Постанова № 7267606, 01.10.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.10.2009
Номер справи
2а-7354/09/10/0170
Номер документу
7267606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

01.10.09Справа №2а-7354/09/10/0170 14:39 м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.

за участю представників сторін:

прокурора - не з'явився;

від позивача – Воропай О.В., представник по довіреності №14443/10/10/10-0 від 28.09.2009 р.;

від відповідача – не з’явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Керчі АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

до Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаментуУкраїни з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим

про стягнення податкової заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Керчі АР Крим 11 червня 2009 року звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим до Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим та просить стягнути з відповідача заборгованість по податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів в сумі 15143грн.49коп., що виникла станом на 28.05.2009 р. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем до ДПІ в м. Керчі АР Крим надавались розрахунки по податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів, якими платником податку самостійно нараховано податкове зобов'язання. Зазначене податкове зобов’язання узгоджене відповідачем у встановленому порядку, однак на час розгляду справи до бюджету не сплачено. Крім того, за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів до відповідача були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня. Податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій отримане відповідачем у встановленому порядку, однак заборгованість по штрафним санкціям та по пені до бюджету теж не сплачена. У зв’язку з викладеним, позивач просить стягнути з відповідача зазначену податкову заборгованість у судовому порядку.

У судовому засіданні 01 жовтня 2009 року представником позивача було надано заяву про відмову від частини позовних вимог, згідно з якою станом на зазначену дату відповідачем погашена частина заборгованості в сумі 177грн.75коп. по податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів, у зв’язку з чим позивач відмовляється від частини позовних вимог в зазначеній сумі та просить стягнути з відповідача 14965грн.74коп. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.10.2009 року прийнято відмову Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим від адміністративного позову до Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим про стягнення податкової заборгованості з податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів у сумі 177грн.75коп.; провадження по справі №2а-7354/09/10/0170 в частині стягнення заборгованості в сумі 177грн.75коп. закрито.

Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.

У судове засідання прокурор та відповідач не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином та завчасно - рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.40-41), клопотання щодо неможливості розгляду справи за відсутністю прокурора та представника відповідача до суду не надходило, про причини неприбуття учасники процесу не повідомили.

Суд, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність в матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, з врахуванням думки представника позивача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності прокурора та представника відповідача.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Керченська виправна колонія №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим (код ЄДРПОУ 08563872, юридична адреса: 98330, АР Крим, м. Керч, Індустріальне шосе, буд.17) 29.11.1999 року зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11411050001001110 - а.с.13, 34-35). Згідно з довідкою Відділу статистики в м. Керчі АР Крим від 20.05.2009 р. №01-34/401 (а.с.28) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, відомості про зміну юридичної адреси відсутні.

Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”, взятий на облік в ДПІ в м. Керчі АРК 11.02.2000 року за №283, що підтверджено довідкою №39 від 11.02.2000 року (а.с.29).

Суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі – Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.1991 р. №1963-XII платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Статтею 5 даного Закону визначені строки сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів: згідно частини 1 статті 5 юридичними особами податок сплачується щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідачем до ДПІ в м. Керчі АР Крим були надані Розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2007, 2008 та 2009 роки (надані відповідно 22.02.2007 року, 28.02.2008 року та 26.02.2009 року), згідно з якими ним самостійно нараховано податкове зобов'язання, що підлягало сплаті рівними частками у строк до 15 квітня, до 15 липня, до 15 жовтня поточного року та до 15 січня наступного року: на 2007 рік - у загальній сумі 5562грн.00коп. (а.с.33), на 2008 рік - у загальній сумі 2781грн.00коп. (а.с.33) та на 2009 рік – у загальній сумі 2060грн.00коп. (а.с.30). Крім того, відповідачем до ДПІ в м. Керчі АР Крим 18.03.2009 року було надано уточнюючий розрахунок (а.с.98), згідно з яким сума податку за 2009 рік зменшена до 711грн.00коп. (а.с.30-31).

Також суд зазначає, що зазначеним підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом, зокрема, за результатами проведеної документальної перевірки, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 рок №509-ХІІ передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим 12.05.2009 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов’язання по податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 та статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкових зобов’язань по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Результати перевірки знайшли відображення в акті №881/17-3/08563872 від 12.05.2009 року (а.с.27). Зазначений акт перевірки було вручено посадовим особам відповідача, що підтверджено їх підписами на акті перевірки. Суд зазначає, що даний акт керівником та головним бухгалтером Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим підписано без заперечень, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості стосовно подання таких заперечень відповідачем до ДПІ після підписання акту перевірки.

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0006411702/0 від 12.05.2009 року (а.с.26) про застосування штрафних санкцій по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 1889грн.13коп. (у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу).

Зазначене податкове повідомлення-рішення вручено уповноваженій особі відповідача 12 травня 2009 року, що підтверджено підписом на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.26).

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення в адміністративному та/або судовому порядку, його скасування, визнання неправомірним тощо.

Згідно з частиною 3 статті 7 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” недоїмки із сплати податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством.

Згідно даних особового рахунку (а.с.21-25, 47-51) та розрахунку суми позовних вимог у відповідача станом на 28 травня 2009 року була наявна заборгованість по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 11271грн.19коп. (заборгованість по основному платежу).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов’язання по податку на додану вартість в загальній сумі 11271грн.19коп.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

На суму податкового боргу відповідача по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів нараховано пеню у загальній сумі 3872грн.03коп., що підтверджено копією особового рахунку відповідача за 2009 рік (а.с.49-51) та розрахунком суми пені (а.с.9).

Згідно даних особового рахунку (а.с.49-51), розрахунку суми заборгованості (а.с.7) відповідачем з урахуванням часткової сплати в сумі 177грн.75коп. не сплачена заборгованість по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в загальній сумі 14965грн.74коп.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).

На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/137 від 22.10.2001 р. (а.с.20), яка отримана відповідачем 03.11.2001 року, що підтверджено підписом уповноваженої особи відповідача на поштовому повідомленні (а.с.20), та друга податкова вимога №2/627 від 03.12.2001 р., яка згідно поштового повідомлення отримана 12.12.2001 року (а.с.20).

Суд вважає необхідним зазначити, що прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги у судовому порядку відповідачем не оскаржувались, на час розгляду справи не визнані неправомірними та не скасовані, будь-які документи, що підтверджують необґрунтованість та неправомірність застосування штрафних санкцій відповідачем під час розгляду справи у суді не надано. У зв’язку з викладеним, суд зазначає, що на час розгляду справи в матеріалах справи відсутні будь-які відомості, що дають підстави вважати дії та прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення і податкові вимоги неправомірними та необґрунтованими.

Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень та податкових вимог.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні 01 жовтня 2009 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 жовтня 2009 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Керченської виправної колонії №126 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Автономній Республіці Крим (код ЄДРПОУ 08563872, юридична адреса: 98330, АР Крим, м. Керч, Індустріальне шосе, буд.17) до Місцевого бюджету м. Керч АР Крим (р/р 33219807700019, УДК в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740946, код платежу 12020100) заборгованість по податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів в сумі 14965 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят п'ять) гривень 74 копійки.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                     Кудряшова А.М.