
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/608/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (далі - Прилуцьке ОУПФУ), в якому просить:
- визнати дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача - протиправними;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання позивача з 14.09.2017 з врахуванням у заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці 1/12 частини допомоги на оздоровлення згідно з довідкою ТУ ДСА України у Чернігівській області від 12.12.2017 №03-36/993/17.
Позов мотивовано тим, що 12.12.2017 за заявою позивача Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівській області видано довідку №03-36/993/17 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з якої слідує, що суддівська винагорода позивача, яка враховується при визначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді становить 25 600,00 грн., і складається з посадового окладу в сумі 16 000,00 грн, доплати за вислугу років в сумі 9 600,00 грн. і з виходом у щорічну оплачувану відпустку, судді виплачується матеріальна допомога на оздоровлення 1/12 частини яка враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання в сумі 1 333,00 грн., яка на думку позивача, помилково не була включена до довідки, виданої ТУ ДСА України у Чернігівській області від 13.09.2017. На підставі викладеного, позивач звернувся до Прилуцького ОУПФУ з заявою про перерахунок грошового утримання, однак відповідач відмовив останньому у його здійсненні, що на думку позивача, суперечить нормам чинного законодавства.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача подано відзив на позов, в яких останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що дії Управління вчинені виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про судоустрій та статус суддів", Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 20.03.2017 №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2017 за №542/30410 (далі - Порядок №5-1).
Так, в силу ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно у ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 12.09.2017 №52/447/17-ОР звільнено ОСОБА_1 з посади судді Прилуцького міськрайонного суду за рішенням Вищої ради правосуддя від 12.09.2017, у зв'язку з поданням заяви про відставку (а.с.9).
З 14.09.2017 відповідно до заяви позивача призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій та статус судців" у розмірі 88% від суддівської винагороди.
Відповідно до ч.1 ст.116 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" передбачено що, суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до ст.137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.
Постановою правлінням Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 12.03.2008 №200/14891 затверджений Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного грошового утримання судді у відставці.
Зокрема пп.1 розділу 1.1 передбачено, що заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 1) (далі - щомісячне довічне утримання) подається до управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - органи, що призначають щомісячне довічне утримання) за місцем проживання (реєстрації) судді через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи (далі - уповноважена особа).
Підпунктом 2.1 розділу 2 Порядку передбачено, що до заяви про призначення щомісячного довічного утримання судді у відставці додаються такі документи:
копія акта Верховної Ради України або Президента України про звільнення судді у зв'язку з поданням заяви про відставку;
наказ про відрахування судді зі штату суду та припинення виплати щомісячного грошового утримання працюючому судді;
відомості про місце проживання (реєстрації) судді у відставці;
документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію, надає довідку з бази даних системи персоніфікованого обліку; довідка про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 2); розрахунок стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 3).
Тобто, розрахунок стажу отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Порядку подає уповноважена на те особа.
На підставі зазначеного розрахунку Прилуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 призначено у відповідності до розрахованого стажу (24р.5м.11дн.) щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 88% від суддівської винагороди - 25660,00 грн. (25600,00 грн. х 88%=22528,00 грн.). 328,00 грн. - підвищення учаснику бойових дій.
При цьому, 12.12.2017 за заявою позивача Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівській області видано довідку №03-36/993/17 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з якої слідує, що суддівська винагорода позивача, яка враховується при визначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді становить 25 600,00 грн., і складається з посадового окладу в сумі 16 000,00 грн., доплати за вислугу років в сумі 9 600,00 грн. і з виходом у щорічну оплачувану відпустку, судді виплачується матеріальна допомога на оздоровлення 1/12 частини яка враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання в сумі 1 333,00 грн., яка на думку позивача, помилково не була включена до довідки, виданої ТУ ДСА України у Чернігівській області від 13.09.2017. На підставі викладеного, позивач звернувся до Прилуцького ОУПФУ з заявою про перерахунок грошового утримання, однак відповідач відмовив останньому у його здійсненні, з чим погоджується суд, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.133 Закону України від 07.07.2010 №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" та згідно норм ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, суддівська винагорода регулюється цим Законом, та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Таким чином, поняття суддівської винагороди є комплексним, а перелік зазначених її складових є вичерпним.
Відповідно до положень ст.136 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" та ст.134 Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Таким чином, законодавством, чинним станом на час призначення щомісячного грошового утримання позивачу, так і чинним на час звернення до пенсійного фонду з відповідною заявою про здійснення перерахунку, передбачено чіткий перелік складових, що входять в обчислення суддівської винагороди та відповідно щомісячного довічного грошового утримання судді.
Натомість, допомога на оздоровлення не входить до складу суддівської винагороди.
Щодо посилань позивача, що оскільки з суми допомоги на оздоровлення сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, остання має враховуватися при обчисленні розміру довічного грошового утримання, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Тобто, врахування цих положень можливе у разі призначення позивачу пенсії, а не довічного грошового утримання.
В свою чергу, порядок обчислення довічного грошового утримання не регулюється зазначеним законом, а чітко визначається Законом України "Про судоустрій і статус суддів", який є спеціальним і не пов'язує розмір складових суддівської винагороди, що враховуються при обчисленні щомісячного грошового утримання судді із сплатою страхових внесків.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді з урахуванням 1/12 допомоги на оздоровлення, а отже у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 17500) до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (вул. 1 Травня, 48-а, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 37787797) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 12 березня 2018 року.
Суддя Л.О. Житняк