Рішення № 72677982, 01.03.2018, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
554/9852/17
Номер документу
72677982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 01.03.2018 Справа № 554/9852/17

Провадження № 2-а/554/55/2018

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

1 березня 2018 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого – судді Савченка А. Г.

при секретарі Загорулько О. С.

за участю представника позивачки ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтаві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання надати довідку для перерахунку пенсії,

в с т а н о в и в :

11 грудня 2017 року позивачка ОСОБА_2 звернулася з цим позовом до суду, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950 грн.; оклад за військове званням - 2000 грн.; надбавка за вислугу років 40 % - 1980 грн. та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 врахованих при призначенні пенсії надбавок в розмірах: надбавка за роботу з таємними виробами та носіями 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; премія 27 % з дати виникнення права на перерахунок;

- стягнути із відповідача судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень на його користь.

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона, відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 серії ААЗ № 789537 від 16 жовтня 2013 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 2013 року. На момент звільнення зі служби вона обіймала посаду начальника сектору відділу КР ПМУ УМВС України в Полтавській області та мала спеціальне звання майора міліції.

При звільненні зі служби їй була призначена пенсія відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ).

29 грудня 2015 року набув чинності Закон № 900-VII, яким внесені доповнення до статті Закону № 2262-ХІІ, а саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство для поліцейських».

28 березня 2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив територіальні органи (Головні Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області підготувала та направила до Головного Управління ПФУ в Полтавській області довідку позивачки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

В грудні 2017 року на зборах пенсіонерів міліції позивачка дізналася про порушення її прав після визначення її грошового забезпечення при виготовленні довідки від 12 травня 2017 року для перерахунку її пенсії. При цьому ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області позивачку навіть не повідомила про виготовлення довідки щодо її грошового забезпечення та направлення довідки до ГУ ПФУ в Полтавській області.

11 грудня 2017 року позивачка звернулася до Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою у якій просила виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (а. с.16-19).

Листом № Г-708/115/39/01-2017 від 20 грудня 2017 року позивачці відмовлено у наданні нової уточненої довідки (а. с. 25).

Вказану відмову позивачка вважає протиправною, оскільки порушує її право на належний рівень пенсійного забезпечення, що і стало підставою звернення її до суду з цим адміністративним позовом.

Відповідно до заяви позивачка просила проводити розгляд справи без її участі.

В судовому засіданні представник позивачки наполягав на задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених в позовній заяві.

В установлений законом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому клопотав про залучення до участі в справі у якості третьої особи Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Позовних вимог позивачки не визнав, посилаючись при цьому на приписи абзацу 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, як підставу відмови у задоволенні позову, зазначив, що довідка про розмір її грошового забезпечення видана в повній відповідності до вимог закону, а тому підстав для збільшення складових грошового забезпечення, про які просить позивачка немає, в зв’язку з чим в задоволенні позову слід відмовити та проводити розгляд справи без участі представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-УШ (далі - Закон № 580-VШ), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП (далі – Закон № 2262-ХІІ), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIIІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 в редакції чинній на час подання позову (надалі – Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивачка має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції чинній на момент звернення з позовом до суду) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п’ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі – Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності – його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетам Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі №21-484а13.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за роботу з таємними виробами та носіями, премія, розмір яких не може змінюватись в сторону зменшення (погіршуватись), мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

При цьому суд зазначає, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (Закон № 900-VIII), статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивачки, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно зі статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачка має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова КМУ № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).

Враховуючи вищевикладене, суд констатує, що відповідач з підстав, які не передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зменшив розмір премії та виключив надбавки за виконання особливо важливих завдань і за роботу з таємними виробами та носіями, які були частиною грошового забезпечення на день звільнення позивачки зі служби в міліції та протиправно відмовив позивачці у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2950 грн.; оклад за військове званням - 2000 грн.; надбавка за вислугу років 40 % - 1980 грн. та врахованих при призначенні пенсії надбавок в розмірах: надбавка за роботу з таємними виробами та носіями 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; премія 27 %.

При виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії уповноважений державний орган повинен враховувати ст. 22 Конституції України, згідно якої закріплені права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також необхідно враховувати приписи ч.1 ст.58 Конституції України. Цією нормою права встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Клопотання відповідача про залучення до участі в справі у якості третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не може бути задоволеним, оскільки адміністративний позов не містить зобов'язань відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області і відповідач в своєму відзиві не зазначає та не обґрунтовує, які саме права, свободи чи інтереси зачіпають в адміністративному позові права Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач в поданому ним відзиві на позовну заяву не спростував правомірності вимог позивачки, не надав доказів щодо скасування та невиплати на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивачці додаткових видів грошового забезпечення надбавки за роботу з таємними виробами та носіями і надбавки за особливо важливі завдання, а також не спростував тверджень позивача про протиправність дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та бездіяльності в питаннях, що стосуються необхідності видачі йому нової довідки про повне грошове забезпечення.

На підтвердження виплат поліцейським (станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивачці - грудень 2015 року) надбавок, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року та наказу МВС України № 499 від 31 грудня 2007 року із змінами та додатками (наказ МВС № 453 від 20 квітня 2015 року), які входили до їхнього грошового забезпечення, позивачка надала роздруковані з офіційного сайту НАЗК декларації про доходи за 2015-2016 роки поліцейських ВП ГУ НП в Полтавській області по посадах аналогічних посаді позивачки. В цих деклараціях зазначено про отримане грошове забезпечення, яке значно перевищує грошове забезпечення позивача, визначене йому відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, що на думку суду, є свідченням того, що атестовані працівники поліції ГУ НП в Полтавській області також отримували в грудні 2015 року та станом на 1 січня 2016 року і різні надбавки, про що відповідач у своєму відзиві замовчує. При цьому суд також враховує і той факт, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивачці, такого нормативного акту, як наказ МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року, який повинен був встановити порядок і умови виплати грошового забезпечення поліцейським, не існувало. Наведене, на думку суду, свідчить про намагання відповідача штучно занизити позивачці грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що судом розцінюється як протиправні дії.

Суд також приймає до уваги додану до позову відповідь ГУ ПФУ в Полтавській області за вих. № 5424/03-24 від 9 вересня 2016 року, надіслану представнику позивача на його запит, із якої слідує, що окремі грошові складові існуючих пенсій бувших працівників міліції (постанова Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року, яка була чинна на момент виникнення права на перерахунок пенсії та на час подання цього позову) враховувалися при призначенні пенсій працівникам поліції (які були переведені з міліції (МВС) при звільненні їх після 1 січня 2016 року на пенсію з Національної поліції. При цьому таким працівникам поліції при звільненні їх на пенсію були враховані всі надбавки отримувані як за службу в міліції (МВС), так і всі нові підвищені складові грошового забезпечення, які ці працівники отримували вже в Головному управлінні Національної поліції в Полтавській області.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача не відповідають наданим йому повноваженням.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому суд також зазначає, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини дії суб’єкта владних повноважень щодо втручання чи обмеження прав людини повинні бути обґрунтованими, законними, необхідними, а втручання – пропорційним. Дискреційність повноважень органу влади повинна бути зведена до мінімуму, а логіка рішень органу влади повинна бути чіткою і зрозумілою, як і можливі наслідки таких дій. Особа не повинна відповідати за помилки, вчинені органом держави.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Враховуючи висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини, наведені вище обставини відмови у видачі відповідної довідки для перерахунку пенсії позивачеві розцінюються судом як невиправдане втручання у право заявника, яке потребує ефективного засобу правового захисту.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що оскільки постанова суду вимагає вчинення певних дій, рішення суду ухвалене не на користь суб’єкта владних повноважень – відповідача у справі, тому приходить до висновку про необхідність встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання рішення.

Суд також вважає за необхідне судові витрати, понесені позивачкою, відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 77, 132, 139, 242 - 246, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

в и р і ш и в :

Адміністративний позов ОСОБА_2 (проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, поштовий індекс 36004, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, поштовий індекс 36014, код ЄДРПОУ 08592276) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання надати довідку для перерахунку пенсії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії щодо не виготовлення для перерахунку пенсії довідки про повний розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та не надання такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для подальшого перерахунку пенсії.

Зобов’язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною інформацією згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950 грн.; оклад за військове званням - 2000 грн.; надбавка за вислугу років 40 % - 1980 грн. та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 врахованих при призначенні пенсії надбавок в розмірах: надбавка за роботу з таємними виробами та носіями 15%; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; премія 27 % з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 1 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 640 грн.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії подати до суду у десятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня отримання.

Повний текст рішення виготовлений 7 березня 2018 року.

Суддя А. Г. Савченко