
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1188/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Арендарчука О.Ю.,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) звернулася в суд із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 23800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до ГУ ДФС у Волинській області надійшли на розгляд матеріали справи від Ковельського ВП ГУНП у Волинській області по факту продажу 26.11.2016 року продавцем магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_6, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює підприємницьку діяльність ОСОБА_4, пива неповнолітній особі. Оскільки продавець цього магазину перебувала у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4, тому відповідач порушила вимоги статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Крім того, на момент вчинення у фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 не було ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та згідно даних Ліцензійного реєстру будь-якому іншому суб'єкту господарювання на вказане місце торгівлі ліцензія не видавалась.
У зв'язку з наведеними порушеннями Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" заступником начальника ГУ ДФС у Волинській області було винесене 13.03.2017 року рішення №00000276-40 про застосування до фізичної особи-підприємця фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років та 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.
В добровільному порядку відповідач фінансові санкції не сплатила.
Таким чином, позивач звернувся із позовом до ФОП ОСОБА_4 про стягнення 23800,00 грн. фінансових санкцій.
У відзиві на позовну заяву від 07.03.2018 року відповідач позов не визнає та вказує на те, що оскаржуване рішення від 13.03.2017 року №00000276-40 було винесене на підставі адміністративних матеріалів Ковельського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, зокрема протоколу про адміністративне правопорушення АА473363 від 28 листопада 2016 року, складеного на продавця-стажера магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» ОСОБА_6, яка продала пива неповнолітній особі. У зв'язку з цим продавця цього магазину було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено у відповідності до постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ковельської міської ради №58 від 14 грудня 2016 року штраф у розмірі 340,00 грн. Однак, відповідач зазначає, що дана постанова була скасована постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 28 вересня 2017 року у адміністративній справі №159/1823/17. Крім того, відповідач вказує на те, що під час розгляду цієї адміністративної справи свідки - неповнолітні особи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 пояснили, що продавець магазину ОСОБА_6 продаж 26 листопада 2016 року алкогольних напоїв (пива) особі, яка не досягла 18 років не здійснювала.
На підставі наведеного відповідач просить відмовити у задоволенні цього позову.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позові, просив його задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, просили у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
На адресу Головного управління ДФС у Волинській області від Ковельського ВП ГУ Національної поліції у Волинській області надійшли адміністративні матеріали для прийняття рішення про застосування до ФОП ОСОБА_4 фінансових санкцій по факту порушення статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: продажу алкогольних виробів особі, яка не досягла 18 років.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.11.2016 року працівниками Ковельського ВП ГУ НП у Волинській області складено протокол про адміністративне правопорушення АА №473363 за частиною другою статті 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення (КУпАП) відносно гр. ОСОБА_6 (а.с.10).
Відповідно до зазначеного протоколу 26.11.2016 року близько 20:30 год., будучи на робочому місці в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_4, продавець -стажер ОСОБА_6 продала неповнолітній особі ОСОБА_7 банку пива "Seth Rileys Garage" ємкістю 0,5 л. з вмістом спирту 4,6 %.
14 грудня 2016 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Ковельської міської ради на підставі адміністративних матеріалів Ковельського ВП ГУ НП у Волинській області на гр. ОСОБА_6 прийнято постанову №58 щодо притягнення гр. ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.156 КУпАП та накладено штраф у розмірі 340,00 грн. (а.с.6-7).
На підставі адміністративних матеріалів, що надійшли від Ковельського ВП ГУ НП у Волинській області, рішенням заступника начальника ГУ ДФС у Волинській області від 13.03.2017 року №00000276-40 за порушення вимог статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень - за факт продажу алкогольних напоїв (пива) особі, яка не досягла 18 років та 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії (а.с.16).
Фізична особа-підприємець не погодилася із зазначеним рішенням та оскаржила його до суду. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року у справі №803/460/17 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено (а.с.48-51).
Зазначена постанова суду набрала законної сили 25 січня 2018 року на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2018 року, який апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 залишив без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року у справі №803/460/17 - без змін (а.с.52-54).
Відповідно до частин 4 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР) визначено основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Частиною другою статті 17 Закону №481/95-ВР передбачені фінансові санкції у вигляді штрафу, які застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення норм цього Закону. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою статті 17 Закону, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України (частина четверта статті 17 Закону №481/95-ВР).
Статтею 15-3 вказаного Закону №481/95 заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Згідно з частиною четвертою цієї статті продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Крім того, відповідно до вимог частини тринадцятої статті 15 Закону №481/95 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно зі статтею 1 Закону №481/95 ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).
Відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 грн.
Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено факт продажу алкогольних напоїв (пива) особі, яка не досягла 18 років та факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії, тому фінансові санкції за дані порушення Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до відповідача застосовано правомірно.
Враховуючи те, що рішення від 13.03.2017 року №00000276-4026 про застосування фінансових санкцій прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, а відповідач добровільно фінансові санкції не сплатила, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення фінансових санкцій у загальному розмірі 23800,00 грн. підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету міста Ковеля (Банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014, н/р 31418561700004, отримувач коштів Ковельське УК (м. Ковель), код класифікації доходів бюджету 21081500, ідентифікаційний код одержувача 37788874, код виду сплати 135) заборгованість зі сплати фінансових санкцій в сумі 23800,00 грн. (двадцять три тисячі вісімсот гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду буде складено 12 березня 2018 року.
Позивач Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 39400859).
Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Суддя В.Д. Ковальчук