Рішення № 72658539, 23.01.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
761/30540/17
Номер документу
72658539
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/30540/17

Провадження № 2-а/761/166/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Волошина В.О.

при секретарі: Калініченко Є.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про поновлення строку; визнання дій протиправними; зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

В серпні 2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва суду з вказаним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд:

- визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними;

- визнати незаконними дії відповідача відмови у включенні до складу розрахунку пенсії позивача матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації та одноразової премії, які позивач отримував за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 19 липня 2016р. та виплачувати її в подальшому з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації та одноразової премії, які отримував позивач за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням;

- стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат з липня 2016р. по вересень 2017р. у розмірі 16175,24 грн., а також виплатити заборгованість, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що 15 липня 2016р. наказом Державної пенітенціарної служби України за № 175/ОС-16 його звільнено зі служби в Державній кримінально - виконавчій службі України через хворобу, визнано інвалідом ІІ групи та йому призначено пенсію з 19 липня 2016р., проте не в розмірах встановлених чинним законодавством України. Відповідачем не включено до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія суму щомісячної вищезазначені додаткової грошової винагороди, при цьому згадані вище складові грошового забезпечення відображені в наданій відповідачеві довідці виданій Головою комісії з ліквідації ДПтС, однак відповідачем заяву позивача про перерахунок пенсії залишено без задоволення відповідачем. За таких обставин позивач вимушений був звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.

Одночасно з позовом, позивачем було подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, оскільки позивач намагався вирішити спір в позасудовому порядку. проте відповідач несвоєчасно надав відповіді на його звернення.

До судового засідання стороною позивача було подано до суду через канцелярію 23 січня 2018р. заяву про розгляд справи у відсутність позивача, у якій останній просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засіданні не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, що відповідно до положень ст. 205 КАС України не є перешкодою для розгляду справи по суті.

Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З наданих стороною позивача матеріалів, вбачається, що позивачем пропущено визначений законом процесуальний строк звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, з поважної причини, а саме внаслідок несвоєчасних відповідей на його звернення в позасудовому порядку; недотримання строків надання позивачу відповідних довідок.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, і це встановлено судом позивача відповідно до наказу Державної пенітенціарної служби України за № 175/ОС-16 звільнено зі служби в Державній кримінально - виконавчій службі України через хворобу, його визнано інвалідом ІІ групи.

Позивач перебуває на обліку у відповідача з 19 липня 2016р. та отримує пенсію відповідно до положень Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 19 липня 2016р.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 07 листопада 2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (№ 2011-ХІІ) гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією № 260.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Згідно з п. 7 постанови КМУ від 17 липня 1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщиками, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим законом були фактично нараховані (обчисленні) та сплаченні страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки вищенаведені грошові винагороди, а саме: матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога для оздоровлення, індексація та одноразова премія, входили до складу грошового забезпечення з якого було сплачено позивачем єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ці грошові винагороди потрібно враховувати і для обчислення пенсії.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 20 жовтня 2015р. по справі № 559/3342/14-а, який зазначив, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, з суми якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців з якого обчислюється пенсія.

Відповідно до довідки виданої Головою комісії з ліквідації ДПтС позивачу протягом 2014-2016рр. була виплачена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, одноразова премія.

Як зазначає позивач та не заперечує ці обставини відповідач, в його пенсійній справі відсутні відомості щодо включення до грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зазначених вище сум.

Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

За таких обставин, позивач 16 червня 2017р. подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії та довідку видану Головою комісії з ліквідації ДПтС щодо виплат здійснених за 24 місяці, що передували звільненню з деталізацією сум, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідач не надав докази, які б свідчили про здійснення перерахунку пенсії позивачу в порядку, встановленому ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зважаючи на подання документів, які дають право на здійснення такого перерахунку.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, ч.2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме слід визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у включенні до складу розрахунку пенсії позивача, починаючи з 19 липня 2016р. матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації та одноразової премії, які позивач отримував за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням та з метою захисту порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 19 липня 2016р. та виплачувати її в подальшому з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації та одноразової премії, які отримував позивач за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням з урахуванням вже сплачених сум.

Стосовно вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованість пенсійних виплат з липня 2016р. по вересень 2017р. у розмірі 16175,24 грн., то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки стороною позивача не надано суд належних допустимих доказів в обґрунтування зазначеної суми заборгованості.

Відповідно до ст. 139 КАС України, а також враховуючи положення ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі у розмірі 1280,0 грн.

Керуючись ст.ст. 5, 8, 9, 19, 20, 22, 72-77, 79, 143, 192, 211, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України; ст. ст. 3, 19, 22, 46, 58 Конституції України; ст. ст. 9, 15, 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; ст. ст. 43, 63Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

в и р і ш и в :

Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк на звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069. місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16) про поновлення строку; визнання дій протиправними; зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у включенні до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 19 липня 2016р. матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації та одноразової премії, які останній отримував за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 19 липня 2016р. та виплачувати її в подальшому з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації та одноразової премії, які отримував останній за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням з урахуванням вже сплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь держави судовий збір у розмірі 1280,0 /одна тисяча двісті вісімдесят/ грн.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 29 січня 2018р.

Суддя: