
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 березня 2018 р. № 820/70/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0501, Харківського обласного військового комісаріату Харківської області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військова частина А0501 (далі - відповідач 1, В/ч А0501), Харківського обласного військового комісаріату Харківської області (далі - відповідач 2, Харківський ОВК), Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач 3, ГУ ДФУ в Харківській області), в якому просить суд:
1. Визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини А 0501 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 18 липня 2017 р. за № 10/637, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
2. Зобов'язати військову частину А 0501 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 08166355), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
3. Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 08166355) після отримання від військової частини А 0501 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України , премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344), включити у середній розмір додаткових видів грошового забезпечення розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію за підсумками року за 2012 рік, премію з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України , премію за результатами роботи у першому кварталі 2013 року які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби .
4. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області(ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України , премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 18 липня 2017року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач проходив військову службу в Збройних силах України (далі ЗС України) з 22.06.1991 р. по 10.10.2014 р. у військовій частині А 0501 (далі - в/ч А 0501). 14.08.2014р. наказом командувача Сухопутних військ ЗС України № 466 позивача звільнено у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я), як зазначено у даному наказі, вислуга років у ЗС України становить 23 року.
Пенсія позивачу призначена з 11.10.2014 р. за вислугу років, яку отримує по лінії Міноборони в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області).
Зазначає, що при обчисленні пенсії позивачу ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивача за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 3460 грн. 20 коп.
Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, виданої в/ч А0501 від 03.02.2015 року за № 10/40, спрямованої в Харківський обласний військовий комісаріат ( далі - Харківський ОВК) і далі спрямована Харківським ОВК до ГУ ПФУ в Харківській області до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди.
Як стверджує позивач, він отримував щомісячну додаткову грошову винагороду з моменту її введення з 01.04.2013 року по час звільнення з військової служби, тобто по 10.10.2014року і розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60% місячного грошового забезпечення з якої щомісячно утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 2,6%.
Військова частина А0501 на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 24.04.2017 року № 642/1488/17 включила в нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивача від 18.07.2017 року за №10/637 щомісячної додаткової грошової винагороди і через позивача направила нову довідку в Харківський ОВК, а Харківський ОВК надіслав дану довідку в ГУ ПФУ в Харківській області. При обчисленні пенсії ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди. Таким чином для обчислення пенсії позивача за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 4497,80 грн.
Але в нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивача в/ч А0501 від 18.07.2017 за №10/637, не були включені: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія до 23 лютого 2013 року, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення. У зв'язку з чим, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Від представника відповідача - в/ч А 0501 надійшов письмовий відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні позову з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»(далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Виходячи з вищевикладеного, Харківський військовий комісаріат зобов'язаний скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, з яких сплачено внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, тому слід визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо не складання довідки про додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13 лютого 2008 року № 45, Харківський обласний військовий комісаріат зобов'язаний надати до ГУ ПФУ в Харківській області і довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Від представника відповідача - ГУ ПФУ в Харківській області у встановлений строк надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову у повному обсязі з огляду на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на підставі документів, наданих військовою частиною А0501, зокрема довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 4/3462 від 23.10.2014 року, з 11.10.2014 року позивачу призначено пенсію за 23 років вислуги, відповідно до Закону Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 59% грошового забезпечення.
В довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 4/3462 від 23.10.2014 року, яка була надана на позивача військовою частиною А0501, зазначені: оклад за військове звання, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавку за кваліфікацію, премія.
Відповідно, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року не зазначені.
Перелік видів грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів, звільнених військовослужбовців є вичерпним. При призначенні пенсії головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області додержані вимоги ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року.
Таким чином, на думку ГУПФУ правових підстав для включення до розрахунку пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року немає, оскільки вказані види виплат не можуть вважатися тими складовими грошового забезпечення військовослужбовця при звільненні, з яких може обчислюватися сума пенсії, так як вони є тимчасові, нефіксовані, не щомісячні виплати, та мають несистематичний характер.
Крім того зазначив, що ОСОБА_1 на підставі постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 24.04.2017 року по справі №642/1488/17 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 28.09.2016 року, враховуючи довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №10/637 від 18.07.2017 року, яка була надана на позивача військовою частиною А0501, в якій зазначено: оклад за військове звання, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавку за кваліфікацію, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода.
При цьому, зазначає, що ГУПФУ в Харківській області під час перерахунку пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Головне управління керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані військовою частиною А0501 та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.
Від відповідача - Харківського обласного війського комісаріату у встановлений судом строк відзив не надійшов.
До суду надійшли відповіді на відзиви від позивача, в яких він підтримав свою правову позицію.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Так, з огляду на те, що згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України передбачено, що даний спір віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи положення ч. 11 ст. 126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши письмові докази у їх сукупності, вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу в ЗС України та з 11.10.2014 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону №2262-XII, як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Харківській області (а.с. 15).
Довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 280 від 14.02.2017 року зазначено розмір пенсії (з надбавками) у сумі 2041,52 грн. (а.с.16) на підставі довідки про додаткові видм грошового забезпечення для обчислення пенсії виданої військовою частиною А 0501 від 03.02.2015 року №10/40 (а.с.17).
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини польова пошта В 6250, обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправними дії військової частини польова пошта В6250 щодо не внесення в довідку про додаткові види грошового забезпечення від 03.02.2015 року за № 10/40, щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, яку позивач отримував в період проходження військової служби; визнано протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 зі змінами, яку ОСОБА_1 отримував в період проходження військової служби; визнано протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, яку позивач отримував в період проходження військової служби; зобов'язано військову частину польова пошта В 6250 скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, яку ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату; зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат після отримання від військової частини польова пошта В6250 довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 зі змінами, подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, включити в розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 щомісячну додаткову грошову винагороду, яку позивач отримував в період проходження військової служби; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, здійснити виплату ОСОБА_1 недоплачену частину основного розміру пенсії, з 28 вересня 2016 року.
На виконання зазначеної постанови військовою частиною А 0501 складено довідку №10/637 від 18.07.2017 року. У зазначену довідку включено: посадовий оклад, оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за кваліфікацію; надбавка за роботу з особовим складом; надбавка за особливі умови служби; надбавка, доплата; премія; щомісячна додаткова грошова винагорода (а.с.23).
На підставі цієї довідки позивачу був зроблений перерахунок пенсії з урахуванням надбавок, яка становить 2653,70 грн. (а.с.24).
Довідкою від 12.09.2017 року №10/820 виданою військовою частиною А 0501 визначено одноразові види грошового забезпечення, які позивач отримував за останні 24 місяці перед звільненням таз яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: премія 2012 рік, грошова допомога на оздоровлення за 2013 рік, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових пистань за 2013 рік, премія за 1 квартл, премія до 23 лютого 2013 року, грошова допомога на оздоровлення за 2014 рік (а.с.25).
Виплата грошової допомоги на оздоровлення підтверджується копією витягу з наказу від 01.06.2013 №117 (а.с.26).
Виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік підтверджується копією витягу з наказу від 16.10.2013 №238 (а.с.27).
Виплата премії особового складу військової частини А 0501 підтверджується копією витягу з наказу від 19.12.2012 №694, від 30.04.2013 №295 (а.с. 29,30).
Позивач 02.11.2017 звертався до в\ч А 0501, в якій просив скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення за 2013 та 2014 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, премії за 2012 рік, премії за 1 квартал 2013 року, премії до 23 лютого 2013 року, які ОСОБА_1 отримував під час служби в в/ч А0501, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подати до Харківського ОВК (а.с. 31-32).
Військовою частиною А 0501 листом від 17.11.2017 року №10/1098 надано відповідь про відсутність підстав для включення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, винагороди за безпосередню участь в антитерористичної операції згідно Дисципланарного статуту (а.с.33).
Крім того, позивач 02.11.2017 звертався до Харківського ОВК з заявою про усунення порушень в оформленні документів для призначення пенсії - направлення отриманої від військової частини нових довідок про додаткові види грошового забезпечення, яка містить грошову допомогу на оздоровлення за 2013 та 2014 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, премії за 2012 рік, премії за 1 квартал 2013 року, премії до 23 лютого 2013 року (а.с.34-35).
