Постанова № 72639170, 06.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
825/1678/17
Номер документу
72639170
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1678/17 Суддя (судді) першої інстанції: Д'яков В.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Федотова І.В.,

суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Військової частини А 1815 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини А 1815, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини А1815 щодо не проведення відповідних розрахунків з виплати майору ОСОБА_3 грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно;

- зобов'язати командира Військової частини А1815 внести зміни до наказу командира Військової частини А1815 (по стройовій частині) від 22.09.2017 № 80 в частині виплати майору ОСОБА_3 грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно в розмірі 26785,13 грн.;

- стягнути з Військової частини А1815 на користь майора ОСОБА_3 грошову компенсацію за належне, але не отримане речове майно в розмірі 26785,13 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ставить питання про скасування зазначеної постанови місцевого адміністративного суду та прийняття нової постанови про задоволення позовної вимоги щодо стягнення з Військової частини А1815 на користь позивача грошової компенсацію за належне, але не отримане речове майно в розмірі 26785,13 грн. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що йому при звільненні не виплачено грошову компенсацію за неотримане речове майно, гарантовану чинним законодавством України. За таких обставин, вважає, що порушені його права.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

За правилами частин 1 та 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 22.09.2017 на підставі наказу командира військової частини А1815 (по стройовій частині) № 80 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", виключено зі списків особового складу військової частини А 1815 та знято з усіх видів забезпечення з 22.09.2017. Підставою звільнення став наказ командувача оперативного командування «Північ» від 19.08.2017 № 120.

В наказі військової частини А1815 (по стройовій частині) від 22.09.2017 № 80 відсутні відомості про виплату позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що військовослужбовці, звільнені з військової служби, мають право отримати речове майно в натурі або грошову компенсацію за нього, у разі наявності такого права, за умови подання відповідного рапорту, яким висловлюється волевиявлення на отримання такої компенсації.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини шостої пункту "а" статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту.

Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизну та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закону №2011-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 9-1 Закону № 2011-ХІІ речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

22.03.2016 набув чинності Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178. (далі - Порядок № 178).

Відповідно до пунктів 2-5 Порядку № 178 виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.

За приписами абзацу 3 пункту 242 розділу ХІІ Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Крім того, відповідно до п 7 Порядку № 178 виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв'язку, Головному управлінню розвідки Міноборони та Управлінню державної охорони на відповідний рік.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби. При цьому на день звільнення зі служби та виключення зі списків особового складу військової частини особа має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням.

Відповідно до положень Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям на підставі наказу командира (начальника) військової частини, у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі.

Наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 затверджено Інструкцію про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, згідно з п. 4 розділу ІІІ військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна.

Як вбачається з матеріалів справи, в наказі командира військової частини А1815 (по стройовій частині) від 22.09.2017 року № 80 про виключення майора ОСОБА_3 зі списків військової частини, не зазначена відповідна сума грошової компенсації за неотримане речове майно.

Суд першої інстанції відмовлючи у задоволенні позову посилався саме на відсутність рапорту майора ОСОБА_3 на виплату грошової компенсації за неотримане речове майно.

Проте, в ході судового слухання справи судом апеляційної інстанції було встановлено, що відповідний рапорт ОСОБА_3 складав та подавав до військової частини А 1815. Зазначений рапорт датований 27 березня 2017 року, копію якого позивач просив долучити до матеріалів даної справи.

Крім того, на підставі вказаного рапорту позивача була складена довідка за № 138 (без дати), згідно якої відповідачем було видано наказ командира військової частини А1815 від 29 листопада 2017 року № 784, відповідно до якого відповідач взяв на себе обов'язок стосовно виплати позивачу грошової компенсації за не отримане речове майно на суму 26 785, 13 грн..

Як вже встановив суд першої інстанції, довідка про вартість речового майна, що належить до видачі позивачу, складена відповідачем 29 листопада 2017 року, тобто після видачі, наказу від 22 вересня 2017 року № 80 про звільнення останнього та виключення його з усіх видів забезпечення, що виключало можливість провести відповідний розрахунок на час звільнення ОСОБА_3.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про скасування постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року та ухвалення нової постанови про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А1815 щодо не проведення відповідних розрахунків з виплати майору ОСОБА_3 грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно.

Зобов'язати командира Військової частини А1815 внести зміни до наказу командира Військової частини А1815 (по стройовій частині) від 22.09.2017 № 80 в частині виплати майору ОСОБА_3 грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно в розмірі 26785 (двадцять шість тисяч сімсот вісімдесят п'ять) грн. 13 коп.

Стягнути з Військової частини А1815 на користь майора ОСОБА_3 грошову компенсацію за належне, але не отримане речове майно в розмірі 26785,13 грн.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Літвіна Н. М.

Сорочко Є.О.