Рішення № 72639657, 07.03.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
07.03.2018
Номер справи
592/12914/17
Номер документу
72639657
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№592/12914/17

Провадження №2/592/454/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2018 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в складі:

головуючого-судді - Литовченка О.В.,

за участі секретаря судового засідання - Черей С.В.,

представника позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача, відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території,

встановив:

Позивач ТОВ «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» звернувся до суду з вказаним позовом та свої вимоги мотивує тим, що з 01.11.2015 надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем проживанням/перебуванням Відповідачів. Позивач нараховує щомісяця Відповідачам плату за надані послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, однак останні не сплачують у повному обсязі кошти за вказані послуги, унаслідок чого в них виникла заборгованість у розмірі 2968,48 грн.

В обґрунтування позову посилається на такі обставини. З метою забезпечення жителів міста якісними та безперебійними послугами, оперативного вирішення питань щодо належного утримання багатоквартирних будинків та забезпечення своєчасного та гарантованого надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, у тому числі підготовки житлового фонду до опалювального періоду між КП «Сумижитло» СМР, як балансоутримувачем та управителем, укладено з ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» Договір № 16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 16.10.2015. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 24 Законом України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач має право укладати договори на надання житлово-комунальних послуг. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель має право укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом. ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» відповідно до укладеного договору № 16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкової території від 16.10.2015 надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям міста Суми, тобто є виконавцем вказаних послуг. Нарахування платежів за утримання будинків і споруд та прибудинкової території здійснюється у відповідності з тарифами, встановленими рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради. Так, відповідно до п.1 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.10.2015 № 557 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.06.2014 № 300 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «Сумижитло» Сумської міської ради» (зі змінами)» встановлено тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ».

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.04.2016 № 172 «Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» встановлено тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розраховані окремо за кожним будинком з урахуванням його структури, періодичності та строків надання послуг. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.01.2017 № 47 «Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» встановлено тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Відповідачі проживають та зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 3, кв. 2, а тому є споживачами послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

За період з 01.11.2015 по 31.10.2017 включно Позивач надав Відповідачам послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (довідки про фактичне виконання тарифів надаються) відповідно до затверджених відповідними рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради тарифів, їх структури, періодичності та строків надання послуг.

Однак, Відповідачі за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року не здійснювали повну оплату отриманих послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, чим порушили майнові інтереси Позивача.

Станом на 31.10.2017 включно Відповідачі своїх зобов'язань не виконали, у зв'язку з чим утворилася заборгованість перед Позивачем в сумі 2968,48 грн., що підтверджується обіговою відомістю.

Заперечень з боку Відповідачів стосовно наданих послуг до Позивача не надходило, акти-претензії у відповідності до норм чинного законодавства не складалися.

Вважають, що Відповідачі проживають за рахунок платежів інших квартиро найманців житлового будинку, чим грубо порушують чинне законодавство України, неналежно виконують зобов’язання, а тому порушують право Позивача на одержання плати за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території в установлений законодавством строк.

Тому просять суд стягнути у солідарному порядку з відповідачів заборгованість по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.11.2015 по 31.10.2017 в розмірі 2968,48 грн.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилася, надала суду заперечення в яких зазначила, що вважає позовні вимоги Позивача не обґрунтованими та безпідставними. Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми по справі №592/12043/16-ц провадження №2-с/592/19/І7 від 13.03.2017 р. було скасовано наказ від 17.01.2017 виданий за заявою ТОВ «Керуюча компанія Домком Суми» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_3 заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.11.2015 по 30.11.2016 в сумі 1673,37 грн. Позивач не запропонував укласти договір про надання послуг, а продовжував нараховувати квартплату.

