Постанова № 72646438, 01.03.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
820/25/18
Номер документу
72646438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 березня 2018 р. № 820/25/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кухар М.Д.,

при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,

за участі:

представника позивача - Полухіна А.В.,

представника відповідача - Гладкової В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до Комунального підприємства Харківської районної ради "КОМУНЕНЕРГО" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Харківської районної ради "КОМУНЕНЕРГО", в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства Харківської районної ради "Комуненерго" у вигляді повного зупинення діяльності підприємства по провулку Піщаному, 13, смт. Уткшка в Харківському районі до встановлення локальних мереж спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод на спорудах очистки каналізаційно-побутових стоків за технологією Біоплато" по пров. Піщаному, 13, смт. Утківка в Харківському районі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною екологічною інспекцією у Харківській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині раціонального використання і охорони водних та земельних ресурсів, виконання вимог Закону України «Про екологічну експертизу» КП Харківської районної ради «Комуненерго». За насідками перевірки КП Харківської районної ради «Комуненерго», Держекоінспекцією складено акт № 739/01-04/02-09 від 21.12.2017 року, який направлено на адресу підприємства супровідним листом із повідомленням від 21.12.2017 року № 5323/01-25/02-09. Актом перевірки встановлено, що локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод на вказаному об'єкті відсутні, КП ХРР «Комуненерго» не здійснює заходи щодо попередження забруднення підземних середовища (у тому числі підземних вод).

В судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимог не визнав та зазначив, що встановлення спостережувальних свердловин Висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Харківській області від 29.08.2008 р. № 444, на який посилається Позивач - не передбачено, контроль за якістю роботи очисних споруд проводиться відповідачем у повній відповідності з санітарно-екологічними нормами, а адміністративний позов заявлений передчасно, оскільки строк виконання Припису ще не настав, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовниг вимог в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи відзиву на адміністративний позов та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04.11.2011 року № 429 (далі за текстом - Положення), Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

На підставі п. 2 розділу 2 Положення, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Враховуючи вищевикладене та з метою розгляду звернення гр. ОСОБА_3 від 07.11.2017 року щодо порушення вимог природоохоронного законодавства КП Харківської районної ради «Комуненерго», Держекоінспекцією на підставі ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», наказу від 14.12.2017 року за № 739/01-04, в термін з 15-21.12.2017 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині раціонального використання і охорони водних та земельних ресурсів, виконання вимог Закону України «Про екологічну експертизу» КП Харківської районної ради «Комуненерго».

За насідками перевірки КП Харківської районної ради «Комуненерго», Держекоінспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 739/01-04/02-09 від 21.12.2017 року, який направлено на адресу підприємства супровідним листом із повідомленням від 21.12.2017 року № 5323/01-25/02-09.

Актом перевірки зафіксовано, що у відповідності до рішення 36 сесії 6 скликання Харківської районної ради Харківської області від 11.09.2015 року за КП ХРР «Комуненерго» закріплено на праві господарського відання, передано на баланс та у статутний капітал майно, у тому числі споруди очистки каналізаційно-побутових стоків за технологією «Біоплато» на земельній ділянці по пров. Піщаному, 13, с. Утківка в Харківському районі.

Відповідно до висновку державної екологічної експертизи, проведеної Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, від 29.08.2008 р. № 444 «Розділ оцінки впливу на навколишнє середовище робочого проекту «Реконструкція очисних споруд за технологією «Біоплато» житлового масиву по вул. Сумській, м. Мерефа, Харківської області» оцінюється позитивно за умови передбачення спостережень за станом навколишнього природного середовища.

Перевіркою встановлено, що локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод на вказаному об'єкті відсутні, КП ХРР «Комуненерго» не здійснює заходи щодо попередження забруднення підземних вод та, як наслідок, не здійснює спостереження за станом навколишнього природного середовища (у тому числі підземних вод), у тому числі не виконує вимоги висновку державної екологічної експертизи, проведеної Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області від 29.08.2008 р. №444, що є порушенням частини 1 першої статті 105 водного кодексу України.

З метою усунення порушень виявлених під час здійснення позапланової перевірки, Держекоінспекцією винесено припис від 21 грудня 2017 року за № 02-25/259, яким зобов'язано керівника підприємства усунути зазначені вище порушення.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем зазначений припис разом з актом № 739/01-04/02-09 від 21.12.2017 року про проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів отримано 04.01.2018 року, що підтверджується вхідним номером 4.

