Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 р. Справа№805/3417/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Слов’янського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу»
до Головного управління Держпраці у Донецькій області м. Покровськ
про визнання протиправною та скасування постанови від 28.08.2017 року №05-09-3340/0035-0063
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 28.08.2017 року №05-09-3340/0035-0063.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Держпраці за результатами позапланового заходу у формі інспекційного відвідування винесено постанову №05-09-3340/0035-0063 від 28.08.2017 року про накладання штрафу у сумі 9600 грн. Позивач вважає прийняту постанову протиправною з огляду на порушення відповідачем порядку проведення позапланового заходу державного контролю, оскільки перед його проведенням відповідачем не надано позивачу відповідне погодження з Державною регуляторною службою. Крім того Держпрацею не дотримано норми загального порядку проведення перевірки, чим порушено положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Також зазначив, що підприємство з об’єктивних причин, які не залежать від його волі, не може виконати вказані у приписі вимоги в зазначений строк. Просив суд визнати протиправною та скасувати постанову від 28.08.2017 року №05-09-3340/0035-0063 Головного управління Держпраці у Донецькій області за результатами позапланового заходу у формі інспекційного відвідування в сумі 9600 грн.
Ухвалою від 05 жовтня 2017 року суд залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 01 листопада 2017 року суд відкрив провадження у справі та призначив до судового розгляду на 15 листопада 2017 року.
Ухвалою від 15 листопада 2017 року суд за клопотанням представника відповідача зупинив провадження у справі до набрання законної сили постанови Донецького окружного адміністративного суду у справі №805/3214/17-а.
Ухвалою від 20 лютого 2018 року суд призначив справу до розгляду у загальному позовному провадженні на 28 лютого 2018 року.
Позивач просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог з огляду на те, що оскаржуване рішення було винесено на підставі матеріалів саме інспекційного відвідування, яке відповідно до чинного законодавства є окремою та єдиною формою здійснення держаного нагляду за дотриманням законодавства про працю та не відноситься ані до панових, ані позапланових заходів, що також підтверджено рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №805/3214/17-а.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за 35397869, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Позивач має структурні підрозділи - Слов’янське регіональне виробниче управління та Добропільське виробниче управління водопровідно – каналізаційного господарства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі – Положення).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року №8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Донецької області.
До утворення Державної служби України з питань праці існувало дві окремі служби, зокрема, Держпраці України з територіальними Державним інспекціями з питань праці, яка здійснювала контроль за додержанням законодавства про працю з таких основних питань: про трудовий договір і ведення трудових книжок; про робочий час і час відпочинку; про оплату праці, гарантії і компенсації; про укладання та виконання галузевих і регіональних угод, колективних договорів; про трудові відносини у разі банкрутства та приватизації підприємств; про відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків; про працю жінок, молоді, інвалідів та інших категорій громадян, які потребують соціального захисту; про трудову дисципліну і матеріальну відповідальність працівників; про виплату працівникам допомоги з державного соціального страхування та Держгірпромнагляд України з територіальними управліннями Держгірпромнагляду, який забезпечував реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Виходячи з різних функцій, основним нормативним актом, на підставі якого діяли інспекції з питань праці був Кодекс законів про працю України, а управління Держгірпромнагляду діяли на підставі Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
З дати затвердження Положення про Державну службу України з питань праці, тобто, з 11 лютого 2015 року функції зазначених двох органів фактично об’єднані.
Головним управлінням Держпраці у Донецькій області на підставі наказу від 09.08.2017 року №1374 проведено позаплановий захід інспекційного відвідування відповідача щодо дотримання вимог законодавства про працю за результатами чого складено акт перевірки додержання суб’єкта господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування №05-09-3340/0006, якими встановлено порушення частини 1, 2, 3, 4 статті 115 Кодексу законів про працю та статей 21, 24 Закону України «Про відпустки».