Позивач безпідставно посилається на договір від 16.10.2015 укладений ним з КП «Сумижитло» СМР відповідно до якого він «отримав право» надавати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям міста Суми, тобто «став виконавцем вказаних послуг». Постановою від 10.05.2016 по справі №591/8571/15-а Зарічний районний суд м. Суми «визнав незаконним та скасував п.1.2. рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015р. №533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради "від 3.07.2015р. №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» Ухвалою від 08.06.2016р. Харківський апеляційний адміністративний суд «постанову Зарічного районного суду м. Суми від 10.05.2016р. по справі №591/8571/15-а залишив без змін. Діяльність Позивача взагалі не законна.

Позивач в документах про заборгованість за сплату, як би «надані послуги» вказує кошти за прибирання прибудинкової території біля будинку за адресою вул. Супруна 3, але прибудинкова територія не виділена, у відповідності з ст. 123, 124 ЗК України і належить Сумський міські раді. Надана ТОВ «КК « ДОМКОМ СУМИ» довідка не є доказом фактичного надання послуг як і витрат на утримання будинку та прибудинкової території. В ухвалі ВСС-У від 13.04.2011 р. справа №6-4491 св 10 суд зазначив, що «суди правильно не прийняли в якості доказу надання послуг, надані позивачем довідки про нарахування вартості послуг, вважаючи, що такі довідки не підтверджують надання послуг та отримання їх відповідачем» Також заявник не визначив її долю в цих витратах.

Дані про перелік послуг, їх вартість, та дані про конкретно надані послуги, щодо обслуговування будинку №3 по вул. Супруна, та прибудинкової території не надані, тому заборгованість в сумі 2968.48 грн. вважає не обґрунтованою та безпідставною.

Відповідач та представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 у судовому засіданні категорично заперечував проти задоволення позовних вимог в зв’язку з безпідставністю, просив відмовити у задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю. Зазначив, що відсутність укладеного договору у сфері житлово-комунальних послуг між позивачем та відповідачами унеможливлює встановлення даних правовідносин між сторонами і зобов’язань, які з них випливають. Крім того, є безпідставними посилання позивача на договір від 16.10.2015, укладений між ним та КП «Сумижитло» СМР, оскільки постановою Зарічного районного суду м. Суми від 10.05.2016 визнано незаконним та скасовано п. 1.2 рішення виконавчого комітету СМР від 13.10.2015 № 533, яким Виконавчий комітет СМР погоджував КП «Сумижитло» СМР залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, зокрема щодо ТОВ «КК « ДОМКОМ СУМИ». КП «Сумижитло» СМР не передавало позивачу житловий фонд, акт приймання-передачі складений не був, документи на прилеглу територію до будинку (земельну ділянку) відсутні, належними доказами не підтверджено надання послуг позивачем та нарахування сум за житлово-комунальні послуги. Також, звернув увагу, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є неналежними відповідачами, оскільки не є власниками квартири АДРЕСА_1.

Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з’явилася, надала суду письмовий відзив на позовну заяву у якому вважає позовні вимоги Позивача не обґрунтованими та безпідставними. Позивачем зазначається, що його діяльність здійснюється «з метою забезпечення жителів міста якісними та безперебійними послугами». При цьому жодним чином не вказує, що він надавав ті чи інші послуги і не наводить жодного доказу їх надання. Ненадання позивачем доказів викладених в позові обставин вказує на безпредметність спору.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Частинами 1 та 2 ст.11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.

Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об’єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (надалі - Закон).

Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником послуг (стаття 1, частина друга статті 3, стаття 19 Закону).

Стаття 32 цього Закону визначає, що нарахування плати за житлово-комунальні послуги проводиться відповідно до умов договору. Згідно ст. 1 цього Закону, споживачем є фізична або юридична особа, яка отримує послуги на підставі договору. Тобто, відносини між споживачем та надавачем житлово - комунальних послуг поза договором, відповідно до цього Закону, виключаються. Одностороннє надання певних послуг споживачеві не може бути розцінене, як двосторонній правочин, що наділяє сторони відповідними правами та обов'язками. Згідно ч. 3 ст. 202 ЦК України односторонній правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу, а виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Згідно з ст.16 Закону порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Згідно з ст.19 Закони відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Згідно з ст.20 Закону споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору (п.1 ч.3), оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (п.5 ч.3).

