
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" березня 2018 р. справа № 809/208/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Тимощука О.Л.,
при секретарі Ткачук О.П.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1
до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області
про визнання протиправними дій щодо неподання висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, пов'язаної з виконанням службових обов'язків та зобов'язання подання такого висновку з підстав протиправної відмови суб'єкта владних повноважень, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 05.02.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо неподання висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, пов'язаної з виконанням службових обов'язків та зобов'язання подання такого висновку з підстав протиправної відмови суб'єкта владних повноважень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, в період з 01 серпня 1986 року по 06 березня 1995 року проходив службу в органах внутрішніх справ МВС України на посадах молодшого начальницького складу - водія та командира відділення СДПЧ-7, отримав професійне захворювання, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а оскільки відповідач є правонаступником прав і обов'язків Державної пожежної охорони Міністества внутрішніх справ України, ним протиправно відмовлено у поданні до Державної служби України з надзвичайних ситуацій висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, пов’язаної з виконанням службових обов’язків, а тому просить суд зобов’язати відповідача подати до Державної служби України з надзвичайних ситуацій вказаний висновок разом із відповідними документами.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судовий розгляд на 20.02.2018 (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 14.02.2018 (а.с.38-41), у якому проти заявлених позивачем вимог заперечив з тих підстав, що позивач проходив службу і звільнений з органів внітрішніх справ, а оскільки службу цивільного захисту позивач не проходив, на спірні правовідносини не розповсюджуються приписи статті 118 Кодексу цивільного захисту України та постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908.
Заслухавши вступне слово та пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази та матеріали справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до довідки №02-576/01 від 18.01.2016, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (а.с.22), позивач, в період з 01 серпня 1986 року по 06 березня 1995 року проходив службу в органах внутрішніх справ МВС України на посадах молодшого начальницького складу (водія та командира відділення – водія СДПЧ-7 по охороні м. Калуша і Калуського району).
З 06 березня 1995 року, наказом начальника Управління Державної пожежної охорони УМВС України в Івано-Франківській області від 06.03.1995 №25 о/с старшина внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнений зі служби, відповідно до пункту «Ж» статті 63 Положення про проходження служби в органах внутрішніх справ МВС (за власним бажанням).
Позивач є інвалідом ІІІ групи та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Категорія 1, що підтверджується відповідними посвідченнями (серія А №445356, від 05.12.2016, серія Б №176132 від 08.12.2016) (а.с.14-15).
Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої комісії на засіданні №13 від 23 вересня 2016 року №19359 (а.с.18) та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (серія АВ №0779574) (а.с.17) встановлено, що інвалідність позивача пов’язана із виконанням ним службових обов’язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги від 16.11.2016 №0012864 (а.с.16), ступінь втрати професійної працездатності позивача становить шістдесят відсотків (60%).
Окрім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.1992 №627, позивач був застрахований національною Страховою компанією «ОРАНТА». Згідно з довідкою, виданою Національною акціонерною страховою компанією «ОРАНТА», застрахована сума по державному обов’язковому особистому страхуванню протягом 1992-2016 років позивачу не виплачувалась (а.с.19).
Позивач, 05 вересня 2017 року, звернувся із заявою до Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, в якій просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв’язку із інвалідністю внаслідок виконання службових обов’язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908,
У відповідь на дану заяву, Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом від 15.09.2017 №Б-88/37-13 повідомило позивача, що відповідно до вимог статті 118 Кодексу цивільного захисту України, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908, вбачається за неможливе виплатити таку допомогу, оскільки позивач проходив не службу цивільного захисту, а внутрішню службу в органах внутрішніх справ МВС України, з якої і був звільнений.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Суд зазначає, що оскільки позивач проходив службу в Управлінні Державної пожежної охорони Управління Міністерства внутрішніх справ, правовідносини з ним, як із суб’єктом спеціальної категорії, регулюються нормами спеціального законодавства.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов’язки визначаються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012
№ 5403-VI.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Також, пунктом 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 визначено, що особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання служби цивільного захисту.
Згідно з приписами пункту 4 Положення, особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС. Статус особи рядового і начальницького складу підтверджується службовим посвідченням, форма та порядок видачі якого встановлюються ДСНС.
Відповідно до статті 118 Кодексу цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов’язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов’язаного з виконанням службових обов’язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п’ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою, що виплачується відповідно до Порядку та умов виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908.
Як вбачається зі змісту наведених положень, зазначені нормативно-правові акти поширюють свою дію виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Суд зазначає, що позивач проходив внутрішню службу Міністерства внутрішніх справ, був звільнений зі служби у званні старшини внутрішньої служби, на підставі підпункту «Ж», пункту 63 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114, спеціальні звання служби цивільного захисту йому не присвоювались.
Натомість, порядок проходження служби в органах внутрішніх справ врегульований Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114.
Згідно пункту 1 цього Положення, до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.
Судом встановлено, що особова справа позивача знаходиться в Ліквідаційній комісії УМВС в Івано-Франківській області.
Що стосується нормативного врегулювання спірних правовідносин то слід зазначити, що порядок виплати одноразової грошової допомоги працівникам міліції передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Таким чином, позивач є суб’єктом правовідносин, які регулюються саме вказаними нормативно-правовими актами.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши приписи вищезазначених нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що в силу свої повноважень, визначених законом, в Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області відсутні правові підстави для вчинення щодо позивача дій, передбачених пунктом 6 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оскільки позивач не є учасником правовідносин, механізм врегулювання яких передбачено вказаним Порядком.
З огляду на вищенаведене позовні вимоги є безпідставними, а позовна заява така, шо не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1, адреса: вул. ОСОБА_3, будинок 1є, с.Перевозець, Калуський район, Івано-Франківська область, 77332, ідентифікаційний код - НОМЕР_1;
Відповідач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, адреса: вул. Івана Франка, будинок 6, м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний код -38555228.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4
Рішення складене в повному обсязі 09 березня 2018 р.