Харківський ОВК листом від 16.11.2017 № ФХ-122143/2863/ВСЗ надав відповідь, згідно якої позивачу запропоновано надати довідку про додаткові види грошового забезпечення, яка на його думку, складена вірно та запропоновано звернутися до військової частини А 0501 стосовно складання довідки про додаткові види грошового забезпечення, які отримувались за останні 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (а.с. 36).
Заявою від 19.12.2017 року позивач також звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області, в якій просив останнє після отримання від Харківського ОВК нової довідки від Харківського обласного військового комісаріату про додаткові види грошового забезпечення, призначити та виплачувати йому пенсію в розмірі який обчислений з грошової допомоги на оздоровлення за 2013 та 2014 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, премії за 2012 рік, премії за 1 квартал 2013 року, премії до 23 лютого 2013 року (а.с. 37).
Листом від 02.01.2018 року №3787/Д-14 позивача повідомлено про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням одноразових грошових виплат (а.с. 38).
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (з наступними змінами) встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду (далівинагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 закону України №2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Правила виплати премії з нагоди дня ЗС України, регламентується пп. «в» ст.27 Закону України «Про Дисциплінарний статут ЗС України» заохочення, які застосовують до офіцерів. До офіцерів застосовуються такі заохочення: в) нагородження грамотою, цінним подарунком або грошовою премією.
Відповідно до ч.1 ст.43 закону України №2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
Згідно ч.2 ст.43 Закону України №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 7 ПКМ України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міноборони від 11.06.2008 №260, до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Зазначений Перелік не містить таких видів виплат, як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, які позивач отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Згідно постанови Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі №21-2942а15 щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Згідно постанови Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі №21-70а15 аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Згідно постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 у справі № 21-430а11, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Із зазначених вище підстав суд вважає, що пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включена грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року.
Відповідно до ст. 78 КАС України кожна кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідачем військовою частиною А0501 не надано доказів наявності підстав для не врахування при обчисленні розміру пенсії позивача грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, тому вимоги щодо визнання протиправними дій відповідачів щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобов'язання військової частини А 0501 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог до Харківського обласного військового комісаріату та до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 08166355) після отримання від військової частини А 0501 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України , премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344), включити у середній розмір додаткових видів грошового забезпечення розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію за підсумками року за 2012 рік, премію з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України , премію за результатами роботи у першому кварталі 2013 року які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби та зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області(ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками року за 2012 рік, премія з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України , премія за результатами роботи у першому кварталі 2013 року, здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 18 липня 2017року, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
При цьому, суд звертає увагу на те, що права позивача в частині направлення нової довідки та перерахунку позивачу пенсії на час розгляду даної справи не порушені, оскільки нова довідка не складалася відповідачем - 1, а відтак не виникав обов'язок її направляти до Харківського ОВК, а позаяк у останнього відсутні довідки для надсилання до ГУ ПФУ у Харківській області, то у останнього не виникав обов'язок щодо перерахунку.
Чинним КАСУ не передбачено здійснювати захист не порушених прав та законних інтересів позивача на підставі правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
У зв'язку з викладеним, адміністративний позов у цій частині задоволенню не підлягає.
Також, стосовно позовної вимог про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
В своєму ж позові про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що прийнята постанова суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. Тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як встановлено ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому судовий збір повинен бути стягнутий за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А0501, Харківського обласного військового комісаріату Харківської області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А 0501 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 18 липня 2017 р. за № 10/637, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати військову частину А 0501 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумками року за 2012 рік, премії з нагоди 21-ї річниці Збройних сил України, премії за результатами роботи у першому кварталі 2013 року та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 08166355).
Стягнути з Військової частини А 0501 (вул. Горішнього, м. Чугуїв, Харківська область, 63505, код ЄДРПОУ 24976272) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63505, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму сплачено судового збору в розмірі 1409, 60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 копійок).
В задоволенні інших позовних вимог -відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 12 березня 2018 року.
Суддя Бадюков Ю.В.