
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/366/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову та зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 01.12.2017, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, дві матеріальні допомоги, дві грошові винагороди, компенсацію за невикористану відпустку, виплату УБД до 9 травня, нічні та виплатити недоплачену з 01.12.2017 пенсію та виплачувати в подальшому пенсію в перерахованому розмірі.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що із 19.07.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В грудні 2017 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з врахуванням 2 матеріальних допомог, двух грошових винагород, компенсації за невикористану відпустку, виплату УБД до 9 травня, нічних. Проте, листом від 29.12.2017, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило в проведенні перерахунку, оскільки вказані виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 23.01.2018 відкрито спрощене провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін.
Ухвалою від 22.02.2018 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 14:00 12.03.2018.
12.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 при визначенні розміру пенсії, окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення. А тому вказаний позов прямо суперечить нормам чинного законодавства. Крім того, вказав, що оскільки позивач звернувся до управління із заявою 18.12.2017, тому перерахунок пенсії може бути проведений лише з 01.01.2018, а отже, позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії за період з 01.12.2017 по 31.12.2017 слід залишити без розгляду.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 19.07.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
18.12.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, до якої включити: дві матеріальні допомоги, дві грошові винагороди, компенсацію за невикористану відпустку, виплату УБД до 9 травня, нічні та виплатити недоплачену з пенсію. (а.с.8)
Листом від 29.12.2017 №4173/П-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що вказані у заяві виплати не є щомісячними видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислена пенсія відсутні (а.с. 9).
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся з позовом до суду за захистом своїх прав.
Суд погоджується з позицією відповідача часково з огляду на наступне.
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Предметом оскарження в даній справі є неправомірність відмови Головного управління Пенсійного фонду України щодо віднесення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, двох грошових винагород, виплати УБД до 9 травня , компенсації за невикористану відпустку та нічних до складу грошового забезпечення, на підставі якого здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи довідок УМВС у Житомирській області та ГУ Нацполіції в Житомирській області за період з 01.07.2014 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.06.2016 позивачу виплачувалось грошове забезпечення, що включає 2135,00 грн. - матеріальної допомоги; 11432,00 грн. - грошової допомоги; 2430,68 грн. -компенсації за невикористану відпустку, 920,00 грн. - грошової допомоги УБД до 9 травня, 813,47 грн. - нічних. (а.с.10-11)
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Суд вважає за необхідне зазначити, що вказаною статтею не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії матеріальних допомоги, грошових винагород, компенсації за невикористану відпустку, виплати УБД до 9 травня.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за участь в АТО, компенсації за невикористану відпустку та грошова допомога учаснику бойових дій не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення, оскільки носять разовий характер.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у подібних правовідносинах по справі №286/2987/16 (К/9901/1465/17).
Отже, положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Таким чином, враховуючи правову позицію Верховного Суду та рішення Конституційного Суду України, суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням двох матеріальних допомог, двох грошових винагород, компенсації за невикористану відпустку та виплату УБД до 9 травня, оскільки такі виплати носять разовий характер, тому відмова позивачу у перерахунку пенсії з включення таких виплат є правомірною, а позовні вимоги з даного приводу безпідставні.
Що стосується перерахунку пенсії з урахуванням доплати за службу в нічний час.
Так, Додаток 26 до Постанови КМУ "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 (зі змінами і доповненнями) та пп.3 п.5 Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 передбачає, зокрема, такий додатковий вид грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та поліцейських, як доплату за службу в нічний час.
З огляду на викладене, можна зробити висновок, що неврахування відповідачем доплати за службу в нічний час при призначенні пенсії позивачу є неправомірними, оскільки позивач отримував щомісячно таку доплату за службу, а отже, вона мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Дана позиція узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України викладеного у постанові від 20 січня 2015 року у справі №21-418а14.
Отже, враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов"язання відповідача провести перерахунок пенсії, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, доплат за службу в нічний час підлягають задоволенню.
Щодо періоду, за який просить провести перерахунок позивач, а саме з 01.12.2017, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи пенсія за вислугу років позивачу була призначена з 19.07.2016, при цьому, у вказаному листі зазначено, що при обчисленні пенсії враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
Вважаючи, що при призначенні пенсії до складу грошового забезпечення включено не всі види грошового забезпечення, позивач 18.12.2017 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія матеріальної допомоги, двух грошових винагород, компенсації за невикористану відпустку, виплату УБД до 9 травня, нічних на підставі довідок про грошове забезпечення від 02.10.2017, додавши їх до своєї заяви.
Тобто, позивач повідомив відповідача про не включення до складу грошового забезпечення вказаних виплат 18.12.2017.
Таким чином, суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст.151 Закону України №2262-XII, ГУ Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо лише з 18.12.2017 на підставі поданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення .
Отже, суд вважає, що підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 01.12.2017 відсутні, оскільки при призначенні пенсії відповідачу не було відомо про обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії, а тому вимоги стосовно перерахунку пенсії з 01.12.2017 по 31.12.2017 є безпідставними.
При цьому, суд відмічає, що питання стосовно неправомірності дій відповідача при призначенні пенсії, позивачем у позові не ставиться.
Крім того, суд вважає, що у даному позивач не є таким, що набув права на підвищення пенсії в розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII та наявність підстав для виплати різниці, оскільки викладені вище обставини лише впливають на розмір вже призначеної пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов"язання здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 01.12.2017 по 31.12.2017 задоволенню не підлягають, як безпідставні.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виключно шляхом визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2018, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, доплат за службу в нічний час та виплатити недоплачену пенсію, з огляду на що позов задовольняє частково.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) у проведенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, 11501, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул.Ольжича,7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, 11501, ідентифікаційний код НОМЕР_1) , починаючи з 01.01.2018, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, доплат за службу в нічний час та виплатити недоплачену пенсію.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос