Ухвала суду № 72646091, 12.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
815/989/18
Номер документу
72646091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/989/18

УХВАЛА

12 березня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., вивчивши позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Подільської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057161, місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. проспект Шевченко-2), за участю третьої особи сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Нива+» (код ЄДРПОУ 38443027, місцезнаходження: 66300, Одеська обл., Подільський район, с. Липецьке, вул. Одеська -67-Д1) про визнання протиправними дій; визнання недійсним та скасування розпорядження №59/18 від 18.01.2018 року «Про передачу в оренду СТОВ АФ «Нива+» земельної ділянки площею 89, 3751 га (невитребуваних) земельних часток (паїв) Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області»; визнання недійсним та скасування договору оренди земельної ділянки №1/01-17 від 19.01.2018 року, укладеного між Подільською районною державною адміністрацією та СТОВ Агрофірма «Нива+», площею 89, 3751 га на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, -

В С Т А Н О В И В:

До суду 06 березня 2018 року надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Подільської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третьої особи сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Нива+» про визнання протиправними дій; визнання недійсним та скасування розпорядження №59/18 від 18.01.2018 року «Про передачу в оренду СТОВ АФ «Нива+» земельної ділянки площею 89, 3751 га (невитребуваних) земельних часток (паїв) Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області»; визнання недійсним та скасування договору оренди земельної ділянки №1/01-17 від 19.01.2018 року, укладеного між Подільською районною державною адміністрацією та СТОВ Агрофірма «Нива+», площею 89, 3751 га на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що ця справа не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження та спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинним адміністративних договорів.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить визнати недійсним та скасувати розпорядження №59/18 від 18.01.2018 року «Про передачу в оренду СТОВ АФ «Нива+» земельної ділянки площею 89, 3751 га. (невитребуваних) земельних часток (паїв) Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області»; визнати недійсним та скасувати договір оренди земельної ділянки №1/01-17 від 19.01.2018 року, укладений між Подільською районною державною адміністрацією та СТОВ Агрофірма «Нива+», площею 89, 3751 га на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.

Згідно з ч. 2 ст. 23 Господарського кодексу України, відносини органів місцевого самоврядування з суб'єктами господарювання у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися також на договірних засадах.

Відповідно до пункту "в" статті 80 Земельного кодексу України, держава є суб'єктом права власності на землі державної власності та реалізує це право через відповідні органи державної влади.

За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 Цивільного кодексу України, статей 122, 124 Земельного кодексу України, рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ст. 2 цього Закону, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 13 цього Закону, наведене визначення договору оренди землі, а саме - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

В свою чергу, відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративний договір - це спільний правовий акт суб'єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб'єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону.

Із наведених законодавчих визначень вбачається, що договір оренди землі не відноситься до адміністративних договорів.

Крім того, статтею 35 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Тобто, у випадку визнання недійсним та скасування договору оренди землі індивідуальні акти органу державної влади, якими реалізовуються волевиявлення держави як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер.

Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм права, суд доходить висновку, що будь-які дії щодо передачі земельних ділянок, що перебувають в державній власності, в оренду відповідно до вимог ст.33 Закону України "Про оренду землі" здійснюються відповідними органами не в межах виконання управлінських та владних повноважень.

При цьому суд бере до уваги правову позицію колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, висловленої у постановах від 11 листопада 2014 року (справа № 21-493а14), 09 грудня 2014 року (справа №21-308а14), 16 грудня 2014 року (справа №21-544а14), відповідно до якої відповідач як власник землі (відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України) вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому законом та при цьому він не здійснює владних управлінських функцій.

Оскільки визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, Верховним Судом України зроблено висновок про те, що суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (з посиланням на рішення Європейського суду з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що юрисдикція адміністративних судів, встановлена статтею 19 КАС України, на цей спір не поширюється, а тому даний спір належить розгляду судом у порядку господарського судочинства.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо позов не слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З урахуванням зазначеного, позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства, а тому суд відмовляє позивачу у відкритті адміністративного провадження.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 19, 170,171, 256, 293,295 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Подільської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057161, місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. проспект Шевченко-2), за участю третьої особи сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Нива+» (код ЄДРПОУ 38443027, місцезнаходження: 66300, Одеська обл., Подільський район, с. Липецьке, вул. Одеська -67-Д1) про визнання протиправними дій; визнання недійсним та скасування розпорядження №59/18 від 18.01.2018 року «Про передачу в оренду СТОВ АФ «Нива+» земельної ділянки площею 89, 3751 га. (невитребуваних) земельних часток (паїв) Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області»; визнання недійсним та скасування договору оренди земельної ділянки №1/01-17 від 19.01.2018 року, укладеного між Подільською районною державною адміністрацією та СТОВ Агрофірма «Нива+», площею 89, 3751 га на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.

Роз'яснити позивачу, що з цим позовом він має право звернутися до господарського суду Одеської області, в порядку господарського судочинства.

Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст.293,295 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Суддя: Л.Р. Юхтенко