Рішення № 72676263, 05.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
806/3154/17
Номер документу
72676263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2018 року м.Житомир справа № 806/3154/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

за участю: представник позивача ОСОБА_1,

представники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служба України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області до Романівського комунального підприємства "Сервіс" про застосування заходів реагування,

встановив:

Державна служба України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області звернулася з позовом до Романівського комунального підприємства "Сервіс" про застосування заходів реагування шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Заявою від 05.03.2018року Позивач зменшив свої позовні вимоги в частині виявлених порушень.

Ухвалою суду від 21.11.2017року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі і призначено її до розгляду за правилами скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.

Ухвалою суду від 14.12.2017року справу було призначено до судового розгляду в судовому засіданні. Ухвалою суду від 31.01.2018року у справі була оголошена перерва за клопотанням представників сторін для проведення позапланової перевірки відносно Відповідача.

В судовому засіданні представники Управління Держпраці у Житомирській області, Позивача в даній справі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що в період з 01.11.2017року по 07.11.2017року посадовими особами управління проведено планову перевірку підприємства на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки було виявлено цілий ряд порушень, які створюють загрозу життю працівників підприємства. У зв'язку з виявленням вказаних порушень попереджено Відповідача про негайне зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. В ході позапланової перевірки Відповідач ряд порушень усунув, але наявні інші порушення слугують підставою для застосування заходів реагування шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Представники Романівського комунального підприємства "Сервіс", Відповідача по справі, в судовому засіданні проти позову частково заперечили і пояснили, що дійсно в ході планової перевірки були виявлені численні порушення на підприємстві вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Ряд таких порушень на підприємстві усунено.

На думку представників Відповідача, підприємству передано лише балансову вартість житлового фонду смт.Романів, а не самі об'єкти, а тому у підприємства відсутні зобов'язання щодо забезпечення належного проведення робіт по експлуатації таких об'єктів.

Заслухавши доводи представників Сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав застосування заходів реагування шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки регулюються правовими нормами Законом України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ (надалі - Закон №2694-ХІІ), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки № 1853/09 від 31.10.2017 року, виданого на підставі наказу № 2038, посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку Романівського комунального підприємства "Сервіс" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки Позивачем складено акт перевірки суб'єкта господарювання № 1853/09 від 07.11.2017 року.

Згідно із розділом 5 цього акту, під час перевірки було виявлено цілий ряд порушень Романівським комунальним підприємством "Сервіс", які створюють загрозу життю працівників підприємства. У зв'язку з виявленням вказаних порушень в акті перевірки попереджено Відповідача про негайне зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Акт отримано та підписано керівником Романівського комунального підприємства "Сервіс" ОСОБА_2 07.11.2017 року без заперечень і зауважень.

В ході проведеної 13.02.2018року позапланової перевірки було встановлено, що Відповідачем усунено лише ряд порушень та продовжують мати місце інші порушення при виконанні робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- систем газопостачання житлового фонду РКП "Сервіс";

- систем електропостачання житлового фонду РКП "Сервіс";

- робіт у відділенні решіток КНС № 1,2,3;

- робіт у колодязях;

- робіт по експлуатації водогрійного котла на твердому паливі;

- тельферу в КНС № 2;

- тельферу в КНС № 3.

На думку Позивача, саме вказані порушення створюють загрозу життю працівників підприємства та потребують застосування заходів реагування шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно частини 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

За приписами ч.5 ст. 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

В судовому засіданні встановлено та фактично визнається представниками Відповідача порушення Романівським комунальним підприємством "Сервіс" вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.

Так, як зазначено в акті перевірки, Відповідач не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок житлового фонду, відсутні акти опосвідчення стану безпеки електроустановок, відсутній журнал обліку та перевірки засобів захисту при виконанні електротехнічних робіт, відсутні засоби індивідуального захисту, не призначена особа для виконання функцій служби охорони праці, облік нещасних випадків не ведеться, тощо.

Відповідач, як балансоутримувач не забезпечив безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових та вентиляційних каналів житлового фонду.

У Відповідача відсутні умови для безпечного проведення робіт в КНС (відсутні понижуючі трансформатори, газоаналізатори для контролю загазованості, дренажні насоси експлуатуються із порушеннями, для виконання робіт в колодязях працівники не забезпечені жодними належними засобами індивідуального захисту, тощо).

Відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107, виключно за наявності спеціального дозволу здійснюються такі види робіт підвищеної небезпеки:

- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатках 3 і 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

- ремонт, експлуатація та ліквідація підземних споруд, не пов'язаних з видобутком корисних копалин.

Лише за наявності спеціального дозволу можуть експлуатуватися водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.

Всупереч вимогам вказаної постанови КМ України N 1107 у Відповідача відсутні спеціальні дозволи на виконання робіт у відділенні решіток КНС № 1,2,3, робіт у колодязях, робіт по експлуатації водогрійного котла на твердому паливі, та на експлуатацію тельферу в КНС № 2 та тельферу в КНС № 3.

Відповідачем доказів щодо усунення порушень, зазначених у акті перевірки Управління Держпраці у Житомирській області від 07.11.2017 року № 1853/09 суду надано не було.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Управління Держпраці у Житомирській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити, застосувати до Романівського комунального підприємства "Сервіс" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- систем газопостачання житлового фонду РКП "Сервіс";

- систем електропостачання житлового фонду РКП "Сервіс";

- робіт у відділенні решіток КНС № 1,2,3;

- робіт у колодязях;

- робіт по експлуатації водогрійного котла на твердому паливі;

- тельферу в КНС № 2;

- тельферу в КНС № 3, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 07 листопада 2017 року № 1853/09.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 12 березня 2018 року