
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
12 березня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/564/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьк Луганській області про зобов’язання призначити виплату пенсії за віком,
ВСТАНОВИВ:
05 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, в якому позивач просить зобов’язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком з 07.10.2009 у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до пункту 2 частини п’ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно з частиною шостою цієї статті, якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п’ятої цієї статті стосовно представника.
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В адміністративному позові як представники позивача зазначені: юридична особа “ОСОБА_1 Юридичний офіс (Ізраїль - Україна)”, ОСОБА_1, “та/або інші”.
Оглядом позовної заяви встановлено, що вона подана та підписана представником позивача ОСОБА_1, однак, у порушення вищевказаних норм, у позовній заяві не зазначені всі відомості про представника, визначені пунктом 2 частини п’ятої статті 160 КАС України, а саме: повне ім’я (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) - для фізичних осіб), їх реєстраційні номери облікових карток платника податків (за наявності) або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс.
Крім того суд зауважує, що загальне зазначення як представників “та/або інші” без конкретного визначення кола осіб, яким надано право представництва, також суперечить вимогам пункту 2 частини п’ятої статті 160 КАС України.
Також не припустим є зазначення як представника позивача юридичної особи - “ОСОБА_1 Юридичний офіс (Ізраїль - Україна)”.
Згідно з частиною першою статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною другою цієї статті встановлено, що у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Отже, представником позивача може бути адвокат або інша фізична особа, повноваження якої підтверджено довіреністю, тобто юридична особа не може бути представником фізичної особи.
Таким чином, позивачеві слід визначити в позовній заяві осіб, яким надано право представництва, зазначивши про них відомості у відповідності до пункту 2 частини п’ятої статті 160 КАС України.
Крім того, відповідно до частин першої, другої, шостої, дев’ятої статті 59 КАС України повноваження представників та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.
Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.
Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
Довіреності або інші документи, які підтверджують повноваження представника і були посвідчені в інших державах, повинні бути легалізовані в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
На підтвердження повноважень осіб представників позивача, у тому числі представника, що подав позовну заяву, надано копію довіреності від 25 квітня 2017 року, згідно з якою правочин вчинено в місті Рамле, Ізраїль.
Україна та Ізраїль є країнами-членами Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (Гаазької конвенції).
Оглядом копії довіреності встановлено, що її підписано позивачем та на ній наявний відбиток печатки ОСОБА_1 На документі також проставлений апостиль, що свідчить про легалізацію такого документа у визначений Конвенцією спосіб.
Разом з тим, копія довіреності, яку додано до позовної заяви, не засвідчена у визначеному законом порядку.
Отже представнику позивача, яким подано адміністративний позов, необхідно надати до суду оригінал довіреності або належним чином засвічену її копію.
Що стосується письмових доказів, доданих до позовної заяви, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої, п’ятої статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Всупереч зазначених вимог КАС України представником позивача до позовної заяви як письмові докази додані копії документів не засвідчені належним чином.
Статтею 122 КАС України визначено строки звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини другої цієї статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі статтею 46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Позивачем заявлено вимоги про зобов’язаня відповідача провести поновлення та виплату пенсії за віком з 07.10.2009. Як слідує з матеріалів позову, до органів Пенсійного фонду з питання про виплату пенсії позивач через свого представника звернулася лише в 2017 році. Позивачем не зазначено причини, з яких вона не зверталася за виплатою пенсії з 2009 року по 2017 рік, що унеможливлює вирішення питання про їх поважність, не надано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статей 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 12, 160, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьк Луганській області про зобов’язання призначити виплату пенсії за віком залишити без руху.
Представнику позивача протягом десяти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду:
- позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, та її копію для вручення відповідачу;
- належним чином засвідчені копії письмових доказів (документів), доданих до позовної заяви, для приєднання до справи та вручення відповідачу;
- належним чином засвідчену копію довіреності, що підтверджує повноваження представника позивача, яким подано адміністративний позов;
- заяву про поновлення строку звернення до суду з позовом із зазначенням підстав пропуску такого строку.
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
СуддяОСОБА_3