
Справа №345/4245/17
Провадження № 2-а/345/49/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.03.2018 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого судді Сухарник І.І.
секретаря судового засідання Баран В.В.
за участю: представника відповідача Бортника Р.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, суд -
встановив:
що позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом. Позов мотивує тим, що з 25.11.2003 року йому була призначена пенсія за вислугу років (у спеціальному званні майора міліції, посада старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Калуського міськрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС України в Івано-Франківській області) на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як колишньому працівникові органів внутрішніх справ.
Постановою Калуського міськрайонного суду від 03.08.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 року, визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення та не надання ОСОБА_2 та не направлення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_2 та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн.; підвищення посадового окладу (100 відсотків) - 2700,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 2960,00 грн.; надбавка за умови режимних обмежень (15 відсотків) - 810,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 10360,00 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 1890,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - (50 відсотків) - 1350,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання - (42 відсотка) - 3217,2 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - (50 відсотків) - 2350 грн. премія (70 відсотків) - 5362,00 грн. з 01 січня 2016 року.
24.10.2017 ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 03.08.2017 року на адресу позивача та адресу ГУ ПФУ в Івано-Франківській області направила нову довідку про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17.
30.10.2017 та 13.12.2017 позивач звертався до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно нової довідки. Проте відповідач безпідставно відмовив позивачу у перерахунку його пенсії.
Тому, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку і виплати йому пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною та реальною інформацією та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 в адміністративній справі № 809/793/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 у справі № 876/9010/17 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016. Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 14.12.2017 відкрито провадження та призначено попереднє судове засідання на 27.12.2017 о 08:20 год.
22.12.2017 від позивача надійшла заява в якій ОСОБА_2 уточнив позовні вимоги і просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку і виплати йому пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною та реальною інформацією та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 в адміністративній справі № 809/793/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 у справі № 876/9010/17 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016. Відповідно до ст. 371 ч. 1 п. 1 КАС України, зобов'язати відповідача до негайного виконання рішення суду.
Відповідно до ст. 382 КАС України, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
27.12.2017 від представника відповідача подано відзив на позов, в якому останній вказує на те, що ГУ УПФУ в Івано-Франківській області позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки на такі виплати не виділено коштів з Державного бюджету України (а.с. 67-69).
27.12.2017 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи на 17.01.2018 о 08:30 год.
17.01.2018 розгляд справи за клопотанням представника відповідача відкладено на 09.02.2018 о 10:00 год.
09.02.2018 розгляд справи за неявкою сторін по справі відкладено на 01.03.2018 о 13:00 год.
У судовому засіданні представник відповідача Бортник Р.Б. заперечив позовні вимоги з підстав наведених у відзиві на позов, а також вказав на те, що пенсійним фондом відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, якою передбачено перерахувати поліцейські пенсії з 01.01.2016, надіслано листа до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області з проханням підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії. Тому просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, однак від його представника ОСОБА_3 подана заява, в якій він підтримує позовні вимоги згідно заяви від 22.12.2017.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач працював в органах МВС України та був звільнений у запас 20.11.2003 року при званні майор міліції (а.с. 11). З 25.11.2003 позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 р. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
2 липня 2015 р. прийнято ЗУ «Про Національну поліцію», який набрав чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. У п.15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Отже, не дивлячись на введення в дію нового Закону «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
У відповідності до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-12 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Калуського міськрайоннного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 року (а.с. 12-19), яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 року (а.с. 20-23) визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення та не надання ОСОБА_2 та не направлення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_2 та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн.; підвищення посадового окладу (100 відсотків) - 2700,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 2960,00 грн.; надбавка за умови режимних обмежень (15 відсотків) - 810,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 10360,00 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 1890,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - (50 відсотків) - 1350,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання - (42 відсотка) - 3217,2 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - (50 відсотків) - 2350 грн. премія (70 відсотків) - 5362,00 грн. з 01 січня 2016 року.
Згідно із ст. 78 ч. 4 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У відповідності до ст. 14 ч. 2 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
На виконання вищевказаної постанови Калуського міськрайонного суду від 24.10.2017 року ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 видано довідку від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 26).
30.10.2017 (а.с. 27-33) та 11.12.2017 року (а.с. 54-57) ОСОБА_2 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявами про перерахунок його пенсії з урахуванням нової довідки від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17.
Відповідно до листа № ПУ-77 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.12.2017 року (а.с. 58) позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням нової довідки від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17.
Відповідно до п.23 постанови правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" . пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії . Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За змістом положень вказаного вище п. 24 Порядку органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Таким чином, Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області після отримання довідки від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 03.08.2017 року, не мало підстав відмовляти позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням даної довідки.
Суд не приймає до уваги покликання відповідача на неможливість здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку із не виділенням коштів з Державного бюджету. Оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Крім того, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України.
Статею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тобто, пенсія ОСОБА_2 підлягає перерахунку з 01.01.2016 року, оскільки довідкою 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17 визначено нові розміри грошового забезпечення саме з цієї дати.
Отже, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 382 КАС України, слід встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати у десятиденний строк з моменту, набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
На підставі ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», керуючись ст.ст. 14, 78, 139, 194, 243-245, 371, 382 КАС України, суд -
вирішив:
позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_2 пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною та реальною інформацією.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 від 20.10.2017 № 3581/108/05/8-17 на виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 03.08.2017 в адміністративній справі № 809/793/17 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 у справі № 876/9010/17 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016.
Відповідно до статті 371 КАС України, постанову в частині стягнення суми пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.
Відповідно до статті 382 КАС України, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення.
Головуючий: