
Справа № 909/1169/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.02.2018 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В., при секретарі судового засідання Сегін І. В., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 909/1169/17 за позовом Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про стягнення з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 1 222 грн 11 коп.
Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (скорочене найменування - Надвірнянське ОУ ПФУ) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації (скорочене найменування - УСЗН РДА) переплати пенсій на загальну суму 1 222 грн 11 коп. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач надав позивачу недостовірні відомості, внаслідок чого була завдана шкода бюджету Пенсійного фонду України в розмірі 1 222 грн 11 коп. у зв'язку із переплатою пенсій по пенсійних справах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6
19 грудня 2017 р., Господарський суд Івано-Франківської області відкрив провадження у справі за позовом Надвірнянського ОУ ПФУ про стягнення з УСЗН РДА 1 222 грн 11 коп., підготовче засідання призначив на 23 січня 2018 р.
22 січня 2018 р., до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що відповідач проти позову заперечує, оскільки вважає, що законодавством визначений вичерпний перелік підстав для стягнення надміру виплачених пенсій. Зокрема, такі підстави визначені статтями 50 і 103 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а необхідною умовою застосування цих норм є зловживання з боку пенсіонера; крім того, у діях відповідача немає порушень, які б призвели до переплати пенсій.
23 січня 2018 р., підготовче засідання суд відклав на 15 лютого 2018 р.
31 січня 2018 р., до канцелярії від позивача надійшли заперечення на відзив на позовну заяву, відповідно до яких позивач вважає, що переплата пенсій відбулась у зв'язку із невчасним поданням відповідачем корегуючих індивідуальних відомостей по застрахованих особах, що призвело до нарахування пенсій у завищеному розмірі та, як наслідок, завдання шкоди бюджету Пенсійного фонду України.
В судовому засіданні, яке відбулось 15 лютого 2018 р., представник відповідача зазначив, що УСЗН РДА подавало звіти до Надвірнянського ОУ ПФУ на підставі наявних у УСЗН РДА станом на день подання цих звітів даних. Разом з тим, розбіжності індивідуальних відомостей по застрахованих особах є результатом несвоєчасного повідомлення відповідача особами, яким були призначені компенсаційні виплати, про факти, що були підставами для припинення таких виплат. Чинне ж на момент подання звітів законодавство не передбачало подання так званих корегуючих звітів.
15 лютого 2018 р., підготовче провадження у даній справі суд закрив, а розгляд справи по суті призначив на 28 лютого 2018 р.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
на обліку в УСЗН РДА (відповідач) перебували ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 та отримували щомісячні компенсаційні виплати як непрацюючі працездатні особи, зокрема, ОСОБА_6 - по догляду за особою з інвалідністю першої групи, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - по догляду за особами, які досягли 80-річного віку.
Даним особам були призначені компенсаційні виплати на підставі поданих ними до УСЗН РДА документів.
Відповідач протоколом № 802026 від 28 лютого 2005 р. призначив ОСОБА_6 компенсаційні виплати по догляду за особою з інвалідністю І групи - ОСОБА_7 з 24 лютого 2005 р. по 16 березня 2009 р. в розмірі 5 грн 76 коп.
16 вересня 2008 р., у зв'язку зі смертю ОСОБА_7 такі виплати були припинені.
23 лютого 2009 р., ОСОБА_6 звернулась до Надвірнянського ОУ ПФУ (позивач) із заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідач протоколом № 800408 від 19 січня 2005 р. призначив ОСОБА_5 компенсаційні виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку - ОСОБА_8 з 20 березня 2003 р. по 31 грудня 2005 р. в розмірі 5 грн 76 коп.
26 жовтня 2009 р., ОСОБА_5 звернулась до позивача із заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідач протоколами № 152676 від 16 травня 2002 р. та № 801712 від 01 листопада 2004 р. призначив ОСОБА_4 компенсаційні виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку - ОСОБА_9 з 25 березня 2002 р. по 31 грудня 2003 р. та з 01 грудня 2004 р. по 31 грудня 2005 р. в розмірі 5 грн 76 коп.
23 травня 2003 р., ОСОБА_4 звернулась до позивача із заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідач рішенням від 18 червня 2014 р. призначив ОСОБА_3 компенсаційні виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку - ОСОБА_10 з 04 червня 2014 р. по 11 січня 2023 р. в розмірі 5 грн 76 коп.
