ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.10.09Справа №2а-6186/09/10/0170 15:04 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - Нечаєва Н.О., представник по довіреності №81/10-0 від 14.07.2008 року;
від відповідача - не зявився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лаукар"
про стягнення фінансових санкцій в сумі 2115грн.00коп.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим - позивач - 08 травня 2009 року звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лаукар" відповідача - про стягнення фінансових санкцій у сумі 2115грн.00коп. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення перевірок відповідача встановлено порушення ним вимог Законів України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.1996 р. №98/96-ВР, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, у звязку з чим прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2115грн.00коп. Зазначені рішення були вручені відповідачу, однак до часу розгляду справи сума фінансових санкцій до бюджету не сплачена, у звязку з чим позивач просить стягнути її у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві, підтвердив, що зазначена сума фінансових санкцій на час розгляду справи відповідачем не сплачена.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином - оголошенням в газеті “Все для всех” №38 від 17.09.-23.09.2009 р. (а.с.35), про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, з урахуванням думки представника позивача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лаукар» (код ЄДРПОУ 33266816, юридична адреса: 95048, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Трубаченко, буд.12, кв.33) зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 04 листопада 2004 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 18821020000001029 - а.с.18-22). Відповідач є платником податків та зборів, взятий на облік в ДПІ у м. Сімферополі АР Крим 11.10.2004 р. за №237-ГР (що підтверджено довідкою позивача від 15.11.2004 р. №4457/28-1 а.с.23).
Судом встановлено, що на підставі направлень на проведення перевірки №696 від 21.01.2008 р. та №695 від 21.01.2008 р. (а.с.11) 31 січня 2008 року проведена перевірка бару, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. 60 років Октября, буд.27, та належить відповідачу. Перевірку було проведено у присутності працівника відповідача бармена Філюпова Івана Всеволодовича, якому вручені направлення на перевірку (що підтверджено підписом бармена з зазначенням дати вручення).
За результатами перевірки складено акт №002914 від 31 січня 2008 року (а.с.12-13), в якому зафіксовано наступні обставини: перевіряючими придбані 1 пляшка коняку «Коктебель» 5 зірок за ціною 120грн.00коп., дві пляшки напою «Кока-кола» за ціною 6грн.00коп., 2 кофе за ціною 4грн.00коп., на загальну суму з урахуванням 10% за обслуговування 154грн.00коп., розрахункова операція через реєстратор розрахункових операцій не проведена, відповідний розрахунковий документ не роздрукований та не виданий. Сума грошових коштів на місці проведення розрахунків - 251грн.00коп., не відповідала сумі, зазначеній в денному звіті РРО, - 10грн.00коп. (різниця склала 87грн.00коп. без врахування суми покупки). В акті перевірки також зазначено про здійснення позивачем господарської діяльності без придбання відповідного торгового патенту на період з 01 січня 2008 р. по 31 січня 2008 року. Перевіряючими в акті перевірки вказано про неоприбуткування готівкових грошових коштів в книзі обліку розрахункових операцій №0109007429 р/2 на підставі фіскального звітного чеку (Z-звіту) №0725 від 30.01.2008 року на суму 67грн.00коп. На підтвердження вказаних обставин позивачем надано Х-звіт РРО денний від 31.01.2008 року з зазначенням суми 10грн.00коп., опис готівкових грошових коштів на місці проведення розрахунків з зазначенням суми 251грн.00коп., що підписаний барменом Філюповим І.В. без заперечень, рахунок офіціанта на суму 154грн.00коп., в якому вказано про продаж товару (а.с.14, зворотній бік).
На підставі викладеного під час проведення перевірки перевіряючі дійшли висновку про порушення відповідачем вимог п.1, 2, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (надалі Закон про РРО); ст.3, ст.7 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.1996 року №98/96-ВР - не отримання торгового патенту та не розміщення його на відкритому та доступному для огляду місці; пункт 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за №40/10320), - неоприбуткування готівкових грошових коштів в книзі обліку розрахункових операцій.
Як свідчить акт перевірки бармен Філюпов І.В. з актом ознайомлений, отримав другий екземпляру акту перевірки, що підтверджено відміткою та підписом на 4 сторінці акту перевірки (а.с.13, зворотній бік), заперечень не висловив та надав пояснення про те, що грошові кошти в сумі 200грн.00коп. ним не були проведені, оскільки офіціант їх не передав у звязку з зайнятістю іншими клієнтами.
За результатами перевірки прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій:
1) №0001952303 від 12 лютого 2008 року, яким до позивача застосовані фінансові санкції в загальній сумі 1205грн.00коп. (а.с.17):
- за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції (порушені вимоги п.1, 2 ст.3 Закону про РРО) фінансова санкція застосована відповідно до п.1 ст.17 цього Закону: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів у звязку з не проведенням розрахункових операцій через РРО 770грн.00коп. (154,00*5);
- за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (порушені вимоги п.13 ст.3 Закону про РРО) - фінансова санкція застосована відповідно до ст.22 Закону про РРО: у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО 435грн.00коп. (87,00*5);
2) рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001962303 від 12.02.2008 року, яким до позивача застосовані фінансові санкції в загальній сумі 335грн.00коп. (а.с.15) за неоприбуткування готівкових грошових коштів в книзі обліку розрахункових операцій у повній сумі їх фактичних надходжень у день одержання готівкових коштів на підставі фіскальних звітних чеків РРО (порушені вимоги пункт 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за №40/10320)) фінансова санкція застосована відповідно до ст.1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”від 12.06.1995 року №436/95 у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (67,00*5);
3) рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №001972303 від 12.02.2008 р. на суму 320грн.00коп. (а.с.16) за порушення порядку використання торгового патенту, оскільки на момент проведення перевірки торговий патент не було розміщено в доступному для огляду споживачами місці (порушені вимоги п.1 ст.7 Закону про патенти) - фінансова санкція застосована відповідно до абз.2 п.1 ст.8 даного Закону: у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць - 320грн.00коп.
