Рішення № 72676649, 12.03.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
808/3618/17
Номер документу
72676649
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2018 року 12 од 45 хв.Справа № 808/3618/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального провадження адміністративну справу за позовом Офісу великих платників податків ДФС до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Фонд державного майна України, про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, -

ВСТАНОВИВ:

Офіс великих платників податків ДФС (далі іменується - заявник) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується - суд) з позовом до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - відповідач, ПАТ «Запоріжжяобленерго»), в якому позивач просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна ПАТ «Запоріжжяобленерго», що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач має податковий борг у розмірі 198 853 485,99 грн. Стверджує, що контролюючим органом вживались заходи стягнення податкового боргу шляхом подачі позову про стягнення коштів з рахунків платника у банках, направлення інкасових доручень до банківських установ, які повертались без виконання. У зв'язку з викладеним позивач просить надати дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Ухвалою суду від 01.12.2017 відкрито провадження у справі №808/3618/17. Призначено судове засідання на 19.12.2017.

Ухвалами суду від 19.12.2017 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945). Відкладено розгляд адміністративної справи №808/3618/17 та призначено підготовче судове засідання на 15.01.2018.

Ухвалою суду від 15.01.2018 відкладено розгляд адміністративної справи №808/3618/17 та призначено підготовче судове засідання на 15.02.2018.

Ухвалою суду від 15.02.2018 закрито підготовче провадження у справі. Призначено справу до судового розгляду по суті на 12.03.2018.

Представник позивача під час розгляду справи підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд відмовити у позові.

Представник відповідача проти позову заперечив, у письмовому відзиві від 11.01.2018 посилається на те, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» є підприємством, яке має стратегічне значення для економіки і безпеки Держави, 60,25 % статутного капіталу ПАТ «Запоріжжяобленерго» належить державі в особі Фонду державного майна України. Вважає, що реалізація нерухомого майна підприємства, яке перебуває у податковій заставі буде прямим порушенням вимог ч. 4 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного майна» та ст.ст. 1,2 Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна». Крім того, вказує, що позивачем дійсно оформлювались інкасові доручення про безспірне списання коштів з рахунків відповідача, які все ж були частково виконані банками на загальну суму 7 598 322,08 грн. Вказує також, що на день подання позову строк сплати податкового боргу на суму 36 897 894,61 грн. ще не настав. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у позові.

У судове засідання 12.03.2018 представник відповідача не прибув, клопотанням від 15.02.2018 просив суд розглядати справу у порядку письмового провадження.

Від третьої особи до суду надійшли пояснення від 12.01.2018 вих. № 10-25-722, в яких вказано, що прийняття рішення щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна ПАТ «Запоріжжяобленерго», що перебуває у податковій заставі суперечить положенням Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» та призведе до заниження інвестиційної привабливості державного пакета акцій, який заплановано до продажу в процесі приватизації. Просить суд відмовити у позові.

За приписами ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи судом встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 по справі № 808/1338/16 задоволено позов про стягнення з ПАТ «Запоріжжяобленерго» податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 66 032 199.10 грн., з рахунків платника податків, а також за рахунок готівки та з податку на прибуток у розмірі 14 734 838,90 грн. з рахунків платника податків та за рахунок наявної готівки. Крім судом надано розстрочення виконання судового рішення терміном до 31 грудня 2016 року починаючи з червня 2016 року.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.10.2016 у справі 808/1338/16 надано розстрочення виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2016 терміном до 31 липня 2017 року починаючи з жовтня 2016 року.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.12.2016 розстрочено виконання судового рішення по справі № 808/1338/16 терміном до 29 грудня 2017 року починаючи з січня 2017 року.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.07.2017 розстрочено виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 808/1338/16 терміном до 31 грудня 2018 року включно починаючи з грудня 2017 року.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.11.2016 по справі 808/3176/16 стягнуто з ПАТ «Запоріжжяобленерго» податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 26347079,85 грн. та податку на прибуток у розмірі 408434 грн, з рахунків платника податків та за рахунок готівки. Розстрочено виконання судового рішення починаючи з січня 2017 року до 29.12.2017.

Крім того, підприємство має податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 117051894,81 грн. на підставі податкових декларацій:

№ 9023000117 від 17.02.201, якою нараховано 10271203,00 грн.;

№ 9044265068 від 17.03.2017, якою нараховано 12754903,00 грн.;

№ 9069443288 від 19.04.2017, якою нараховано 182149957,00 грн.;

№ 9097917663 від 26.05.2017, якою нараховано 12223493,00 грн.;

№ 9117450084 від 20.06.2017, якою нараховано 13688691,00 грн.;

№ 9140325849 від 19.07.2017, якою нараховано 10351880,00 грн.;

№ 9167129232 від 19.08.2017, якою нараховано 15438391,00 грн.;

№ 9191238706 від 19.09.2017, якою нараховано 6365680.00 грн.;

№ 9217591057 від 19.10.2017, якою нараховано 16587374,00 грн.;

Податкового повідомлення-рішення (форма «Р») № 0000884709 від 01.02.2017, яким нараховано штрафну санкцію на суму 2415,12 грн. з урахуванням часткової сплати у сумі 344,73 грн. несплачений залишок складає 2070,48 грн.

Пені, нарахованої на податковий борг минулих років згідно п.129.1.1 ст.129 ПК України, а загальну суму 1 153 252, 33 грн.

