
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2018 р. Справа№805/833/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
30 грудня 2017 року шляхом надсилання поштою позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим що, відповідач протиправно припинив виплату пенсії відповідачу. З посиланням на статтю 46 Конституції України, статті 4, 5, 8, 47,49 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати йому пенсії з 01.08.2017;
- визнати неправомірним та скасувати розпорядження від 24.07.2017 відповідача «Про припинення виплати пенсії» з 01.08.2017;
- зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії за віком з 01.09.2017.
9 лютого 2018 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що вона є пенсіонером за віком і у зв'язку зі зміною місця реєстрації, перебуває на обліку в Селидівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Відповідач, на звернення позивача, повідомив, що виплата пенсії була зупинена з 1 серпня 2017 року, на підставі розпорядження від 24 липня 2017 року, так як відсутня довідка та не проведена перевірка місця фактичного перебування внутрішньо переміщеної особи, згідно пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», в редакції постанови Кабінету Міністрів від 8 червня 2016 року №352, та постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року №365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
27 лютого 2018 року судом отримані витребувані від відповідача докази та відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні з наступних підстав. Відповідач зазначив, що позивач є пенсіонером за віком та знаходиться на обліку в Селидівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 1 серпня 2014 року як внутрішньо переміщена особа. З 1 серпня 2017 року ОСОБА_1 виплата пенсії призупинена, оскільки при зверненні до заяви надана довідка відповідно до «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», та відсутнє рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат. Відповідач зазначив, що після надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та прийняття рішення комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат, буде поновлено виплату пенсії з місця її припинення.
Дослідивши докази та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
31 жовтня 2014 року ОСОБА_1 на ім'я начальника управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області подала заяву про виплату пенсії та запит пенсійної справи із управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька, за фактичним місцем проживання.
9 грудня 2014 року управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області розпорядженням №167 позивачці була призначена пенсія за віком.
11 березня 2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради позивачці була видана довідка №1428021057 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
18 січня 2017 року позивачку було знято з реєстрації місця проживання АДРЕСА_1.
18 січня 2017 року позивачка зареєструвалась за адресою: АДРЕСА_2
18 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до відповідача про поновлення виплати пенсії за віком у зв'язку із зміною місця реєстрації.
24 липня 2017 року розпорядженням відповідача було припинено виплату пенсії по о/р НОМЕР_2 з 1 серпня 2017 року, так як відсутня довідка внутрішньо переміщеної особи та не проведена перевірка місця фактичного проживання.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Згідно статті 1 Конституції Україна є соціальною та правовою державою.
За приписами частини 2 статті 3 Основного Закону України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 47 Закону України від 09.07.2003 №1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-VI) пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Підстави припинення виплати пенсії передбачені статтею 49 Закону №1058-VI, зокрема, згідно частини 1 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог частини 1 статті 49 Закону №1058-VI, оскільки з серпня 2017 року позивачеві припинено виплату пенсії за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.
Суд враховані положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд застосовує положення Конституції України, згідно яких в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України). Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається міст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Стаття 46 Закону №1058-VI регулює правовідносини, що виникають під час виплати пенсії за минулий час:
нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії;
нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно припинив виплату пенсії позивачу.
Позивачка помилково вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягала у не виплаті пенсії.
Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень розуміється зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції цього суб'єкта, були об'єктивно необхідні і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
У даній справі відповідач вчинив дії (у форми прийняття рішення), якими припинив виплату пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії з серпня 2017 року.
Судові витрати по сплаті судового збору, здійснені позивачкою, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 159, 241-246, 250, 251, 255, 257-263, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 85400, АДРЕСА_2 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, б.6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження від 24 липня 2017 року про припинення виплати пенсії о/р НОМЕР_2, прийняте Селидівськім об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.
Визнати неправомірними дії Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з серпня 2017 року.
Зобов'язати Селидівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, б.6, код ЄДРПОУ 41247274) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: 85400, АДРЕСА_2 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з серпня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 85400, АДРЕСА_2 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, б.6, код ЄДРПОУ 41247274).
Рішення в повному обсязі складено 12 березня 2018 року.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Циганенко А.І.