Всього загальна сума фінансових санкцій, що були застосовані за результатами даного акту перевірки, склала 1860грн.00коп.
Зазначені рішення були вручені відповідачу 20.02.2008 р., що підтверджено поштовими повідомленнями (а.с.15, зворотній бік; а.с.16, зворотній бік; а.с.17, зворотній бік).
Також судом встановлено, що на підставі направлень на проведення перевірки №677/23-050 від 21.08.2008 р. та №678/23-050 від 21.08.2008 р. (а.с.39) 22 серпня 2008 року проведена перевірка більярду, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Судак, пл. Молодіжна, місце 130, та належить відповідачу. Перевірку було проведено у присутності працівника відповідача касира ОСОБА_1, якому вручені направлення на перевірку (що підтверджено підписом касира з зазначенням дати вручення).
За результатами перевірки складено акт №000537 від 22 серпня 2008 року (а.с.40-41), в якому, зокрема, зафіксовано наступні обставини: перевіряючими придбана послуга гра на більярді на протязі 1 години, вартість якої складає 35грн.00коп., розрахункова операція через реєстратор розрахункових операцій не проведена (РРО, КОРО та РК відсутні), відповідний розрахунковий документ не роздрукований та не виданий. Сума грошових коштів на місці проведення розрахунків за 22.08.2008 року склала 51грн.00коп. На підтвердження зазначених в акті обставин, позивачем надано пояснення касира ОСОБА_1. (а.с.8, зворотній бік).
На підставі викладеного під час проведення перевірки перевіряючі дійшли висновку про порушення відповідачем, зокрема, вимог п.1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. №265/95-ВР (надалі Закон про РРО); ч.1 ст.7 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.1996 року №98/96-ВР.
Як свідчить акт перевірки касир ОСОБА_1 з актом ознайомлений, отримав другий екземпляру акту перевірки, що підтверджено відміткою та підписом на 4 сторінці акту перевірки (а.с.41, зворотній бік), заперечень не висловив.
За результатами перевірки прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010752303 від 24 вересня 2008 року, яким до позивача застосовані фінансові санкції в сумі 255грн.00коп. (а.с.9) за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції (порушені вимоги п.1, 2 ст.3 Закону про РРО) фінансова санкція застосована відповідно до п.1 ст.17 цього Закону: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів у звязку з не проведенням розрахункових операцій через РРО (51,00*5).
Зазначене рішення у звязку з неможливістю вручення відповідачу було розміщено на дошці податкових оголошень 29.10.2008 року (що підтверджується актом №2935/23-3 від 29.10.2008 року а.с.10).
Суд зазначає, що згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. №509-ХІІ органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Стаття 1 Закону про РРО передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно з вимогами статті 3 Закону про РРО суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема, зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 статті 3);
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (пункт 2 статті 3);
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (пункт 13 статті 3).
Згідно з пунктом 1 статті 17 Закону про РРО за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до статті 22 Закону про РРО у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно статті 25 Закону про РРО суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Також суд зазначає, що Законом України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” встановлено, що зазначений Закон визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону про патенти торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти (ч.1 ст.1 Закону); торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону (ч.2 ст.2 Закону).
Згідно з частиною1 статті 3 Закону про патенти патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Частиною 1 статті 7 зазначеного Закону встановлено, що торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду. За порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною першою статті 7 цього Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць (абз.2 ч.1 ст.8 Закону про патенти).
Суд також зазначає, що згідно зі ст.2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Відповідно до вимог п.1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за №40/10320):
каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;
оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;
книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій;
розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну;
касові документи - документи (касові ордери та відомості на виплату грошей, розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку.
Згідно з вимогами п.2.6 зазначеного Положення вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до ст.1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”від 12.06.1995 року №436/95 встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
На час розгляду даної справи у суду відсутні відомості про оскарження відповідачем у встановленому порядку вказаних рішень про застосування фінансових санкцій. Також у порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати суми фінансових санкцій в повному обсязі. Крім того, несплата зазначених санкцій підтверджена також представником позивача та наданою суду довідкою про розрахунки з бюджетом відповідача від 05.10.2009 року без номеру (а.с.44), згідно з якою станом на зазначену дату відповідачем не сплачені фінансові санкції в загальній сумі 2816грн.91коп.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У судовому засіданні, яке відбулось 08 жовтня 2009 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 жовтня 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лаукар» (код ЄДРПОУ 33266816, юридична адреса: 95048, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Трубаченко, буд.12, кв.33) фінансові санкції у загальній сумі 2115грн.00коп., а саме:
- на користь Державного бюджету України (р/р №31114104700002, код платежу 21080908, банк одержувача - Управління Державного казначейства України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) фінансові санкції у сумі 1460 (одна тисяча чотириста шістдесят) гривень 00 копійок;
- на користь Державного бюджету України (р/р №31114104700002, код платежу 21080905, банк одержувача - Управління Державного казначейства України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) фінансові санкції у сумі 335 (триста тридцять п'ять) гривень 00 копійок;
- на користь Державного бюджету України (р/р №314117541700005, код платежу 21080939, банк одержувача - Управління Державного казначейства України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) фінансові санкції у сумі 320 (триста двадцять) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.