ПАТ «Запоріжжяобленерго» також має податковий борг з податку на прибуток у розмірі 7475096,37 грн. на підставі:

Податкової декларації з податку на прибуток підприємств № 9080194469 від 04.05.2017, якою нараховано 4367626,55 грн.

Податкової декларації з податку на прибуток підприємств № 9152293824 від 03.08.2017, якою нараховано 53409,00 грн.

Податкового повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0006874709 від 19.10.2017 донараховано штрафну санкцію на суму 125 809,00 грн.

Податкового повідомлення-рішення (форма «Т») № 0000100805/3 від 02.11.2017 узгоджено 09.11.2016 на суму 1604383,10 грн. на підставі ухвали Дніпропетровського апеляційною адміністративного суду у справі № 2а-168/10/0870)

Податкового повідомлення - рішення (форма «Р») № 0001270805/1 від 20.10.2010 узгоджено 28.02.2017 на загальну суму 1323667,50 грн. на підставі ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-8776/10/0870)

Пені, нарахованої на податковий борг минулих років згідно п. 129.1.1 ст. 129 ПК України на загальну суму 201,32 грн.

Відповідач має податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 500 665,40 грн., який виник на підставі:

Податкового розрахунку № 9015608693 від 10.02.2017, яким нараховано до сплати 408 317,94 грн.

Податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0005254709 від 14.08.2017, яким нараховано штрафні санкції на суму 19 186,32 грн.

Податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0002624709 від 18.05.2017, яким нараховано штрафні санкції на суму 73 487,19 грн.

Пені, нарахованої на податковий борг минулих років згідно п. 129.1.1 ст. 129 ПК України на загальну суму 1,70 грн.

Податковий борг ПАТ "Запоріжжяобленерго" з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 1 300 040,53 грн. вник на підставі:

Податкового розрахунку № 9015657360 від 10.02.2017, яким нараховано 1 063 401,08 грн.

Податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0005274709 від 14.08.2017, яким нараховано штрафну санкцію на суму 49 772,10 грн.

Податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0002624709 від 18.05.2017, яким нараховано 191 158,09 грн.

Пені, нарахованої на суми податкового боргу минулих років згідно п.п 129.1.1 ч. 129.1 ст. 129 ПК України у розмірі 0,38 грн.

Позивачем були направлені до банківських установ інкасові доручення (розпорядження) відповідно до п.12.8, 12.11. «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затверджені Постановою НБУ № 22 від 21.01.2004, які повернулись без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках.

Контролюючим органом складено Акт опису майна (щодо зміни предмета податкової застави) від 01.08.2016 № 3/00130926 (а.с. 83, т. 1) та Акт опису майна у податкову заставу №1/28-10-47-18/00130926 від 30.06.2017 (а.с.87, т. 1).

Суд зазначає, що джерела сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків визначені статтею 87 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.

Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:

а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);

б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;

в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".

Згідно п.87.2 ст.87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб, регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік та черговість заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу.

За приписами п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

У відповідності до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно абз.2 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Приписи зазначених норм встановлюють черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу.

Разом з тим, з матеріалів справи встановлено, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 83 від 04.03.2015 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки» є підприємством, яке має стратегічне значення для економіки і безпеки Держави, 60,25 % статутного капіталу ПАТ «Запоріжжяобленерго» належить Державі в особі Фонду державного майна України.

Тож, Фонд державного майна України є органом управління корпоративними правами держави у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» № 2864-ІІІ від 29.11.2001, встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних капіталах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.

Таким чином, заходи стягнення, встановлені ст. 95 Податкового кодексу України, зокрема, продаж майна, не можуть бути застосовані щодо державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків.

Пунктом 95.9 ст. 95 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства, майно якого перебуває у державній або комунальній власності, чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного контролюючого органу із дотриманням законодавства з питань приватизації. При цьому інші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються.

Так, матеріали справи не містять доказів наявності попередньої згоди державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами ПАТ «Запоріжжяобленерго», тобто Фонду державного майна, на продаж майна підприємства.

Крім того, Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження від 18.02.2013 № 96-р «Про приватизацію об'єктів паливно-енергетичного комплексу» (зі змінами), відповідно до якого ПАТ «Запоріжжяобленерго» увійшло до переліку об'єктів паливно-енергетичного комплексу, щодо яких розпочато процес приватизації.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 № 926-р «Про внесення змін до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 03.04.2013 № 204 і від 03.09.2014 № 861» строк розміщення акцій ПАТ «Запоріжжяобленерго» був продовжений до 30.11.2018.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 № 2163-ХІІ з моменту прийняття рішення про приватизацію об'єкта стосовно його майна (нерухомого майна, інших необоротних активів) та земельної ділянки державної власності, на якій розташований такий об'єкт, забороняється, зокрема, здійснення операцій (дій), внаслідок яких може відбутися відчуження зазначеного майна чи зменшення його вартості або зменшення розміру земельної ділянки державної власності.

Згідно з ч. 6 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного майна», приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом приватизації (розміщення акцій), і оформляється рішенням відповідного державного органу приватизації.

З огляду на встановлені обставини, погашення податкового боргу за рахунок майна ПАТ «Запоріжжяобленерго» наразі суперечить нормам діючого законодавства.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.78 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, суд вважає, що позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 132, 139, 143, 243-246, 257 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, код ЄДРПОУ 39440996) до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, код ЄДРПОУ 00130926), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 12.03.2018.

Суддя М.С. Лазаренко