Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11» здійснити позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту та виконання вимог попередніх приписів на об'єкті закладу протягом 5 робочих днів з дня надходження клопотання (заяви) на проведення позапланової перевірки.

Згідно з п. 3 зазначених умов примирення учасники справи дійшли повного та остаточного врегулювання претензій, які є предметом судового розгляду у даній справі.

Як вбачається з переліку умов угоди про примирення та підтверджується матеріалами справи, порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки відповідно до акту №114 від 20.11.2017 року та акту №3 від 10.01.2018 року, а саме відсутність системи протипожежного захисту, відсутність евакуаційного (аварійного) освітлення на відповідних шляхах евакуації (коридори, сходи, проходи), а також відсутність експлуатаційно-технічної документації на пристрої захисту території, будівель та споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, на даний час не усунуті.

Також в матеріалах справи відсутній припис №115 від 14.11.2017 року, на який посилаються учасники справи у заяві про примирення, що позбавляє можливості суду встановити фактичне здійснення заходів щодо усунення порушень встановлених в акті перевірки №113 від 20.11.2017 року.

Однак, умовами мирової угоди відповідачу надається більше 6 місяців на усунення недоліків, вжиття вичерпних заходів для цього, у тому числі надання коштів для повного усунення виявлених порушень, тобто ще протягом тривалого часу медичній установі надається можливість безперешкодного функціонування в умовах, коли виявлені недоліки, що є суттєвими в аспекті небезпеки, існують та у найближчий час не будуть усунені. При цьому, усунення цих недоліків пов'язується з необхідністю додаткового фінансування лікувальної установи, придбанням обладнання і т.п., проте на здійснення таких заходів не надано жодних доказів, відповідно до яких можливо було б встановити чіткі терміни фінансування та взагалі гарантувати фактичне виконання таких домовленостей.

Відповідачем до суду надано лише письмово викладені наміри, які відображені в заяві про примирення, що не може бути взятим до уваги суду без належного їх підтвердження.

Таким чином, у разі затвердження вищезазначених умов примирення продовжує існування ризик надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей (відвідувачів лікувальної установи та її працівників) протягом шести місяців наданих на усунення таких порушень, що є порушенням конституційно закріплених прав та інтересів людини.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

На думку суду, вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки є істотними порушеннями, які безпосередньо створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому підстави вважати, що у разі затвердження угоди про примирення така загроза буде відвернута, у суду відсутні.

Суд вважає, що добровільно прийняті сторонами умови примирення сторін порушують права, свободи та інтереси інших осіб, а саме відвідувачів та працівників Комунальної установи «Міська клінічна лікарня №11».

Наявність фактору небезпеки в даному випадку є очевидним та не потребує застосування будь-яких спеціальних знань.

Поняття безпеки життєдіяльності людини слід розуміти як комплексний стан, при якому вірогідність здійснення негативного ризику мінімальна в будь-яких умовах її діяльності.

Відповідно до ч.1 ст. 4 Кодексу Цивільного захисту України цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Таким чином, можна зробити висновок, що прийнятні умови життєдіяльності людини великою мірою ґрунтуються на забезпеченні належних умов безпеки з боку держави

Згідно з п.1 ч.6 ст. 190 КАС України суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні умов примирення і продовжує судовий розгляд, якщо умови примирення суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб або є не виконуваними.

Звертаючись до суду з позовом, позивач вказував, що серед інших, порушення, зазначені в пунктах 12, 13, 14, 27 (корпус №4) Акту №113 від 20.11.2017 року є такими, що спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, неможливість ефективного рятування людей.

Саме ці порушення не усунені відповідачем станом на 06.03.2018 року, а отже загроза життю та здоров'ю людей не відвернута.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку щодо наявності підстав для відмови у затвердженні умов примирення сторін в силу приписів п.1 ч.6 ст. 190 КАС України.

Керуючись п. 1 ч. 6 ст. 190, ст.ст. 241-243, 248, 250 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у затвердженні умов примирення сторін у справі №815/6302/17, викладених в угоді про примирення від 24.01.2018 року, укладеної Головним управлінням ДСНС України в Одеській області та Комунальним закладом «Міська клінічна лікарня №11»

Продовжити судовий розгляд справи №815/6302/17.

Ухвала може бути оскаржена у порядку та в строк встановлений ст. 294,295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому положеннями ст.256 КАС України.

Повний текст ухвали складено та підписано 12.03.2018 року.

Суддя М.М. Аракелян