Рішення № 72655315, 06.03.2018, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
628/3306/17
Номер документу
72655315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 628/3306/17

Провадження № 2-а/628/15/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року Куп'янський міськрайоний суд Харківської області

У складі: головуючого судді - Коваленко О.А.

при секретарі Горбашовій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Куп'янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області із позовом до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії .

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 06 квітня 2007 року він здобув право на отримання пенсії по інвалідності. З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту він змушений покинути місце проживання у м. Горлівка Донецької області та в 2014 році прибув до смт. Куп'янськ-Вузловий, Харківської області, де був взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа. Згідно розпорядження відділу з призначення перерахунку та виплати пенсій від 19.04.2017 р., позивачу припинено виплату пенсії. Не погоджуючись із вказаними діями, позивач звернувся до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про поновлення виплати пенсії, проте листом від 11 серпня 2017 року позивача повідомлено про те, що виплати пенсії будуть поновлені з 01 листопада 2017, а не з моменту їх припинення на підставі рішення комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореної виконавчим комітетом Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом № 21 від 09.06.2017. Не погоджуючись із вказаними рішеннями та діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.

Представник відповідача - Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі. 05 січня 2018 року ними надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що рішенням комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 31.03.2017 припинено соціальні виплати позивачу з 01.05.2017, у зв'язку із скасуванням довідок відповідно до п. 3 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". 15.05.2017 позивачем отримано нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На підставі пункту 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам комісією прийнято рішення щодо відмови у поновленні виплат з моменту припинення та про поновлення виплат з 01.11.2017. Таким чином, оскаржуване рішення прийнято відповідно до вимог діючого законодавства. У зв'язку із чим, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача - Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову заперечують. В письмових запереченнях зазначив, що відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу пенсії з моменту припинення, тобто з 01.05.2017, оскільки відповідно до пункту 18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення можливо лише через шість місяців після такого припинення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку позивача, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 0000205928 від 15 травня 2017 року, виданої управлінням соціального захисту населення Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в Управлінні як внутрішньо переміщена особа (а.с. 6).

ОСОБА_1 здобув право на отримання пенсії як особа з інвалідністю ІІ групи , що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_3, виданим Пенсійним фондом України 31 липня 2007 року.

З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту на території Донецької області він покинув місце проживання у м. Горлівка Донецької області та прибув в 2014 році до смт. Куп'янськ-Вузловий Харківської області та з 01.08.2014 перебуває на обліку в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.

31.03.2017 комісія при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийняла рішення про припинення соціальних виплат ОСОБА_1, в зв'язку зі скасуванням довідок відповідно до п. 3 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-УІІ відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання) згідно з наказом від 30.03.2017 року начальника управління праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради (а.с. 14).

На підставі даного рішення виплата пенсії ОСОБА_1 припинена з 01.05.2017.

15.05.2017 Управлінням праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради видано ОСОБА_1 нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 0000205928.

Судом встановлено, що 07.08.2017 позивач звернувся до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про поновлення виплати пенсії з моменту їх припинення (а.с.8).

Листом від 11.08.2017 № 95/С-13 Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомило позивача про те, що пенсійні виплати будуть поновлені лише з 01.11.2017, а не з моменту їх припинення (а.с. 9)

Так, підставою для поновлення пенсійних виплат із 01.11.2017 став протокол № 21 від 09.06.2017 засідання комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та розпорядження від 12.06.2017 відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, згідно з якими було прийнято рішення про поновлення виплати пенсії позивачу саме з 01.11.2017.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Положеннями ст. 4 Закону № 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1058, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Положеннями ст. 5 Закону № 1058 передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України № 1058, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Таким чином, положення цього Закону є пріоритетними в питаннях виплати пенсій.

Таким чином, правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон № 1058. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом України № 1058, можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Підстави припинення виплати пенсії встановлені ст. 49 цього Закону, за приписами частини першої якої виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону № 1058, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених ст. 49 Закону України № 1058.

Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII, відповідно до статті 7 якого для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення на рівні з іншими громадянами України.

Під час судового розгляду справи встановлено, що рішення органом Пенсійного фонду щодо припинення виплати пенсії позивачу не приймалося.

Посилання відповідача, як на підставу припинення виплати позивачу пенсії, на рішення комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради Харківської області, яким скасовано дію довідок від про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з відсутністю позивача за місцем його фактичного проживання/перебування, суд вважає необґрунтованими, оскільки вказане рішення в розумінні вимог Закону України № 1058 не є рішенням територіального органу Пенсійного фонду, яким припиняється виплата пенсії.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Пунктом 54 рішення Європейського суду з прав людини по справі «Пічкур проти України» зазначено про порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У справі «Ілашку та інші проти Молдови та Росії», Європейський суд з прав людини визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем Молдавської Республіки Придністров'я (МРП). Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за ст. 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Пункт 333 цього рішення зазначає, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території відповідно фактичній ситуації (наприклад, сепаратиський режим, військова окупація), держава не перестає нести відповідальність та здійснювати юрисдикцію, що держава повинна усіма доступними дипломатичними та правовими засобами із залученням іноземних держав та міжнародних організацій продовжувати гарантувати права та свободи, передбачені Конвенцією.

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 р., зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.

Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.

З огляду на встановлені факти, суд дійшов висновку, що Куп'янським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області припинено виплати пенсії позивачу у зв'язку з тим, що він є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке зупинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого зупинення відсутні.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідачів подати у місячний строк звіт про виконання постанови суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. , 9, 10, 11, 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, місце проживання: АДРЕСА_2, ІН НОМЕР_2) до Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області (проспект Конституції, 3, м. Куп'янськ, Харківська область, 63701, код 04058812), до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Петра Іванова, б. 1, м. Куп'янськ, Харківська область, 63701, код 40384269) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утвореної виконавчим комітетом Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом № 21 від 09.06.2017, щодо відновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2017 року.

Зобов'язати комісію при виконавчому комітеті Куп'янської міської ради щодо питань з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворену виконавчим комітетом Куп'янської міської ради Харківської області, та Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення її виплати - з 01.05.2017 року.

Зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2017 р. по 01.11.2017 р.

Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань з Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та з Виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області судовий збір по 320,00 грн. з кожного.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий Коваленко О.А.

Повний текст рішення складений 12 березня 2018 року.