
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/3726/17
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Климчук К.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Горкуши М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання видати дозвіл на розробку проекту землеустрою,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,045 га, яка розташована на території Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (масив Соколовський, садове товариство "Будівельник", ділянка № 45);
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області видати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,045 га, яка розташована на території Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (масив Соколовський, садове товариство "Будівельник", ділянка № 45).
Разом з позовною заявою ОСОБА_1 було подано заяву про забезпечення доказів (а.с.21-22).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.12.2017 заяву про забезпечення доказів повернуто ОСОБА_1 у зв'язку з не усуненням недоліків заяви, які були зазначені в ухвалі суді від 21.12.2017 (а.с.30-31).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, площею 0,045 га, яка розташована в садовому товаристві АДРЕСА_2, Соколовського земельного масиву, який територіально належить до Іванівської сільської ради. Проте Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листами від 28.07.2017 №У-5688/1-9098/6-17 та від 31.07.2017 №У-5688/2-9218/6-17 відмовило у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017. На думку позивача, відмова є незаконною і такою, що порушує його права, передбачені Конституцією України та Земельним кодексом України, оскільки зазначені у листах відповідача підстава відмови у наданні йому дозволу на розробку проекту землеустрою не відноситься ні до однієї з підстав, визначених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. Відтак, відмову необхідно визнати протиправною та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області видати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
Ухвалою суду від 29.01.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи (а.с.2-3).
14 лютого 2018 року в канцелярії суду зареєстровано клопотання ОСОБА_1 вх.№3358/18 (а.с.41), в якому просив, адміністративну справу №806/3726/17 розглядати у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін.
Від Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов та клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.42-45).
19.02.2018 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про відкриття провадження у справі у загальному порядку - відмовлено. Призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 06 березня 2018 року о 10:00
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.42-44). Зазначив, що порядок передачі земельних ділянок у власність регламентований Постановою КМ України від 07.06.2017 №413. Відповідно до даної постанови відповідачем сформовано і оприлюднений перелік земельних ділянок, які пропонуються передавати у власність в третьому кварталі 2017 року, які не перевищували 25% від площі земельних ділянок за попередній квартал. По цій причині позивачу було відмовлено в надані такого дозволу, так як бажана земельна ділянка не узгоджується із затвердженим переліком. Зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області при розгляді звернення діяло в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Розпорядженням ради міністрів Української РСР від 12 листопада 1981 року №683-р з користуванням колгоспів, радгоспів, лісгоспзагів та інших землекористувачів 2690,48 гектара земель та надано їх підприємствам, установам та організаціям на певних умовах і в розмірах згідно з додатками до розпорядження (а.с.9).
Додатком №8 до розпорядження було затверджено список підприємств, установ і організацій, яким надаються земельні ділянки по Житомирській області (а.с.10).
У 1985 році ОСОБА_1 вступив до садівничого товариства "Будівельник", що підтверджується членською книжкою садовода. 4 червня 1985 року позивач отримав земельну ділянку з правом будівництва садового будинку (а.с.12).
ОСОБА_1 13.04.2016 звернувcя до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,045 га для садівництва на території Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області. До заяви додав відповідні документи (а.с.55).
Листами від 28.07.2017 №У-5688/1-9098/6-17 та 31.07.2017 № У-5688/2-9218/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, повідомило ОСОБА_3, що відповідно до порядку передачі земельних ділянок у власність регламентований Постановою КМ України від 07.06.2017 року №413. Відповідно до даної постанови відповідачем сформовано і оприлюднений перелік земельних ділянок, які пропонуються передавати у власність в третьому кварталі 2017 року, які не перевищували 25% від площі земельних ділянок за попередній квартал. По цій причині позивачу було відмовлено в надані такого дозволу, так як бажана земельна ділянка не узгоджується із затвердженим переліком.
Вважаючи, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області є незаконною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Правовідносини щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
За приписами ч.3 ст.22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для ведення особистого селянського господарства.
В розумінні вимог ст.ст.81,116 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Як зазначено в частині другій статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,045 га для ведення садівництва на території Іванківської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області за результатами розгляду вказаного клопотання листами від 28.07.2017 №У-5688/1-9098/6-17 та 31.07.2017 № У-5688/2-9218/6-17 повідомило позивача про те, що відповідно до вимог Постанови КМ України від 07.06.2017 року №413 (надалі - Постанова №413) перелік земельних ділянок для передачі у власність в межах норм безоплатної приватизації на території області на третій квартал 2017 року сформовано, а бажана позивачем земельна ділянка не входить до такого переліку.
Таке оскаржуване рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не відповідає обставинам справи та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Зазначена в оскаржуваному листі - рішенні підстава для відмови в наданні такого дозволу прямо протирічить вимогам ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідач, як відповідний орган виконавчої влади відповідно до наданих повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічна правова норма закріплена в частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України.
Тобто, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Про виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прямо зазначено в Ухвалі Конституційного Суду України " Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України" від 29 вересня 2015 року N 44-у/2015 (Справа N 2-40/2015).
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 19.01.2016 (справа №824/167/15-а/21-3690а15).
Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача, наведені у відзиві, що при розгляді звернення позивача правомірно були враховані вимоги зазначеної Постанови №413.
По-перше, затверджена Постановою №413 "Стратегія удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" - це алгоритм дій уряду в майбутньому у цій сфері, а тому вона не містить правових норм для врегулювання цих відносин. Більш того, в ній прямо зазначено, що "для реалізації Стратегії необхідно розробити проекти нормативно-правових актів".
По-друге, відповідно до вимог ст.92 Конституції України, ст.6 Земельного кодексу України виключно до повноважень Верховної ради України віднесено регулювання земельних відносин шляхом прийняття законів.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що листи відповідача 28.07.2017 №У-5688/1-9098/6-17 та 31.07.2017 №У-5688/2-9218/6, як результати розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,045 га для ведення індивідуального садівництва на території Іванківської сільської ради району Житомирської області, винесені не на підставі чинного земельного законодавства, а тому є протиправними.
Обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається судом з урахуванням змісту ч. 1 ст. 2 КАС України, принципів адміністративного судочинства та положень частини 2 статті 162 КАС.
Повноваження адміністративного суду в разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 статті 162 КАС, відповідно до якої, суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
За таких підстав порушене право позивача підлягає судовому захисту та може бути поновлено лише шляхом визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у наданні ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,045 га для індивідуального садівництва на території Іванківської сільської ради Житомирського району Житомирської області та зобов'язання відповідача надати дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,045 га для індивідуального садівництва на території Іванківської сільської ради Житомирського району Житомирської області
Керуючись статтями 2, 90, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м. Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) у наданні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10009, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,045 га, яка розташована на території Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (масив Соколовський, садове товариство "Будівельник", ділянка № 45).
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) надати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10009, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,045 га, яка розташована на території Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (масив Соколовський, садове товариство "Будівельник", ділянка № 45).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович
Повне судове рішення складене 12 березня 2018 року