Рішення № 72676701, 23.02.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
809/83/18
Номер документу
72676701
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" лютого 2018 р. справа № 809/83/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19.01.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням п?яти процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01.10.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що він з 01.10.2016 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 30.09.2016 він був звільнений із служби поліції через хворобу на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію», а вислуга років на день звільнення становила 23 роки, відповідно до приписів пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», його розмір пенсії мав становити 64% відповідної суми грошового забезпечення (55% + 9%), що не було враховано пенсійним фондом йому нарахована та виплачується пенсія у розмірі 59 % - тобто основний розмір пенсії був нарахований у розмірі 50% + 9% відповідної суми грошового забезпечення. Будучи незгідним із таким нарахуванням звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області із відповідною заявою, проте отримав відмову.

31.01.2018 ухвалою суду заяву відповідача про розгляд даної адміністративної справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.

31.01.2018 надійшов до суду відзив відповідача на позовну заяву, згідно з яким відповідач заперечує проти задоволення позову. Відзив мотивований тим, що при призначенні пенсії за вислугу років поліцейським в розмірі 55 відсотків за 20 років вислуги військово-лікарські документи повинні містити висновок про непридатність до служби в поліції таких осіб, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», а надані позивачем військово-лікарські документи містять висновок про непридатність позивача до військової служби в мирний час та обмежену придатність у військовий час.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про хворобу № 244 від 26.08.2016 військово-лікарська комісія ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» за розпорядженням УКЗ ГУНП в Івано-Франківській області здійснила медичний огляд позивача, підполковника поліції, начальника Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. За результатами обстеження згідно цього свідоцтва про хворобу, позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі статтей 39-б, 41-в, 55-б, 71-в, 23-г, 12-в, 43-в, графи 1 Розкладу хвороб і фізичних вад, затверджених наказом МВС України № 85 від 06.02.2001.

На підставі поданого рапорту позивача та свідоцтва про хворобу останній був звільнений зі служби за пунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію». Пільгова вислуга років становить 23 роки.

З 01.10.2016 позивач є пенсіонером МВС України по лінії Національної поліції, перебуває на пенсійному обліку в Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачеві нарахована та виплачувалась пенсія у розмірі 8037, 18 гривень, основний розмір пенсії був нарахований у розмірі 50% + 9 % відповідної суми грошового забезпечення.

В подальшому, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 69/с-15 від 16.01.2018 позивачу повідомлено, що оскільки військово - медичною комісією не прийнято рішення про його непрацездатність до служби в поліції, його пенсія призначена в розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія у розмірі 64% відповідних грошових сум йому не призначалась.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам у справі, суд виходить з того, що дослідивши свідоцтво про хворобу позивача № 244 від 26.08.2016 на відповідність його вимогам Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового складу в системі МВС України, воно є належним документом, який підтверджує наявність у позивача хвороби, що зумовлює його непридатність до служби в поліції.

Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров??я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема, через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Після набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» підзаконних нормативно-правових актів, які б регулювали порядок проходження служби в Національній поліції України, порядок проведення лікарської та військово-лікарської експертиз, повноваження відповідних комісій, вимоги до прийнятих ними документів, прийнято не було.

Між тим, до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», діяв Закон України «Про міліцію», яким були врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення працівників міліції, які за своїм змістом є аналогічними тим, що викладені в Законі України «Про Національну поліцію».

Окрім цього, питання звільнення зі служби в органах внутрішніх справ були врегульовані також Положенням про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України (далі - Положення № 85) та Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України (далі - Порядок № 85), затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 лютого 2001 року № 85.

Підпунктом 1.63.5. пункту 1.63. Порядку № 85 встановлено, що за результатами медичного огляду ВЛК виносять постанови щодо осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ, зокрема, з формулюванням: «Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».

Відповідно до підпункту 1.117. 1 пункту 1.117. Порядку № 85 свідоцтво про хворобу у мирний час складається на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, не придатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, обмежено придатними до військової служби, на курсантів та слухачів навчальних закладів МВС, визнаних не придатними до подальшого навчання за станом здоров'я.

Таким чином, юридично визначальним у даних правовідносинах є сам факт захворювання, яке спричинило подальшу непридатність позивача до проходження служби, що було установлено у прямо передбачений спосіб, відповідно до діючого підзаконного нормативного акту - Порядку №85, та зафіксовано у відповідному документі - свідоцтві про хворобу № 244 від 26.08.2016, хоча формулювання «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» і містить розбіжність із формулюванням, викладеним у пункті 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - «непридатність до служби в поліції». Однак, наявність такої розбіжності жодним чином не спростовує самого факту непридатності позивача до подальшої служби через хворобу.

Як встановлено судом, медичний огляд позивач пройшов 26.08.2016, тобто на момент чинності Порядку № 85, а відтак комісією було правомірно винесено постанову з відповідним формулюванням згідно з вказаним Порядком.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмінне від передбаченого Законом України «Про національну поліцію» формулювання про непридатність позивача до військової служби та обмежену придатність у воєнний час, яке міститься у свідоцтві про хворобу, виданому військово - лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» не може бути підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позов підставний та такий, що підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 20551088, місцезнаходження: вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, 77300) пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 64% відповідної суми грошового забезпечення.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплачувати з 01.10.2016 ОСОБА_1 основний розмір пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виходячи з розрахунку 64% відповідної суми грошового забезпечення, а саме: за вислугу 20 років - 55% відповідної суми грошового забезпечення та за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідної суми грошового забезпечення, а також здійснити виплату недоотриманої за період з 01.10.2016 суму пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.