Рішення № 72676477, 28.02.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
807/574/17
Номер документу
72676477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 лютого 2018 року м. Ужгород№ 807/574/17

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Калинич Я. М.,

при секретарі судового засідання – Багарі М.М.

за участю сторін:

представників позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2

розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Перечинський лісохімічний комбінат" до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, установив:

1. ОСОБА_3 ДОВОДІВ ПОЗИВАЧА ОСОБА_4 ВІДПОВІДАЧА

1.1. 27 квітня 2017 року товариство з додатковою відповідальністю «Перечинський лісохімічний комбінат», звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 2 лютого 2017 року про застосування до ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» штрафних санкцій у розмірі 66237,03 грн.

1.2. Позовна заява мотивована тим, що у період з 30.11.2016 по 12.01.2016 Головним управлінням ДФС у Закарпатській області була проведена планова виїзна документальна перевірка ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.09.2015. За результатами перевірки викладеними у Акті № 3/07-16/14-01/00274105 від 19 січня 2016 року контролюючим органом 2 лютого 2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 66237,03 грн. у зв’язку з порушенням вимог пп. 39.2.1.2, пп. 39.1.4 та пп. 39.4.2 ст. 39 Податкового кодексу України.

Позивач зазначає, що у Акті перевірки податковий орган дійшов висновку про протиправне недекларування підприємством у звіті про контрольовані операції за 2015 рік господарських операцій з нерезидентом – фірмою East-West Chemicals Asset Management на загальну суму 6623702,80 грн.

ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» вважає, що податковим органом неправильно застосовано норми податкового законодавства, що проявилося у помилковому віднесенні відповідачем господарських операцій ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» з фірмою East-West Chemicals Asset Management на суму 6623702,80 грн., до контрольованих. Позивач вважає, що вказані дії Головного управління ДФС у Закарпатській області призвели до прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

1.3. Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду Калинич Я.М. від 28 квітня 2017 року відкрито провадження у даній справі та запропоновано Головному управлінню ДФС у Закарпатській області надати заперечення на позовну заяву.

1.4. 13 червня 2017 року від Головного управління ДФС у Закарпатській області до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшли заперечення проти позову, які мотивовані тим, що в ході перевірки контролюючим органом на підставі первинних бухгалтерських документів встановлено порушення позивачем приписів пп. 39.2.1.2, пп. 39.1.4 та пп. 39.4.2 ст. 39 Податкового кодексу України в частині заниження обсягів контрольованих операцій за 2015 рік на загальну суму 6623702,80 грн. Відповідач вважає, що діяв в межах визначених чинним законодавством України та просить відмовити у задоволенні позову ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат».

2.ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

2.1. Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

2.2. З 30.11.2016 по 12.01.2016 Головним управлінням ДФС у Закарпатській області була проведена планова виїзна документальна перевірка ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.09.2015. Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем, серед іншого, вимог пп. 39.2.1.2, пп. 39.1.4 та пп. 39.4.2 ст. 39 Податкового кодексу України. У зв’язку зі встановленими порушеннями Головним управлінням ДФС у Закарпатській області 2 лютого 2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 66237,03 грн. (а.с. 9-93, 94).

2.3. 26 квітня 2016 року ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» подано до податкового органу звіт про контрольовані операції за 2015 рік № НОМЕР_2 із зазначенням загальної суми контрольованих операцій у розмірі 8442214 грн. Під час планової виїзної документальної перевірки контролюючим органом проведено перевірку відомостей надених у: регістрах синтетичного та аналітичного обліку про бухгалтерських рахунках 362 «Розрахунки з іноземними покупцями», 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками», 6852 «Розрахунки з іншими кредиторами (в іноземній валюті)», 9410 «Не валові витрати», 92 «Адміністративні витрати», 39 «Витрати майбутніх періодів»; контрактах від 01.11.2012 № 224-329-VF15, від 23.05.2008 № 720-629-FB08 та додаткових угодах до них, укладених з нерезидентом – фірмою East-West Chemicals Asset Management; актах приймання-передачі виконаних робіт та рахунках-фактурах. За результатами перевірки первинних бухгалтерських документів виявлено факти недекларування у звіті про контрольовані операції за 2015 рік господарських операцій, які підпадають під критерії контрольованих, з нерезидентом – фірмою East-West Chemicals Asset Management на загальну суму 6623702,80 грн. Відтак, загальний обсяг господарських операцій ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» з фірмою East-West Chemicals Asset Management проведених у 2015 році склав 15256061,84 грн.

2.4. Враховуючи наведене, господарські операції здійснені позивачем з фірмою East-West Chemicals Asset Management визнаються контрольованими згідно з підпунктами пп. 39.2.1.2, пп. 39.2.1.7 та пп. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України. При цьому, ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» не включено до звіту про контрольовані операції за 2015 рік від 26.04.2016 № НОМЕР_2 операції на загальну суму 6623702,80 грн.

2.5.Розглядаючи дану справу, суд оцінює оскаржувані дії відповідача на відповідність ст. 19 Конституції України, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

3. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

3.1. Конституція України:

Стаття 19

«... Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Стаття 34

«Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір».

3.2. Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.

Стаття 4

«…4.1.1. загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу;

4.1.2. рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу …».

Стаття 16

«… 16.1.2. вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

16.1.3. подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

16.1.4. сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

16.1.5. подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання;

16.1.6. подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку);

16.1.7. подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством …»

Стаття 39

«… 39.1. Принцип "витягнутої руки"

39.1.1. Платник податку, який бере участь у контрольованій операції, повинен визначати обсяг його оподатковуваного прибутку відповідно до принципу "витягнутої руки".

