Ухвала суду № 72645585, 12.03.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
805/4342/17-а
Номер документу
72645585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

12 березня 2018 р. Справа №805/4342/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому посилаючись, зокрема на порушення Міністерством юстиції України Закону України «Про доступ до публічної інформації» при наданні відповіді на його запит від 28.09.2017 року, просив:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо ненадання відповіді на запит ОСОБА_1 від 28 вересня 2017 року про надання публічної інформації в передбачений законодавством строк;

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо надання неповної інформації на запит ОСОБА_1 від 28 вересня 2017 року;

- зобов'язати Міністерство юстиції України надати відповідну інформацію на запит ОСОБА_1 від 28 вересня 2017 року по суті запитуваних питань в повному обсязі.

Позовні вимоги в даній справі позивач пов'язує із запитом на інформацію від 28.09.2017 року, з яким позивач звернувся до Тимчасової кваліфікаційної комісії приватних виконавців, яка утворена при Міністерстві юстиції України, в якому, посилаючись на ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зміни, які відбулися в спеціальному законодавстві протягом 2016-2017 років, яке мають знати приватні виконавці та кандидати на цю посаду, просив повідомити наступну інформацію: відповідно до яких редакцій нормативних актів Тимчасовою кваліфікаційною комісією приватних виконавців розроблено перелік тестових питань автоматизованого анонімного тестування кандидатів в приватні виконавці; чи враховувались останні законодавчі зміни при підготовці тестових питань.

Отже, позивач як запитувач інформації звертався із запитом на інформацію до Тимчасової кваліфікаційної комісії приватних виконавців стосовно інформації, пов'язаної з виконанням обов'язків останньої.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 13 вказаного Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 19 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір здійснювати діяльність приватного виконавця, та вирішення питання щодо надання права на здійснення діяльності приватного виконавця при Міністерстві юстиції України утворюється Кваліфікаційна комісія приватних виконавців (далі - Кваліфікаційна комісія).

Положення про Кваліфікаційну комісію приватних виконавців затверджується Міністерством юстиції України.

Частиною 5 ст. 19 вказаного Закону визначено, що Кваліфікаційна комісія:

1) визначає дату складення кваліфікаційних іспитів;

2) розробляє та затверджує перелік питань автоматизованого анонімного тестування;

3) розглядає документи, подані особами, які мають намір отримати право на здійснення діяльності приватного виконавця, на відповідність вимогам, визначеним цим Законом;

4) проводить кваліфікаційні іспити та затверджує їх результати;

5) приймає рішення про видачу посвідчення приватного виконавця.

Пунктом 8 Порядку допуску до професії приватного виконавця, що затверджений наказом Міністерства юстиції України від 25.10.2016 року № 3053/5, визначено, що тестові завдання (перелік тестових питань теоретичної частини, ситуаційні завдання та практичні завдання) для кваліфікаційного іспиту затверджуються Кваліфікаційною комісією.

Відповідно до п. 4 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про доступ до публічної інформації» Тимчасова кваліфікаційна комісія здійснює повноваження кваліфікаційної комісії до скликання з'їзду приватних виконавців України.

Протягом спірних правовідносин з'їзд приватних виконавців України не скликався.

На виконання вказаних вимог цього Закону наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року № 2430/5 затверджено Положення про Тимчасову кваліфікаційну комісію приватних виконавців, яке визначає порядок діяльності, завдання і функції Тимчасової кваліфікаційної комісії приватних виконавців.

Тимчасова кваліфікаційна комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема розробляє та затверджує перелік питань автоматизованого анонімного тестування для проведення кваліфікаційного іспиту осіб, які мають намір здійснювати діяльність приватного виконавця (п. 4 вказаного Положення).

Отже, ст. 19 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» Кваліфікаційній комісії приватних виконавців делеговані повноваження щодо розроблення та затвердження переліку питань автоматизованого анонімного тестування; прийняття рішень про видачу посвідчення приватного виконавця.

Пунктом 4 розд. IV «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону до скликання з'їзду приватних виконавців України здійснення повноважень Кваліфікаційної комісії делеговано Тимчасовій кваліфікаційній комісії приватних виконавців.

Аналогічна правова позиція в частині наявності делегованих повноважень суб'єкта владних повноважень викладена в постанові Верховного Суду України від 02.02.2016 року в справі № 825/1440/14 (в справах, відповідачем в яких є Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури).

Отже, Тимчасова кваліфікаційна комісія приватних виконавців є особою, яка виконувала делеговані повноваження суб'єкта владних повноважень згідно із законом, а тому в розумінні п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» стосовно інформації, пов'язаної з виконанням своїх обов'язків, є розпорядником інформації.

Відповідно до ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З огляду на наведене саме Тимчасова кваліфікаційна комісія приватних виконавців повинна була би відповідати за позовними вимогами.

В той же час 14.11.2017 року скликано І-ий з'їзд приватних виконавців України (відповідна інформація розміщена на офіційному сайті Міністерства юстиції України), у зв'язку з чим Тимчасова кваліфікаційна комісія приватних виконавців припинила виконувати тимчасові повноваження, - відповідні повноваження почала виконувати Кваліфікаційна комісія приватних виконавців.

Наказом Міністерства юстиції України від 27.11.2017 року № 3792/5 затверджено Положення про Кваліфікаційну комісію приватних виконавців (наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.11.2017 року № 1443/31311).

Пунктом 2 вказаного Наказу визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року № 2430/5 «Про затвердження Положення про Тимчасову кваліфікаційну комісію приватних виконавців».

З огляду на наведене на час розгляду справи належним відповідачем в правовідносинах, які склалися між запитувачем інформації - позивачем та розпорядником інформації - Тимчасовою кваліфікаційною комісією приватних виконавців, є Кваліфікаційна комісія приватних виконавців, утворена при Міністерстві юстиції України.

Відповідно до ч.ч. 3, 5 та 6 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Під час вирішення питання, зокрема про заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Разом з тим, суд вважає, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки Міністерства юстиції України як суб'єкта владних повноважень, при якому утворено Кваліфікаційну комісію приватних виконавців, у зв'язку з чим Міністерство юстиції України має бути залучено до участі в справі як третя особа, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Відповідно до ч.ч. 2 та 5 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 48, 49, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

Допустити заміну первісного відповідача - Міністерства юстиції України належним відповідачем - Кваліфікаційною комісією приватних виконавців (01001, м.Київ, вул.Городецького,13).

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Звернути увагу відповідача, що відзив на позовну заяву повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, яка також регулює порядок його подання до суду та надіслання іншим учасникам справи.

Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Міністерство юстиції України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.

Суддя Логойда Т. В.