Розглянувши акт перевірки №05-09-3340/0006 щодо порушень Слов’янським регіональним виробничим управлінням КП Компанія «Вода Донбасу» та Добропільським виробничим управлінням водопровідно – каналізаційного господарства КП Компанія «Вода Донбасу» законодавства про працю Головне управління Держпраці у Донецькій області прийняло постанову про накладання штрафу у розмірі 9600 грн.
Позивач не заперечує проти встановлених відповідачем в ході проведення заходів інспектування порушень законодавства про працю. Спірним питанням даної справи є на думку позивача, процедурні порушення загального порядку проведення позапланового заходу державного контролю у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V в наслідок чого було прийнято спірну постанову про накладання штрафу.
З підстав викладеного суд зазначає наступне.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (стаття 1 зазначеного Закону).
Згідно частини 1 статті 4 цього Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Статтею 6 цього Закону встановлено підстави для проведення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб’єктом господарювання у документах обов’язкової звітності, поданих суб’єктом господарювання; перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з доданням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу; неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів; доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Статтею 38 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно – правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Виходячи з приписів даного закону, як зазначено судом вище, він застосовується щодо правовідносин, зокрема, з безпеки праці. До того ж, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» прийнятий раніше, ніж створений відповідач.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694 охорона праці – це система правових, соціально – економічних, організаційно – технічних, санітарно – гігієнічних і лікувально – профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно – побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
При цьому, нормативно – правові акти з охорони праці – це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (ст. 27 Закону № 2694).
Як зазначено вище, головним управлінням Держпраці у Донецькій області перевірялися питання, передбачені, зокрема, Кодексом законів про працю України, законами «Про оплату праці» та «Про відпустки».
Відповідно до частини першої статті 259 Кодексу законів про працю України Кабінетом Міністрів України 26 квітня 2017 року прийнято постанову № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до пунктів 1-2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об’єкт відвідування).
Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин) (далі - виконавчі органи рад).
Згідно до припісів підпунктів 1-2 пункту 5 цього Порядку інспекційні відвідування проводяться: 1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; 2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин.
Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених підпунктами 5-7 цього пункту та пунктом 31 цього Порядку, приймає керівник органу контролю, його заступник.
Відтак, проведення відповідачем перевірок у вигляді інспекційних відвідувань з питань додержання вимог законодавства про працю здійснюється на підставі спеціального законодавства, а саме: постанови Кабінету міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Інспекційні відвідування з питань додержання суб’єктами господарювання приписів КЗпП України та інших законів про працю та соціальне страхування не віднесено ні до планових, ні до позапланових заходів.
Судом встановлено, що під час перевірки відповідачем виявлено порушення нормативно – правових актів не з охорони праці, а з питань законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а тому висновки позивача щодо обов’язкового погодження інспекційних відвідувань з Державною регуляторною службою не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і є помилковими.
Аналогічний висновок суду міститься у постанові Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року яка набрала законної сили згідно постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2018 року у пов’язаній справі №805/3214/17-а за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування припису від 07 серпня 2017 року № 05-23-3368/0028/0011 прийнятого за наслідками проведеного позапланового заходу у формі інспекційного відвідування стосовно структурного підрозділу позивача - Слов’янського регіонального виробничого управління з питань дотримання вимог законодавства про працю в частині нарахування та виплати заробітної плати. У задоволені позовних вимог відмовлено.
Відповідно до частини 1 статті 78 Кодексу про адміністративне судочинство України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу про адміністративне судочинство України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи те, що постановою суду, що набрала законної сили, не встановлено порушень з боку відповідача при здійсненні ним функцій суб’єкта владних повноважень при проведені позапланового заходу інспекційного відвідування, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування постанови від 28.08.2017 року №05-09-3340/0035-0063.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судовий витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Слов’янського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 28.08.2017 року №05-09-3340/0035-0063 – відмовити повністю.
Повний текст рішення складено та підписано 12 березня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.