
02.03.2018 Єдиний унікальний номер 205/4484/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2018 року Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Скрипник К.О.
при секретарі Кіреєвої В.І.,
за участю представника позивача Масаєвої Ю.В., відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради до ОСОБА_2 про відшкодування надміру сплачених бюджетних коштів ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач 14 липня 2017 року звернувся до суду з позовом, в якому вказав, що на підставі особистої заяви ОСОБА_2від 27.11.2014 року їй була призначена допомога як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 27.11.2014 р. по 26.05.2015 р. у розмірі 884,00 грн. на кожну особу, на загальну суму 1768,00 грн. на сім`ю в місяць. У травні 2015 року у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму було проведено автоматичний перерахунок допомоги за період з 17.03.2015 р. по 26.05.2015 р. допомога склала 1833,00 грн. на сім`ю в місяць. На виконання вимог п. 2 Постанови 505, заяв ОСОБА_2 та з урахуванням змін в законодавстві стосовно підвищення прожиткового мінімуму для громадян відповідного віку та статусу було проведено нарахування допомоги.З 29.06.2016 р. по 13.09.2016 р. в Управлінні соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради було проведено планову виїзну ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01 січня 2014 року по завершальний місяць 2016 року. На підставі вимоги Східного офісу Державної аудиторської служби України від 24.10.2016 р. № 04-04.2-05-15/211 «Щодо усунення порушень законодавства» було зупинено виплату адресної допомоги ОСОБА_2, у зв'язку з виявленням обставин, щодо наявності майна сім`ї, а саме, придбання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 Копію повідомлення про припинення надання допомоги № 21/22 від 14.12.2016 року, якою повідомлено про наявність переплати допомоги та зобов'язано повернути переплачені кошти у сумі 13 437,17 грн., ОСОБА_2 відмовилась від отримання вказаного документу надавши свої пояснення. Під час перевірки було встановлено, що чоловік ОСОБА_2, яка звернулася до УПСЗН за призначенням адресної соціальної допомоги, здійснив купівлю житлового будинку за вказаною адресою. Позивач просив стягнути з відповідача надміру сплачені бюджетні кошти, у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2015 року по травень 2016 року в сумі 13437,17 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсягу і просила їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог посилалася на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позовну заяву не визнала в повному обсязі та просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до підпункту 9 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України, викладеного в новій редакції Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017р. №2147-VIII, що набрав чинності з 15.12.2017р. (далі ЦПК України) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню по наступних підставах.
В ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради та отримує допомогу переміщеним особам на проживання (а.с.7).
27.11.2014 року відповідач звернулася із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 01.10.2014 за № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» - Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
На підставі заяви ОСОБА_2згідно постанови КМУ від 01.10.2014 за № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», була призначена та виплачувалася щомісячна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2015 року по травень 2016 року в сумі 13437,17 грн.
Згідно п. 3. Порядку затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 за № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі Порядок), - грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сімї (далі - уповноважений представник сімї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сімї).
ОСОБА_2отримувала допомогу у розмірі 1768,00 грн. на сім`ю щомісячно у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму було проведено автоматичний перерахунок допомоги (а.с.22-28).
В п. 6 Порядку передбачено, допомога не призначається, якщо будь-хто із членів сім»ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
В результаті проведеної ревізії в Управлінні в період з 29.06.2016 по 13.09.2016 Східним офісом державної аудиторської служби шляхом опрацювання даних бази Міністерства фінансів України було виявлено, що під час отримання допомоги ВПО у члена сім`ї відповідача, ОСОБА_3, з яким вона перебуває у зареєстрованому шлюбі з 1968 року наявне нерухоме майно, а саме: житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, який в подальшому згідно договору дарування від 27.05.2016 було подаровано іншій особі (а.с.8-9).
Розпорядженням від 05 грудня 2016 року призупинено виплату адресної допомоги на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2 (а.с. 18).
В поясненнях які маються в матеріалах справи та в судовому засіданні відповідач повідомила, що будинок було придбано за кошти сина, оскільки під час оформлення договору купівлі-продажу син не мав змоги приїхати з Криму.
Однак, суд не бере до уваги вказані пояснення та вважає їх непереконливими, оскільки ОСОБА_2порушила вимоги Постанови КМУ від 01.10.2014 року за № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», оскільки відповідач не повідомила про наявне житло, яке перебувало у власності члена її сім`ї.
Копію повідомлення про припинення надання допомоги № 21/22 від 14.12.2016, яким повідомлено про наявність суми переплати допомоги та на виконання п. 6 Постанови КМУ від 01.10.2014 року за № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», зобов'язання повернути переплачені кошти в сумі 13437,17 грн. відповідач відмовилась отримувати, про що мається відповідна відмітка (а.с.16).
Отже, враховуючи вказану обставину у спірний період відповідач не мала права перебувати на обліку в управлінні, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та отримувати грошову допомогу.
Згідно п. 11 Порядку - уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Існує вичерпний перелік обставин, які є підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб визначений статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-УІІ від 20.10.2014 року, а саме п. 5 особа подала завідомо недостовірні відомості.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Таким чином, оскільки відповідач в добровільному порядку не повернула незаконно виплачені кошти, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, у зв'язку із чим, з ОСОБА_2на користь Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради належить стягнути безпідставно виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2015 року по травень 2016 року в сумі 13437,17 грн.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, з урахуванням результату розгляду справи, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збори на підставі п.19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», що діяла на момент подання позовної заяви та виключена на підставі Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 р., відповідач також звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як інвалід II групи, судові витрати компенсуються за рахунок держави.
На підставі викладеного і керуючись «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, ст.ст. 2, 4, 81, 82, 133, 141, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради до ОСОБА_2 про відшкодування надміру сплачених бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (і.к. НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради (р/р 35218093048353, ГУ ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код 03192483 - повернення надміру перерахованих сум допомоги ВПО) надміру сплачені бюджетні кошти, у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2015 року по травень 2016 року в сумі 13437,17 грн. (тринадцять тисяч чотириста тридцять сім гривень 17 коп.).
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя К.О. Скрипник