
Справа № 591/5933/17
Провадження № 2-а/591/68/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 20198 року Зарічний районний суд м. Суми в складі
головуючого - судді Бурди Б.В.,
за участю секретаря – Сітало Я.ҐВ.
розглянувши в загальному позовному провадженні в залі суду в м. Суми справу 591/5933/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Міністерства оборони України (місцезнаходження: м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, буд. 6, код за ЄДРПОУ 22990305), 3-я особа - ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат (місцезнаходження м. Суми вул. Г. Кондратьєва, 30) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що він проходив військову службу в Збройних Силах Радянського Союзу з 28.06.1982 року по 27.06.1984 року, в тому числі брав участь у бойових діях в Республіці, під час проходження якої він захворів. Внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, йому було встановлено ІІІ групу інвалідності. Звернувшись до Департаменту фінансів Міністерства оборони України з приводу отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», він отримав відмову. Вказані дії відповідача він оскаржив у судовому порядку та Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 20.03.2017 року з урахуванням Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2017 року дії відповідача були визнані протиправними та зобов’язано Міністерство оборони України вчинити дії щодо призначення йому одноразової грошової допомоги передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008р.. Рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України № 69 від 30.06.2017 року йому було визначено розмір одноразової грошової допомоги по інвалідності в сумі 6426 грн. Він звернувся до Міністерства оборони України з клопотанням про надання роз'яснень з приводу методики розрахунку розміру зазначеної допомоги , а також вжиття заходів на усунення порушень законодавства, що призвели до виплати допомоги у неповному обсязі, на що Міністерство оборони України повідомило його про те, що рішення суду виконано у повному обсязі, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, тобто за останньою посадою, яку він займав на день звільнення, та час звільнення з військової служби, тобто станом на 1984 рік. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки на його думку, розмір одноразової грошової допомоги, на яку він має право у зв'язку з настанням інвалідності третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, повинен обчислюватися з розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на момент встановлення йому групи інвалідності, але за посадою, яку він займав на час звільнення. Тому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії в частині визначення йому розміру одноразової грошової допомоги по інвалідності; зобов'язати Міністерство оборони України здійснити йому перерахунок одноразової грошової допомоги по інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» від 28 травня 2008 року за № 499, виходячи з щомісячного розміру грошового утримання на дату встановлення йому ОСОБА_2 обласною медико - соціальною експертизою ІІІ групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби при виконання інтернаціонального обов'язку.
За клопотанням представника відповідача до участі у розгляді справи залучено 3-ю особу ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат.
Представником відповідача заявлене клопотання про передачу справи для розгляду за предметною підсудністю до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду. Протокольною ухвалою Зарічного районного суду м. Суми у задоволенні даного клопотання відмовлено за необґрунтованістю.
Відповідач суду письмовий відзив на позов не подав та його представник у судове засідання не з’явився.
3-я особа письмових пояснень щодо позову суду не надала та її представник у судове засідання також не з’явився.
Неприбуття в судове засідання без поважних причин представників сторін, які є суб’єктами владних повноважень, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи..
Позивач у судовому засіданні позов підтримав.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані суду докази, суд вважає позов обґрунтованим з огляду на таке.
Позивач проходив військову службу в Демократичній Республіці Афганістан та отримав захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час перебування у країнах, де велися бойові дії.
01 квітня 2011 року позивачу МСЕК визначено ІІІ групу інвалідності, що настала внаслідок захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 20.03.2017 року з урахуванням Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2017 року дії відповідача були визнані протиправними та зобов’язано Міністерство оборони України вчинити дії щодо призначення йому одноразової грошової допомоги передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008р..
З витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із визначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України № 69 від 30.06.2017 року вбачається, що позивачу визначений розмір одноразово грошової допомоги в сумі 6426 грн.
На звернення позивача до Міністерства оборони України з клопотанням про надання роз'яснень з приводу методики розрахунку розміру зазначеної допомоги , а також вжиття заходів на усунення порушень законодавства, що призвели до виплати допомоги у неповному обсязі, Департамент фінансів Міністерство оборони України листом повідомив позивача про те, що рішення суду виконано у повному обсязі та його посилання на норми законодавства, якими передбачено розрахунок розміру допомоги виходячи з грошового забезпечення військовослужбовців на день встановлення інвалідності, визнано безпідставним.
Як вбачається з вказаного листа (а.с. 26-27) розрахунок разової допомоги було проведено позивач виходячи з розміру грошового забезпечення на час звільнення позивача з військової служби (1984 рік) в сумі 85 крб, які були переведені у гривні.
Положеннями ст. 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначено Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» за № 499 від 28 травня 2008 року.
Таким чином, оскільки позивач є особою, звільненою з військовою служби, а інвалідність ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, йому встановлено у 2011 році (тобто після 1 січня 2007), він має право на виплату одноразової грошової допомоги у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України за № 499 від 28 травня 2008 року.
Положеннями ст. 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, позбавлення позивача права на виплати відповідно до нових редакцій вказаних законів є порушенням зазначеної конституційної норми.
Згідно з ч. 3 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акту закону України або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Оскільки вказаний Закон України та Постанова Кабінету Міністрів України мають вищу юридичну силу у порівнянні з листом Міністерства оборони України від 07 листопада 2014 року та Методичними рекомендаціями Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01 липня 2008 року та від 03 серпня 2011 року, останні три правові акти у частині, що суперечить Закону і Постанові, застосуванню при розгляді зазначеної справи, не підлягають.
Пунктом 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 499 встановлено, що грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби - на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому вказана Постанова визначає лише посаду за якою визначається оклад, а не його розмір. Тобто зазначені норми визначають, що грошове забезпечення визначається для звільнених осіб за останньою посадою при звільненні, а не за розміром грошового забезпечення при звільненні, як вважає відповідач.
Трактування, зазначених норм відповідачем, фактично ставить в нерівні умови осіб, які мають право на спірну виплату в залежності від часу, який пройшов з моменту звільнення.
Позивач був звільнений з військової служби у 1984 року, а 01 квітня 2011 року ОСОБА_2 обласною медико - соціальною експертизою йому було встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку.
Таким чином, грошове забезпечення для виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю повинно визначатись за останньою посадою, яку він займав на день звільнення і за якою здійснюється його соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з п. 2 Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) до події, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали чи мали місце.
Враховуючи наведене, суд вважає, що для визначення конкретного розміру складових грошового забезпечення за останньою посадою, яку позивач займав при звільнені, повинні застосовуватися закони та підзаконні нормативні акти, що діяли станом на день встановлення позивачу ОСОБА_2 обласною медико-соціальною експертизою ІІІ групи інвалідності – 01 квітня 2011 року.
Право позивача на призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності 3-ї групи встановлено постановою Зарічного районного суду м. Суми та Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду та не підлягають доказуванню.
Сама постанова Кабінету Міністрів України не встановлює, що треба брати оклад, який був на момент звільнення. Постановою Кабінету Міністрів України визначено, що потрібно виходити з посадового окладу та посади, яку він займав при звільненні, але не розміру, про розмір постанова Кабінету Міністрів України чітко не вказує.
Таким чином, суд вважає, що розмір одноразової грошової допомоги, на яку позивач має право у зв'язку з настанням інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, повинен обчислюватись з розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на момент встановлення позивачу інвалідності.
Доводи відповідача зазначені у наведеному вищі листі Департаменту фінансів МО України, що грошове забезпечення для виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю повинно визначатись на день його звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, тобто за останньою посадою, яку він займав на день звільнення, суд вважає необґрунтованими з вищезазначених підстав.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За наведених обставин, суд приходить обґрунтованість заявленого позову у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України оформлене витягом з протоколу № 69 від 30.06.2017 року в частині визначення ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) розміру одноразової грошової допомоги по інвалідності.
Зобов'язати Міністерства оборони України (місцезнаходження: м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, буд. 6, код за ЄДРПОУ 22990305) здійснити ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок одноразової грошової допомоги по інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» від 28 травня 2008 року за № 499, виходячи з щомісячного розміру грошового утримання на дату встановлення ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) ОСОБА_2 обласною медико - соціальною експертизою ІІІ групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби при виконання інтернаціонального обов'язку, а саме на 01 квітня 2011 року.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення суду складено 12 березня 2018 року.
Суддя