
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2018 р. Справа № 906/1133/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
при секретарі: Зоренку О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Грищенко С.В.(довіренвсть №4 від 12.01.18)
від відповідача: Дурава В.А.(довіреність №72618106-25-10 від 26.01.18)
розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Житомирського міського центру зайнятості
до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області
про стягнення 80739,38 грн
Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 80739,38грн. майнової шкоди, завданої внаслідок переплати допомоги по безробіттю колишнім працівникам ТДВ"ЖЛ".
Позовні вимоги грунтуються на тому, що переплата відбулася внаслідок прийняття Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Житомирській області звіту від ТДВ"ЖЛ", у якого на день прийняття звіту скасована державна реєстрація (27.11.15), що призвело до відсутності сплати ЄСБ за листопад 2015 рік та відповідно переплати 36 особам допомоги по безробіттю в сумі 80739,38грн.
09.01.18 до суду надійшли заперечення відповідача №21/9/06-25-10 від 03.01.18 , в якому відповідач позов не визнав з тих підстав, що Звіт про суми нарахованої заробітної плати за листопад 2015 рік отримано від ТДВ"ЖЛ" 21.12.15 ; ТДВ"ЖЛ" не виконало зобов'язання щодо сплати єдиного внеску за листопад 2015; реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування ; обов'язок по формуванню даних у вказаному Реєстрі щодо застрахованих осіб покладається на страхувальника (ТДВ"ЖЛ")(а.с.57 т.1).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
До Житомирського міського центру зайнятості звернулись за сприянням у працевлаштуванні 36 осіб колишніх працівників ТДВ «ЖЛ» (код ЄДРПОУ 37546647) та скористались послугами служби зайнятості.
За відсутності вище зазначеним особам підходящої роботи їм було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно з врахуванням страхового стажу, згідно ч.І ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі - Закон).
Відповідно до ст. 21 Закону страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При наданні статусу безробітного та призначенні допомоги по безробіттю у колишніх працівників ТДВ «ЖЛ» (код ЄДРПОУ 37546647) була відображена сплата ЄСВ за листопад 2015 року.
Файли обміну по безробітним особам колишніх працівників ТДВ «ЖЛ» «Дані про особу з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», які надходили до центру зайнятості впродовж 2015-2016 років у вигляді обміну містили інформацію про сплату ЄСВ за листопад 2015 року.
Разом з тим, файли обміну, які почали надходити з 06.02.17 до центру зайнятості були змінені, у зв'язку з чим було встановлено факт відсутності сплати ЄСВ за листопад 2015 року колишнім працівникам ТДВ"ЖЛ".
Сплата ЄСВ за листопад 2015 року входить до розрахункового періоду , тому сума заробітної плати за листопад 2015 була врахована при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку розміру допомоги по безробіттю колишнім працівникам ТДВ"ЖЛ", яку вони отримували під час перебування на обліку в центрі зайнятості.
Оскільки сплата ЄСВ у листопаді 2015 була відсутня, Житомирським МЦЗ зайво нараховано кошти при виплаті допомоги по безробіттю 36 колишнім працівникам ТДВ"ЖЛ" на загальну суму 80739,38грн. чим завдано Фонду майнову шкоду про стягнення якої заявлено даний позов.
При цьому, позивач посилається на те, що шкода завдана внаслідок допущення помилки з боку посадових осіб ДФС в Житомирській області, яким прийнято від ТДВ"ЖЛ" коригуючий звіт.
Листом від 13.03.17 відповідач повідомив позивача про заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка виникла 21.12.15 внаслідок несплати ТДВ"ЖЛ" внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2015 рік (а.с.10).
Видами забезпечення згідно п. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000р. є допомога по безробіттю.
Відповідно до ст. 1 Закону , загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 8 Закону, Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття створений для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення» № 5067-VI від 05.07.2012р., центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Згідно п. 1, п. 19 та п. 21 ч. 2 ст. 22 цього ж Закону, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; забезпечують надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи (ч. 1 ст. 6 Закону).
Дані щодо «застрахованих осіб» вносяться до Реєстру застрахованих осіб.
Статтею 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Форми та строки подання звіту визначені ст.1 Розділу III Порядку формування подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р № 435 (далі - Порядок), страхувальники, які використовують працю фізичних осіб у частині подання Звіту за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць.
Виходячи з вищевикладеного, граничний термін подання звіту та термін сплати єдиного внеску за листопад 2015 року - 21.12.2015 року.
Відповідач зазначає, що 21.12.15 отримав від ТДВ"ЖЛ" Звіт про суми нарахованої заробітної плати та нарахованого єдиного внеску за листопад 2015.
ТДВ "ЖЛ" не виконало зобов'язання щодо сплати єдиного внеску за листопад 2015.
Відповідача було проінформано лише про суми нарахованих платежів, а не про їх сплату.
Вказаним Порядком передбачено, що формування даних, які передаються до Реєстру здійснюється страхувальником.
В інтегрованій картці платника по коду платежу 71010000 ( єдиний внесок нарахований роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ допомоги по тимчасовій непрацездатності), сума єдиного внеску, що підлягає сплаті відображається загальною сумою без ідентифікації сплати по найманих працівниках, відокремити сплату по конкретному працівнику за звітний період не має можливості, так як облік сплати ведеться в цілому по підприємству відповідно до поданих звітів.
Відповідно до ст. 1173 ЦК України, на яку посилається позивач, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Відповідно до ст. 1174 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Виходячи із вказаних норм права відповідальність у вигляді відшкодування шкоди настає за наявності встановленого факту незаконності рішень дій чи бездіяльності. Натомість, позивачем не доведено незаконності дій відповідача чи його посадової або службової особи, не представлено доказів скасування державної реєстрації ТДВ «ЖЛ» та підстав такого скасування, що унеможливлює дослідження правомірності дій відповідача. Крім того, вищевказані норми ЦК України вказують на перелік суб'єктів, на яких покладений обов'язок відшкодувати шкоду, до якого не входить відповідач.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.123,129,233,236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 12.03.18
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- в справу
2,3 - сторонам (рек)