Відповідно припису від 21.12.2017 року № 02-25/259 визначено термін виконання висновку державної екологічної експертизи, проведеної Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області від 29.08.2008 р. № 444 до 21.03.2017 року, зокрема щодо передбачення спостережень за станом навколишнього природного середовища (вимога ст. 22 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 105 Водного Кодексу України); забезпечити здійснення заходів щодо попередження забруднення підземних вод та встановлення локальних мереж спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних на спорудах очистки каналізаційно-побутових стоків за технологією «Біоплато» по пров. Піщаному, 13, с. Утківка в Харківському районі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що приписом за № 02-25/259 встановив термін для виконання зазначених порушень до 21.03.2017 року при цьому зазначив, що цей припис підлягає обов'язковому виконанню у встановлені терміни. Суб'єкту господарювання, який отримав припис, необхідно направляти інформацію про виконання приписів не пізніше 3 днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів до Державну екологічну інспекцію у Харківській області. Проте, акт датований від 21 грудня 2017 року. Таким чином відповідач позбавлений можливості усунути зазначені порушення у встановлений строк. Жодних документів щодо виправлення зазначеного припису в матеріалах справи відсутні.

З матеріалів справи вбачається, що очисні споруди «Біоплато» за адресою: Харківський район, с. Утківка пров. Піщаний, 13 були передані на підставі рішення Харківської районної ради від 11.09.2015 р. по акту приймання-передачі від 30.09.2015 р. Замовником будівництва та замовником проекту будівництва вказаних очисних споруд була Мерефянська міська рада. Тобто Висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Харківській області від 29.08.2008 р. № 444 до відповідача не відносився.

Суд зазначає, що з Висновку від 29.08.2008 р. № 444 вбачається, що вимог щодо встановлення локальних мереж спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод на спорудах очистки не передбачено.

Вказаний Висновок передбачає лише «…спостереження за станом навколишнього природного середовища».

Відповідачем долучено до матеріалів справи протоколи досліджень за останні 6 місяців, з яких вбачається, що КП «Комуненерго» щомісячно проводить забір проб стічної води для хімічного та бактеріологічного аналізів: проба №1- з первинного відстійника; проба №2 - після очистки з 2 басейну; проба №3 - з 3 басейну, проба № 4 - з регулюючого колодязі №8, який розміщений на виході стічних вод з резервуару № 3 до фільтруючої ємності.

Результати аналізів повністю відповідають санітарним та екологічним нормам, що підтверджується дозволом на спеціальне водокористування; висновком Державного агентства водних ресурсів; свідоцтво про атестацію № 99, яким засвідчено, що лабораторія контролю якості вод комунального підприємства Харківської районної ради «КОМУНЕНЕРГО» відповідає критеріям атестації і атестована на проведення вимірювань поза сферою поширення державного метрологічного нагляду (галузь атестації наведена в додатку до цього свідоцтва і є його невід'ємною частиною); графіком гідрохімічного контролю стічних та зворотних вод на 2017 рік. Зазначені документи знаходяться в матеріалах справи.

Суд зазначає, що в робочому проекті, копія генплану з якого міститься в матеріалах справи, не передбачено встановлення спостережувальних свердловин, в той час коли саме позивач погоджував Декларацію готовності об'єкту до експлуатації.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідно листа №94/1 від 23.01.2018 року відповідач звертався до Мереф'янського Міського голови ОСОБА_4, Голови Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_5, Голови Харківської районної ради ОСОБА_6 з приводу зазначеного позову, в якому зазначив, що для встановлення локальних мереж спостережувальних свердловин необхідно виконати зміну в проекті на очисні споруди і самі роботи. Вартість цих робіт може скласти 400-500 тис. грн. Такі кошти підприємством не передбачені. Враховуючи вищевикладене, просив допомоги у вирішенні цього питання.

Разом з цим, суд зазначає що застосування заходів реагування у вигляді зупинення діяльності підприємства по пров. Піщаному, 13, смт. Утківка в Харківському районі є неспівставними з настанням можливих наслідків, оскільки це призведе до неконтрольованого вибросу нечистот в лісну зону, певні райони м. Мерефа та смт. Утківка.

Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства Харківської районної ради "Комуненерго" у вигляді повного зупинення діяльності підприємства по провулку Піщаному, 13, смт. Уткшка в Харківському районі до встановлення локальних мереж спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом підземних вод на спорудах очистки каналізаційно-побутових стоків за технологією Біоплато" по пров. Піщаному, 13, смт. Утківка в Харківському районі.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Харківській області до Комунального підприємства Харківської районної ради "КОМУНЕНЕРГО" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення буде складено у строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи.

Повний текст рішення складено 12.03.2018 року.

Суддя Кухар М.Д.