
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/11435/18-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2018 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Остапчук Т.В., при секретарі Медведєвій М.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Гирявенко О.П. про продовження строків проведення позапланової виїзної ревізії,-
В С Т А Н О В И В:
02.03.2018 року до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Остапчук Т.В. надійшло клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Гирявенко О.П. про продовження строків проведення позапланової виїзної ревізії.
У судове засідання прокурор, слідчий не з'явились, однак до суду надійшла заява прокурора Гирявенко О.П. про розгляд клопотання без її участі та підтримання доводів клопотання в повному обсязі.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017000000000445 від 17.02.2017 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 211 КК України.
Прокурор у клопотанні вказує, що між Фондом державного майна України та Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - ПАТ «НАК «Нафтогаз України») укладено угоду № 76 від 04.02.1998 про використання державного майна, яке не підлягає приватизації, якою в оперативне управління компанії було передано державне майно, яке не підлягає приватизації, знаходиться на балансі і не увійшло до статутного фонду підприємств, що входять до складу ПАТ «НАК «Нафтогаз України».
Після цього між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» укладено угоду №14/1127 від 28.12.2001 про користування державним майном, яке не підлягає приватизації, згідно з якою ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» прийнято у тимчасове користування державне майно, яке не підлягає приватизації і використовується для забезпечення транспортування та розподілу природного газу, а саме розподільні газопроводи, споруди на них і транспортні засоби спеціального призначення, які передані ПАТ «НАК «Нафтогаз України» у користування згідно з переліком (додаток № 3 до постанови Кабінету міністрів України № 747 від 25.05.1998) з метою забезпечення транспортування, зберігання та розподілу природного газу.
В подальшому ДК «Газ України» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» уклало з ВАТ «Криворіжгаз» (змінено на ПАТ «Криворіжгаз» (код ЄДРПОУ 03341397) договір №04/01-825 від 28.12.2001, згідно якого останньому передано у тимчасове користування державне майно, яке не підлягає приватизації і використовується для забезпечення транспортування та розподілу природного газу, а саме розподільні газопроводи, споруди на них і транспортні засоби спеціального призначення залишковою вартістю 19488100.00 грн.
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України уклало з ПАТ «Криворіжгаз» договір №31/21 від 29.11.2012, згідно якого останньому передано на праві господарського відання державне майно, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі товариства і не може бути відокремлене від їх основного виробництва.
01.10.2015 введено в дію положення Закону України «Про ринок природного газу», відповідно до статті 37 якого газорозподільні системи, власником яких є держава, не можуть знаходитися в користуванні оператора газорозподільної системи на праві господарського відання, крім випадків належності такого оператора до суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Постановою Кабінету Міністрів України №796 від 30.09.2015 скасовано положення постанови Кабінету Міністрів України № 770 від 20.08.2012 щодо передачі вищевказаного державного майна на праві господарського відання.
Постановою Кабінету Міністрів України прийнята 21.02.2017 № 95 зобов'язано Міністерство енергетики та вугільної промисловості разом з операторами газорозподільних систем вжити до 10.04.2017 передбачених законодавством заходів для укладення договорів експлуатації газорозподільних систем або їх складових та затверджено Примірний договір експлуатації газорозподільних систем або їх складових, відповідно до умов якого оператор щороку здійснює відрахування плати за надане відповідно до цього договору в експлуатацію майно, що належить державі та обліковується на балансі оператора, у розмірі 10 (десяти) відсотків його залишкової балансової вартості.
Разом з тим, передбачені зазначеною постановою Кабінету Міністрів України прийнята 21.02.2017 № 95 договори експлуатації газорозподільних систем або їх складових Міністерство енергетики та вугільної промисловості разом з операторами газорозподільних систем в особі господарських товариств з газопостачання та газифікації не укладено та їх переважна більшість, в тому числі ПАТ «Криворіжгаз», продовжують безоплатно використовувати державне майно, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу та не підлягає приватизації.
Натомість протягом червня-липня 2017 більшість господарських товариств із газопостачання та газифікації уклали із Міністерством енергетики та вугільної промисловості України додаткові угоди до укладених в 2012 році договорів про надання на праві господарського відання зазначеного державного майна, в яких передбачили умови, що суперечать положенням
Закону України «Про ринок природного газу» та постанови Кабінету Міністрів України № 95 від 21.02.2017.
Вказану ревізію діяльності ПАТ «Криворіжгаз» планується доручити спеціалістам Східного офісу Держаудитслужби.
Без проведення позапланової виїзної ревізії неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, детально перевірити важливі для досудового розслідування обставини кримінального правопорушення, документально встановити всі факти, пов'язані з протиправними діями службових осіб, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Висновок ревізії має важливе значення для досудового розслідування, який буде доказом під час судового розгляду кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м.Києва Карабань В.М. від 03.01.2018 року надано дозвіл на проведення у кримінальному провадженні № 42017000000000445 позапланової виїзної ревізії діяльності ПАТ «Криворіжгаз», щодо використання, обліку і збереження державного майна в період з 28.12.2001 по 31.10.2017 та визначено термін проведення позапланової виїзної ревізії п'ятнадцять робочих днів, починаючи з 19.02.2018 року.
Листом від 23.02.2018 року № 15-17/193 Держаудитслужба, у зв'язку зі значним ревізійним періодом і обсягом документів, що необхідно перевірити, просить продовжити строк проведення позапланової виїзної ревізії діяльності ПАТ «Криворіжгаз» строком п'ять робочих днів з 13.03.2018 року по 19.03.2018 року.
Відповідно до ст. ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Згідно ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», продовження терміну проведення позапланової виїзної ревізії можливе за рішенням суду на строк, що не перевищує 5 робочих днів.
На підставі зазначеного, керуючись ст.29 Конституції України, ст.ст. 2, 91-93, 99, 107, 110, 223, 309, 369, 532, 534 ст.ст. КПК України, ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України», слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих Генеральної прокуратури України Гирявенко О.П. про продовження строків проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити.
Продовжити на 5 робочих днів, а саме 13.03.2018, 14.03.2018, 15.03.2018, 16.03.2018, 19.03.2018, термін проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ «Криворіжгаз» (код ЄДРПОУ 03341397), місцезнаходження якого зареєстроване за адресою: 50051, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, проспект Металургів, 1, щодо використання, обліку і збереження державного майна в період з 28.12.2001 по 31.10.2017, у рамках кримінального провадження № 42017000000000445, яка проводиться фахівцями Східного офісу Держаудитслужби на підставі ухвали від 03.01.2018 року слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Остапчук Т.В.