07 вересня 2015 р., компенсаційні виплати ОСОБА_3 були припинені.
У жовтні 2015 р., ОСОБА_3 звернувся до позивача із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Розбіжності індивідуальних відомостей по застрахованих особах позивач виявив в ході проведених перевірок, про що склав відповідні акти.
Відтак, при призначенні пенсій позивач помилково врахував періоди, за які ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 були припинені компенсаційні виплати, у зв'язку з чим зазначеним особам пенсія була виплачена надміру.
Надвірнянське ОУ ПФУ зверталось до УСЗН РДА із претензіями про добровільне відшкодування переплати пенсій, однак відповідач відхилив претензії позивача, оскільки вважав, що переплата пенсії відбулась з вини самого позивача.
Отже, предметом даного спору є стягнення з відповідача на користь позивача шкоди, завданої внаслідок надміру виплачених пенсій.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 2 Порядку відшкодування коштів, надмірно виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 р. № 6-4, переплатою пенсій та грошової допомоги є сума пенсій та грошової допомоги, виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Згідно з пунктами 3, 4 цього Порядку, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії. У разі припинення виплати пенсії відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.
За змістом ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Дана стаття визначає спеціальний порядок відшкодування надміру виплачених пенсій.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Стаття 14 цього Закону визначає перелік осіб, що є страхувальниками.
Як вбачається із змісту зазначених норм, відповідач в даному випадку не є страхувальником в розумінні статей 1, 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відтак до нього не можуть бути застосовані положення ст. 50 цього Закону.
Як пояснив представник позивача, із вимогами про добровільне повернення пенсіонерами надміру виплачених пенсій чи стягнення таких коштів у судовому порядку Надвірнянське ОУ ПФУ не зверталось.
Таким чином, позивач не реалізував своє право на повернення надміру виплачених пенсій ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 у порядку, що визначений ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За змістом ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Наведена норма передбачає загальні підстави для відшкодування шкоди в межах позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди. Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. При цьому, для виникнення зобов'язання з відшкодування шкоди необхідна наявність сукупності умов, які формують склад правопорушення, що є підставою для цивільно-правової відповідальності, а саме: шкоди, протиправної поведінки, причинного зв'язку між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача, а також вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Відповідно до положень ст. 1173 ЦК України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
При цьому відповідальність за шкоду, завдану органом державної влади, органом влади Автономної республіки Крим або органом місцевого самоврядування, настає незалежно від вини цих органів, тобто і при випадковому завданні. За таких обставин, необхідною підставою для притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди є неправомірні дії цього органу, наявність шкоди та причинний зв'язок між неправомірними діями і заподіяною шкодою. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Суб'єктами відповідальності, відповідно до ст. 1173 ЦК України, є органи державної влади або місцевого самоврядування.
Відповідно до Положення про Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Надвірнянської районної державної адміністрації від 24 лютого 2017 р. № 69, УСЗН РДА входить до складу Надвірнянської районної державної адміністрації, основним його завданням є забезпечення реалізації державної соціальної політики на відповідній території у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Відтак, УСЗН РДА є суб'єктом відповідальності, передбаченої ст. 1173 ЦК України.
Разом з тим, у діях відповідача суд не вбачає протиправної поведінки, оскільки УСЗН РДА подавало звіти до Надвірнянського ОУ ПФУ на підставі наявних у УСЗН РДА станом на день подання цих звітів даних. Разом з тим, розбіжності індивідуальних відомостей по застрахованих особах є результатом несвоєчасного повідомлення відповідача особами, яким були призначені компенсаційні виплати, про факти, що були підставами для припинення таких виплат.
У зв'язку із викладеним, підстави для задоволення позову відсутні.
Щодо розподілу судових витрат слід зазначити таке.
Сплата судового збору здійснюється в порядку і розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір". Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір (у чинній на момент подання позовної заяви до суду редакції) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України.
Відповідно до ч. 2 ст. 129 ГПК України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Враховуючи наведене, судовий збір суд не стягує.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
у позові Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (78405, Івано-Франківська обл., м. Надвірна, майдан Шевченка, 3; ідентифікаційний код 40386749) про стягнення з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації (78405, Івано-Франківська обл., м. Надвірна, майдан Шевченка, 3; ідентифікаційний код 03193407) 1 222 грн 11 коп. - відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ткаченко І. В.
Повне рішення складено 09 березня 2018 р.