
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
06 березня 2018 року
справа № 808/2959/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Суховаров А.В. Головко О.В.
секретар судового засідання: Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року, суддя Лазаренко М. С., по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клєвєрон» до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування наказів,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Клєвєрон» звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просило: визнати протиправним та скасувати наказ № 2654 від 03.10.2017 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» ТОВ «Клєвєрон»; визнати протиправним та скасувати наказ № 2655 від 03.10.2017 року «Про проведення документальної позапланової перевірки» ТОВ «Клєвєрон».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що законних підстав для прийняття наказів про проведення перевірок у відповідача не було. В якості підстави для прийняття таких наказів визначено не подання ТОВ «Клєвєрон» у встановлений законом строк податкових декларації з податку на додану вартість за липень та серпень 2017 року. Однак податкові декларації з податку на додану вартість за липень та серпень 2017 року були подані контролюючому органу у встановлені строки засобами телекомунікаційного зв’язку в електронному вигляді, що підтверджується квитанціями про прийняття таких декларацій № 1 і № 2. Квитанції про відмову у прийнятті податкових декларацій за липень-серпень 2017 року позивачу не надходили, що свідчить про їх прийняття.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2017 №2654 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки». Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2017 №2655 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».
В апеляційній скарзі відповідач посилається на неповне з’ясування судом обставин справи, неправильність застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що позивачем подано
податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень 2017 року з порушенням вимог статті 49 ПКУ, тож листами від 01.09.2017 року та від 20.09.2017 року, направлених позивачу засобами поштового зв’язку, що підтверджено поштовими квитанціями, повідомлено ТОВ «Клєвєрон», що податкові декларації за липень, серпень 2017 року вважаються неподаними. Це стало підставою для прийняття наказів про проведення перевірок. У відповідності до підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, у разі неподання платником податків в установлені строки податкової декларації.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України)
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. (пункт 46.1 статті 46 Податкового кодексу України)
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 статті 49 Податкового кодексу України).
За приписами пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. (пункт 48.2 статті 48 Податкового кодексу України)
За вимогами пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід'ємною частиною;
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.(пункт 48.7 статті 48 Податкового кодексу України)
Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Клєвєрон» засобами телекомунікаційного зв’язку подано податкові декларації з податку на додану вартість, а саме:
29 серпня 2017 року позивачем подано до Запорізької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за липень 2017 року;
18 вересня 2017 року позивачем подано до Запорізької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за серпень 2017 року.
Згідно з даними квитанцій №1 та №2, вищевказані податкові декларації з податку на додану вартість були прийняті контролюючим органом 29.08.2017 та 18.09.2017 відповідно.
Відповідно до пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
У разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу. (пункт 49.12 статті 49 Податкового кодексу України)
Листом від 01.09.2017 №12068/08-29-08-01 контролюючим органом було повідомлено позивача про те, що документ податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2017 року, який був прийнятий 29.08.2017 за №9173425703, вважається не поданим у зв’язку з порушенням вимог нормативно правових актів, а саме зазначено недостовірне значення обов’язкового реквізиту «повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами» (пункт 48.3 статті 48 Кодексу), оскільки за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців таке найменування ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КЛЄВЄРОН».
20 вересня 2017 року листом від 20.09.2017 №12614/08-29-08-12 контролюючим органом було повідомлено позивача про те, що документ податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2017 року, який був прийнятий 18.09.2017 за №9190075063, вважається не поданим у зв’язку з порушенням вимог нормативно правових актів, а саме в порушення пункту 48.3 статті 48 та пункту 49.8 статті 49 Кодексу зазначено недостовірне значення обов’язкового реквізиту «інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід’ємною частиною), оскільки не зазначено позначку щодо подання довідки про суму від’ємного значення звітного періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (додаток 2).
Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації. (пункт 49.15 статті 49 Податкового кодексу України)
Матеріалами справи підтверджено, що контролюючим органом в підтвердження направлення платнику податків письмової відмови у прийнятті декларації надано копії поштових квитанцій, з яких неможливо встановити, які саме документи були направлені згідно з цими поштовими квитанціями.
Разом з тим, статтею 42 Податкового кодексу України визначено порядок листування з платником податків, згідно з пунктом 2 якого документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
З урахуванням, що податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови, в тому числі надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації, податкові декларації не можуть вважатись неподаними, оскільки відповідачем не доведено факт направлення позивачу письмової відмови у прийнятті його податкових декларацій з податку на додану вартість за липень та серпень 2017 року.
Підпунктом 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 ПК України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт про контрольовані операції або документацію з трансфертного ціноутворення, якщо їх подання передбачено законом.
Незважаючи на те, що позивачем своєчасно було подано податкові декларації з податку на додану вартість за липень, серпень 2017 року, 03.10.2017 заступником начальника ГУ ДФС у Запорізькій області, видано наказ №2654 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», яким наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Клєвєрон» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період з 01.08.2017 по 31.08.2017, у зв’язку з тим, що платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2017 року.
03 жовтня 2017 року заступником начальника ГУ ДФС у Запорізькій області, видано наказ №2655 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», яким наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Клєвєрон» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за період з 01.08.2017 по 31.08.2017, у зв’язку з тим, що платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2017 року.
Згідно з вимогами пункту 21.1. статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані 21.1.1. дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами та не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Таким чином, контролюючий орган при прийнятті наказів № 2654 від 03.10.2017 року і № 2655 від 03.10.2017 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» ТОВ «Клєвєрон», порушив вимоги пункту 78.1 статті 78 ПК України, що є підставою скасування наказів про проведення перевірки.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області – залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 06.03.2018 та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 12.03.2018.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко