
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2018 року м.Чернігів Справа № 825/652/18
Чернігівським окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Соломко І.І., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Чернігівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно не включено всі види грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 7020,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3461,00 грн. та разову премію в сумі 2400,00 грн., з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою суду від 06.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та зазначено, що розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
На адресу суду відповідач надіслав відзив, в якому посилається на рішення Конституційного Суду України (далі - КСУ) від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 та зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не підлягають включенню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Також відповідач посилається на правову позицію Верховного Суду України (далі - ВСУ), висловлену в постанові від 09.03.2012, вважаючи, що преміювання військовослужбовців згідно з указаною постановою не підлягають включенню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Суд дослідивши матеріали справи, розглянувши надані сторонами докази, встановив таке.
11.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових заробітної плати, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та разових премій. До заяви додано довідки про грошове забезпечення (а.с. 13,14).
16.01.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом за № 343/03/У-12 повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними звернувся до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова КМУ № 393), пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
У свою чергу, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно до частин першої-третьої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до статті 125 Кодексу цивільного захисту України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків. Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок на час виникнення спірних правовідносин регулювався постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року N 1294 (далі - Постанова N 1294).
Відповідно до пункту 1 Постанови N 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас Законом № 2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення, право на продовження відпустки, у разі хвороби, на кількість невикористаних днів цієї відпустки (частини 1 статті 10-1 Закону № 2011-XII).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329 (далі - Інструкція № 260).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункт 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції № 260).
Наведеними вище нормативно правовими актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, вищевказані види допомог є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які, відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-XII, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
З системного аналізу вищевказаних норм матеріального права вбачається, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 (справа № К/9901/1366/18 К/9901/1368/18 2а-5232/11/2670).
У відповідності до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод як джерело права.
Згідно з частиною першою статті 1 Першого протоколу до цієї Конвенції кожній фізичній або юридичній особі забезпечується право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
При цьому ухиляючись від здійснення перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії, відповідач невиправдано втручається у право позивача на мирне володіння належними йому грошовими коштами.
Такі дії свідчать про порушення ГУ ПФУ в Чернігівській області частини першої статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії та задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
У свою чергу, як вбачається з адміністративного позову, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області з заявою про включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та премії 11.01.2018.
Щодо строку, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає, що оскільки позивач подав заяву про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Чернігівській області 11.01.2018, то він має бути проведений з 01.02.2018.
За таких обставин, та з урахування факту звернення до відповідача із відповідною заявою, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, оскільки остання є похідною від першої вимоги, яку судом задоволено.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005) щодо відмови у проведені перерахунку раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005) здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату пенсії, починаючи з 01.02.2018, з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 7020,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3461,00 грн. та разової грошової допомоги в сумі 2040,00 грн., з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 07.03.2018.
Суддя І.І. Соломко