
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/551/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1., позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Ніжинське ОУПФУ, відповідач), в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо протизаконного застосування у листопаді 2017 року при переведенні позивача з пенсії по інвалідності, призначеної у 2010 році відповідно до розділу ІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % та зобов'язати відповідача провести обчислення пенсії позивача за віком у відповідності до ч.1 ст. 27, ч.ч.1, 2 ст. 40, ст. 45 та п.4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки (3764,40 грн) та показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, нарахування та виплату її (пенсії за віком) у відповідному розмірі з дня звернення за призначенням пенсії за віком 30 листопада 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 30 листопада 2017 року останнього було переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до розділу ІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону № 1058, тобто замість одного виду пенсії призначено пенсію іншого виду. Але, в результаті розрахунку, проведеного працівниками Ніжинського ОУПФУ, розмір пенсії за віком виявився суттєво меншим, ніж мав становити за умови суворого дотримання норм Закону № 1058. На думку позивача, причиною цього стало те, що працівники Ніжинського ОУПФУ застосували для розрахунку розміру пенсії за віком показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, замість 1,35 %. Внаслідок таких дій розрахунковий розмір пенсії виявився заниженим на суму понад 665 грн.
31.01.2018 позов ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено 10-денний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків.
08.02.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). У відповідності до ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов та відзив.
Від Ніжинського ОУПФУ 03.03.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до вимог Закону № 1058 проводиться в межах одного закону, а у цьому законі передбачені лише три види пенсії - за віком, по інвалідності, по втраті годувальник. У таких випадках застосовується правова норма частини 3 статті 45 щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Тому, відповідно до пункту 4-3 розділуXV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% , а тому позовні вимоги є безпідставними так такими, що задоволенню не підлягають.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває, як пенсіонер на обліку в Ніжинському ОУПФУ з 25.05.2010.
Із зазначеної дати позивач отримував пенсію по інвалідності як особа, що має інвалідність загального захворювання, а досягнувши пенсійного віку 60 років, 30 листопада 2017 року позивач звернувся з заявою до відповідача про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
З 30.11.2017 позивача переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до розділу ІV Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону № 1058.
27.12.2017 позивач звернувся до Ніжинського ОУПФУ з заявою, відповідно до якої просив пояснити, на якій підставі, при призначенні йому пенсії за віком, для обчислення коефіцієнту страхового стажу застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, замість 1,35 %.
Відповідно до листа Ніжинського ОУПФУ від 09.01.2018, останнім надано відповідь позивачу на його заяву, в якій, в тому числі, зазначено наступне: за документами пенсійної справи пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до діючого законодавства. Одночасно роз'яснено, що первинно пенсія позивачу була призначена з 25.05.2010, згідно поданої заяви 30.11.2017 проведений перерахунок пенсії, перехід з пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону № 1058. Тому, відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі незгоди з прийнятим рішенням воно може бути оскаржене до органу Пенсійного фонду України вищого рівня або в судовому порядку протягом одного року з моменту прийняття, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України № 1058 передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.
Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Крім того, згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058, з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
А отже, позивач з 25.05.2010 користувався пенсією по інвалідності, а пенсія за віком йому не призначалась, і лише після досягнення пенсійного віку 60 років, останній скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до Ніжинського ОУПФУ щодо призначення вперше 30.11.2017.
Оскільки право на пенсію за віком вперше у позивача виникло в період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, тому згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058 при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Розділу ІІІ Закону № 1058, Ніжинським ОУПФУ неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 до Ніжинського ОУПФУ про визнання неправомірними дій відповідача щодо протизаконного застосування у листопаді 2017 року, при переведенні позивача з пенсії по інвалідності, призначеної у 2010 році відповідно до розділу ІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести обчислення пенсії позивача за віком у відповідності до ч.1 ст. 27, ч.ч.1, 2 ст. 40, ст. 45 та п.4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки та показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідному розмірі з дня звернення за призначенням пенсії за віком 30 листопада 2017 року останні підлягають частковому задоволенню, оскільки встановлення конкретних сум є дискреційними повноваженнями відповідача і не містять в собі імперативного обов'язку для суду.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37716087, вул. Шевченка, 21-ж, м. Ніжин, 16600) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо протизаконного застосування у листопаді 2017 року, при переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності, призначеної у 2010 році відповідно до розділу ІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести обчислення пенсії ОСОБА_1 за віком у відповідності до ч.1 ст. 27, ч.ч.1, 2 ст. 40, ст. 45 та п.4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки та показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідному розмірі з дня звернення за призначенням пенсії за віком 30 листопада 2017 року.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37716087, вул. Шевченка, 21-ж, м. Ніжин, 16600) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. (квитанція від 05.02.2018 № 0.0.956119906.1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Тихоненко
Повний текст рішення складено 12.03.2018.