Згідно з ст.32 Закону плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному КМУ.

Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

За змістом ст.3,6,627 ЦК України в Україні діє принцип свободи договору, відповідно до якого сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ст. ст. 526, 530 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно з ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором чи законом.

Згідно з ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).

Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми по справі №592/12043/16-ц провадження №2-с/592/19/І7 від 13.03.2017 було скасовано наказ від 17.01.2017 виданий за заявою ТОВ «Керуюча компанія Домком Суми» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_3 заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.11.2015 по 30.11.2016 в сумі 1673,37 грн.

Судом встановлено, що власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_3 (а.с. 7). ОСОБА_2 та ОСОБА_4 також зареєстровані та проживають в даній квартирі (а.с. 24-26).

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.06.2015 № 344 «Про забезпечення мешканців міста послугами з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинках м. Суми» відповідно до Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», наказу Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 № 60 «Про затвердження Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг», рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.05.14 № 253 «Про затвердження Положення про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, Положення про управителя будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та Договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд» (зі змінами), керуючись підпунктом 1 пункту «а» та підпунктом 1 пункту «б» статті 30, частиною 1 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішено тимчасово, з 30.06.2015 до моменту визначення власниками квартир/співвласниками багатоквартирного будинку форми управління багатоквартирним будинком, але не пізніше ніж до 01.07.2016р., визначити виконавцем послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальне підприємство «Сумижитло» Сумської міської ради згідно з додатками 1-8. Встановити, що виконавець послуги вказаної у п. 2 рішення відповідно до укладеного договору (додаток 9), може виконувати послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій власними силами, а при залученні інших виконавців застосовувати моніторингові засади, за попереднім погодженням з мешканцями будинків та виконавчим комітетом Сумської міської ради.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, засади регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначено Законом ВР України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" №417-VIII від 14.05.2015.

Відповідно до ст.1 Закону під управлінням багатоквартирним будинком слід розуміти вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку;

Стаття 13 вказаного Закону (Прикінцеві та перехідні положення) передбачає, що цей Закон набрав чинності з 01.07.2015.

Відповідно до ч.4 ст.13 Закону встановлено, що до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.

Тобто, з наведеного слідує, що до 01.07.2016 послуги з утримання багатоквартирного будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до 01.07.2015 і виконавчий комітет Сумської міської ради до 01.07.2016 повинен утриматись в дій щодо визначення форм управління багатоквартирними житловими будинками, в яких не створено об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, та максимально сприяти

Належним чином конкурсу з визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житлових будинках, які обслуговувались КП «Сумижитло» Сумської міської ради у першому півріччі 2015 року проведено не було. Уже в період дії Закону рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» було погоджено комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах певних суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, серед яких відсутній, зокрема, ТОВ "Керуюча компанія "Домком Суми".

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 № 533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» було внесено зміни до попереднього рішення та додано до переліку виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій ТОВ "Керуюча компанія "Домком Суми".

Відповідно до ст. 6 Закону співвласники багатоквартирного будинку мають право брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.

Згідно ст. 7 Закону кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками (ст. 9 Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування України» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України.

Враховуючи наведене, подальше укладання договорів між ТОВ "Керуюча компанія "Домком Суми" та КП «Сумижитло» було зроблено без врахування позиції співвласників багатоквартирних будинків щодо обрання виконавців послуг, чим порушено зазначені вище приписи діючого законодавства.

На підставі Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 № 533 між КП «Сумижитло» СМР (Виконавець послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків), укладено з ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» (Виконавець послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) Договір № 16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 16.10.2015 (а.с.143-148). Предметом даного Договору є передача Замовником Виконавцю функцій з утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій, при цьому Замовник покладає, а Виконавець приймає на себе зобов’язання по наданню послуги з утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, надання житлово-комунальних послуг власникам та користувачам житлових та/або нежитлових приміщень, згідно переліку будинків, зазначених в Додатку № 1 до Договору (а.с. 149-152), та проведення з ними розрахунків, в тому числі буд. № 3 по вул. Супруна в м. Суми.