39.1.3. Якщо умови в одній чи більше контрольованих операціях не відповідають принципу "витягнутої руки", прибуток, який був би нарахований платнику податків в умовах контрольованої операції, що відповідає зазначеному принципу, включається до оподатковуваного прибутку платника податку.

39.1.4. Встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" проводиться за методами, визначеними пунктом 39.3 цієї статті, з метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток підприємств.

39.2.1.1. Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.

39.2.1.4. Господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, але не виключно:

операції з товарами, такими як сировина, готова продукція тощо;

операції з придбання (продажу) послуг;

операції з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об’єктами інтелектуальної власності;

фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо;

операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів.

39.2.1.7. Господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік …»

Стаття 120

«…120.3. Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:

300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції …».

3.3. Кодекс адміністративного судочинства України:

Стаття 2

«… у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку…».

4. ОЦІНКА СУДУ

4.1. Позивач стверджує, що контролюючим органом безпідставно віднесено господарські операції на суму 6623702,80 грн. з фірмою East-West Chemicals Asset Management до контрольованих, оскільки вони не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Отже, суть позову полягає у протиправних, на думку позивача, діях відповідача щодо винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, за наслідками проведеної перевірки.

Щодо контрольованих операцій

4.2. Надаючи оцінку тому, чи були дотриманні відповідачем вимоги положень Податкового кодексу України при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить з такого.

Позивач здійснював господарські операції у 2015 році з фірмою East-West Chemicals Asset Management (нерезидент, Республіка Кіпр).

За даними бухгалтерського обліку обсяг здійснених господарських операцій позивача протягом 2015 року із зазначеним контрагентом перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за 2015 рік та становить 15256061,80грн.

Задекларований дохід позивача у 2015 році становить 692377754 грн., тобто річний дохід платника податків перевищує 50 млн. грн.

З матеріалів справи вбачається, що суми надходжень і розрахунків за 2015 рік у цій частині жодною із сторін не оспорюються. Предметом спору є необхідність включення до Звіту про здійснення контрольованих господарських операцій за 2015 рік суми контрольованих операцій у розмірі 6623702,80 грн.

Відповідно до п.п. 39.2.1.7 ст. 39 Податкового кодексу України для визнання господарських операцій контрольованими мали одночасно виконуватись такі умови:

- загальний обсяг доходу платника податків та/або його пов'язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств, перевищує 20 млн. гривень за відповідний податковий (звітний) календарний рік;

- обсяг групи таких господарських операцій платника податків та/або його пов'язаних осіб з одним контрагентом перевищує 1 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість) або 3 відсотки доходу, що враховується під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств, платника податків за відповідний податковий (звітний) рік.

З урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансферного ціноутворення» - (далі по тексту - Закон № 609 (набрав чинності з 13 серпня 2015 року), згідно з п.п. 39.2.1.7 ст. 39 Кодексу для визнання господарських операцій контрольованими необхідним є одночасне виконання наступних умов:

- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Разом з цим, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 609 визначено, що формування звіту про контрольовані операції та у випадках, передбачених Податковим кодексом України, документації з трансфертного ціноутворення за господарські операції, здійснені у 2015 році, здійснюється на підставі та з урахуванням норм цього Закону.

Таким чином, для всіх господарських операцій, передбачених п.п. 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і п.п. 39.2.1.5 ст. 39 Податкового кодексу України, та здійснених платниками податків з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року, вартісний критерій визначається відповідно до норм п.п. 39.2.1.7 ст. 39 Кодексу, у редакції Закону № 609.

Відповідно до п.п. 39.2.1.2 ст. 39 Податкового кодексу України для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.

Протягом 2015 року діяло декілька затверджених розпорядженнями Кабінету Міністрів України відповідних переліків, а саме:

перелік держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 1042 (діяв до 14.05.2015);

перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року № 449-р (термін дії з 14.05.2015 до 16.09.2015);

перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 977-р (діє з 16.09.2015).

У кожному із цих Порядків зазначено Республіку Кіпр як державу (територію) які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України.

З урахуванням положень п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, для визнання господарських операцій платника податків з контрагентами-нерезидентами контрольованими, застосовується затверджений Кабінетом Міністрів України перелік держав (територій), чинний на час здійснення таких господарських операцій, за умови дотримання вартісного критерію, встановленого п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.

Для визначення обсягу господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, передбаченого п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу (більше 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік), враховуються тільки обсяг господарських операцій з таким контрагентом, здійснених під час, коли відповідна країна була включена до вищезазначених переліків держав (територій).

При цьому обсяг річного доходу платника податків відповідно до п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу розраховується за весь податковий (звітний) рік.

Таким чином, для платника податків, річний дохід якого від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, в цілому за 2015 рік перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків), контрольованими операціями згідно з п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України будуть визнаватись виключно господарські операції, здійснені з нерезидентом в період, коли відповідна держава (територія) була включена до вищезазначених переліків, за умови, що обсяг таких операцій перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків). Інформація про ці контрольовані операції має бути відображена у звіті про контрольовані операції.

З огляду на зазначене позовна заява ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» не підлягає задоволенню. Товариство як платник податків не включив до звіту про КО за 2015 рік суму проведених з контрагентом-нерезидентом фірмою East-West Chemicals Asset Management (Республіка Кіпр) у розмірі 6623702,80 грн., а тому застосування до позивача штрафних санкцій передбачених ст. 120 ПК України є правомірним.

Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову товариства з додатковою відповідальністю "Перечинський лісохімічний комбінат" до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

СуддяОСОБА_5