Згідно п. 2.1.1. Договору Замовник зобов’язується передати на утримання виконавцю за актом приймання-передачі житлові будинки і споруди згідно із Додатком № 1 до Договору. Передати в 30 денний термін з моменту укладення Договору наявну технічну документацію на будівлі, споруди та прибудинкові території, які передаються в утримання, та іншу документацію (паспорти багатоквартирних будинків, акти технічного стану, інвентарні справи, паспорти на ліфти тощо), необхідну для здійснення діяльності за Договором. Технічний стан переданих на обслуговування будинків обов’язково зазначається в акті приймання-передачі.

Як встановлено судом та підтверджено представником позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні, акт приймання-передачі, зокрема житлового будинку № 3 по вул. Супруна в м. Суми складено та передано на виконання п. 2.1.1 Договору не було. В зв’язку з чим, фактичної передачі даного будинку та прилеглої території за Договором виконавцю послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» не відбулось. Також не виділялась та документально не передавалась прибудинкова територія. Крім того, Постановою Зарічного районного суду м. Сум від 10.05.2016 в справі № 591/8571/15-а визнано незаконним та скасовано п.1.2. рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 року № 533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» зокрема ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» (а.с.39). Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2016 Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 10.05.2016 залишено без змін.

Також судом встановлено і це не заперечується сторонами, що на момент розгляду справи письмовий договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території між сторонами не укладений.

У частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, та відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов’язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (Ухвали Верховного Суду України від 07.09.2011 р. у справі № 6-56220св10, від 20.04.2016 року у справі за №6-2951цс15).

Згідно із п. 5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Також, нормою п.3 ч.2 ст.21 цього ж Закону визначено обов’язок виконавця підготувати та укласти із споживачем договір про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 «Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Главою VІ Закону України «Про житлово-комунальні послуги» регулюються порядок укладання договорів у сфері житлово-комунальних послуг. Із норми ч.5 ст.26 вказаного Закону випливає, що процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін. Аналогічна норма міститься і у ст.29 згаданого Закону, яка визначає особливості укладання договорів у багатоквартирному будинку.

Згідно ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні, або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

В силу необхідності узгодження 18-ти істотних умов договору, визначених ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір повинен бути укладений в письмовій формі.

Позивачем не надано доказів вчинення дій, направлених на інформування відповідачів про надання ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» послуг з утримання будинків та прибудинкової території по житловому будинку № 3 по вул. Супруна в м. Суми та укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Також, відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в разі, коли жиле приміщення належить особі на праві власності, то учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо такого приміщення є саме ця особа.

Участь інших осіб, які проживають у жилому приміщенні, у таких витратах визначається його власником і обов'язки по оплаті вказаних послуг виникають у них лише перед останнім (ст. 156 ЖК України). Відповідно до ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок виникає у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання. В зв’язку з наведеним, звернення з позовом позивача до відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_4 також є безпідставним і є самостійною підставою для залишення позову в цій частині без задоволення (неналежні відповідачі в рамках розгляду даної справи).

Згідно ч.3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 1, 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом

Відповідно до ч.1 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивачем, всупереч положенню ч. 1 ст. 81 ЦПК України не надано належних та допустимих, достовірних доказів, які б підтверджували обґрунтованість позовних вимог щодо надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому будинку № 3 по вул. Супруна в м. Суми в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в певний конкретно визначений період та доказів обґрунтованості сум нарахованих платежів.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про залишення без задоволення позову ТОВ «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.11.2015 по 31.10.2017.

Керуючись ст.2, 4, 5, 12, 13, 76-82 ,89, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території – залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Ковпаківський районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 07.03.2018.

Суддя О.В. Литовченко